Domovská stránka » VIKTOR VINCZE: NA ZMENU NESTAČÍ ZOPÁR DOKONALÝCH EKOJEDINCOV
Zodpovednosť a udržateľnosť

VIKTOR VINCZE: NA ZMENU NESTAČÍ ZOPÁR DOKONALÝCH EKOJEDINCOV

Na svojich sociálnych sieťach propagujete ekologickejší spôsob života, aké zmeny vo vašom živote do toho spadajú?

Tých zmien nie je veľa, pretože s manželkou uvedomelejšie k prírode žijeme už dlho. Najvýraznejšou je ale výrazné cestovanie verejnou dopravou. Či už vlakmi a autobusmi na dlhé trasy alebo MHD do práce a po Bratislave. Každý večer si plánujem nasledujúci deň s ohľadom práve na možnosti presunu hromadnou dopravou. Druhou novinkou je obmedzenie konzumácie mäsa, ktorého produkcia má ďalekosiahle dopady na životné prostredie. Mäso milujem, ani sa ho zatiaľ neplánujem úplne vzdať, nateraz som ho obmedzil minimálne o 50 percent – striedam a striktne dodržiavam mäsové a nemäsové dni.

Čo vás doviedlo k tomuto rozhodnutiu, stretli ste sa s kritikou z vášho okolia?

Doviedli ma k tomu vedecké dáta, na ktoré som počas svojho skúmania tejto témy narazil. Aj ekológia je medzi laikmi plná dojmov, podobne ako akákoľvek iná oblasť vyvolávajúca kontroverzie, preto sú pre mňa čísla vzácnym kompasom. A tie mi ukázali, že už nie je len o 5 minút 12, ale minimálne štvrť na jednu. Vtedy som si povedal, že chcem tieto dáta, na ktoré som narazil, v zjednodušenej verzii komunikovať verejnosti, a tak prispieť k osvete a možno aj drobným zmenám. S kritikou som sa, samozrejme, stretol, ale aj som ju očakával.

Téma ochrany životného prostredia naráža na náš osobný komfort, ktorý by sme mali obmedziť. Vtedy sa v niektorých ľuďoch štartuje obranný mechanizmus, napríklad „ja nelietam na dovolenky, pokojne môžem jazdiť aj celý rok autom“. Lenže 70 percent svetových dopravných emisií tvoria autá, nie lietadlá, ani lode, hoci to na laika môže pôsobiť opačne. Druhý typ kritiky je osobný, namierený proti mne – „čo mi ty rozprávaš o ekológii, keď som ťa minule videl piť z plastovej fľaše, ty pokrytec“. Tvárime sa, že budeme počúvať len ľudí, ktorí pijú dažďovú vodu, živia sa hlinou a prespávajú na stromoch. Samozrejme, ani tých by sme nepočúvali, lebo by okamžite dostali nálepku eko-čudákov. Preto sú pre mňa osobné útoky len výhovorkami. Na zmenu nestačí zopár dokonalých ekojedincov. Potrebujeme 7 miliárd nedokonalých.

Na zmenu nestačí zopár dokonalých ekojedincov. Potrebujeme 7 miliárd nedokonalých.

Zavádzate ekologické postupy aj v domácnosti?

Dlhodobo separujeme, skúšame ekologické kozmetiky, pracie prostriedky, zachytávame dažďovú vodu, riešime možnosti výstavby nabíjačky pre autá pri bytovke. Nenakupujeme si žiadne oblečenie „len tak pre radosť“, prvýkrát v živote som si pri predĺžení paušálu nezobral nový mobil, lebo ten starý je v pohode. Skúšal som chvíľu nepoužívať sprchový gel, ale veľmi to moje pazuchy a okolie neocenili. (smiech)

Akú formu prepravy využívate najčastejšie?

Najčastejšie je to MHD – v Bratislave autobusy a električky. Napríklad do a z Markízy chodím takmer výlučne spojmi. S autom je to v Bratislave náročné už počas celého dňa, nie len v špičkách. Akúkoľvek dlhšiu trasu sa snažíme riešiť vlakom, napríklad aj za mojimi rodičmi do Šale, prípadne za prácou do Košíc alebo Prahy. 

Máte veľký vplyv na svoje okolie, vďaka vašim edukačným aktivitám vznikol hešteg NAVINCZEHO, aký štýl fotografií môžeme pod týmto heštegom na sociálnych sieťach vidieť?

Je to od ľudí veľmi milé, hešteg vymyslel Sajfov brat Tomáš, ktorý žije v Bruseli. Touto značkou označujú ľudia spontánne svoje fotky na sociálnej sieti z verejnej dopravy, niektoré občas aj prezdieľam. Denne sú to desiatky fotiek z autobusov, vlakov, električiek z celého sveta, pretože sledujú ma aj Slováci žijúci v zahraničí. Myslím, že najvzdialenejšia fotka #naVinczeho pochádzala z Los Angeles a Tokia. Verejná doprava má svoje chyby, ktoré treba vylepšiť, stretávam sa s nimi aj ja, každý deň. No zatiaľ zo mňa neubudlo. 

Ďalší článok
Domovská stránka » VIKTOR VINCZE: NA ZMENU NESTAČÍ ZOPÁR DOKONALÝCH EKOJEDINCOV
ADVERTORIAL

DETI, KTORÉ POROZUMEJÚ HODNOTE JEDLA, BUDÚ V DOSPELOSTI KUPOVAŤ KVALITNEJŠIE POTRAVINY

Kým žiak dokončí stredoškolské štúdium, skonzumuje viac ako 4 000 pokrmov zo školských jedální. Školy sú preto skvelým priestorom, kde môžeme deťom vštepiť správne stravovacie návyky, poučiť ich o zdravom životnom štýle, a to všetko zábavným a chutným spôsobom.

A práve touto cestou sa vybral Kaufland v spolupráci s občianskym združením Skutočne zdravá škola.

MARTINA MACHÁNKOVÁ

CSR projektová manažérka
Kaufland Slovensko

ANETTA VACULÍKOVÁ

spoluzakladateľka
Skutočne zdravá škola

Spolupráca, ktorá má zmysel

Obchodný reťazec Kaufland už od roku 2018 pozitívne vplýva na stravovacie návyky detí prostredníctvom projektu Čerstvé hlavičky. Každý rok základným školám ponúka možnosť zapojiť sa do projektu a získať tak pre svojich žiakov pravidelný prísun ovocia alebo zeleniny na celý školský rok. 

Školám bolo od začiatku fungovania projektu poskytnutých viac ako 400 ton ovocia a zeleniny pre viac ako 65 000 žiakov po celom Slovensku. 

Pre CSR projektovú manažérku Kauflandu a matku dvoch detí Martinu Machánkovú je to srdcový projekt, ktorý navyše v októbri získal záštitu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt však nie je len o poskytovaní ovocia a zeleniny školám. 

Vďaka spolupráci s o. z. Skutočne zdravá škola sa Kaufland aktívne podieľa aj na edukácii detí a pedagógov v danej téme.

„Projektu sa darilo, no mala som pocit, že by sme mali urobiť viac. Keď som natrafila na o. z. Skutočne zdravá škola, vedela som, že máme vyhraté. Oslovili sme ich a za finančnej pomoci Kauflandu a Nadačného fondu Kaufland sme sa pustili do významných aktivít,“ hovorí Martina. Nadšenie bolo vzájomné.

občianskom združení Skutočne zdravá škola, ktoré sa venuje stravovaciemu vzdelávaniu na školách, boli za oslovenie Kauflandom naozaj vďační.

„Vďaka podpore Kauflandu sme boli schopní zrealizovať napríklad prieskum o vzťahu detí k zdravému životnému štýlu, rozbehli sme základňu regionálnych koordinátorov, ktorí pomáhajú s osvetou a dokonca sme spracovali 14 metodických materiálov zameraných na tému výživy a zdravého životného štýlu,“ teší sa riaditeľka Skutočne zdravej školy Anetta Vaculíková.

Metodické materiály a návody pre učiteľov a ostatných nájdete TU

Čerstvé hlavičky prinášajú čerstvé nápady 

Kultúra zdravého, udržateľného a plnohodnotného stravovania musí byť podporená edukáciou detí či už aktivitami na vyučovaní alebo v školskej jedálni. „Preto sme pre školy zorganizovali súťaž na tému Ukáž ako zdravo žiješ a vyhraj. Výhrou boli webináre, v rámci ktorých žiaci prvého stupňa rozoberali pestrosť jedálnička a žiaci druhého stupňa zase témy týkajúce sa poruchy príjmu potravy a budovania zdravého vzťahu k jedlu. Webináre sme doplnili aj o pracovné zošity, ktoré deti naučili viac o pôvode jedla, správnom stravovacom režime a dôležitosti výberu potravín,“ dodáva Martina.

Napriek tomu, že sa školy v posledných mesiacoch na striedačku otvárali a zatvárali, tak ovocie a zelenina boli deťom dostupné stále. Zorganizovaná bola aj séria webinárov, ktorá bola bezplatne dostupná širokej verejnosti.

Registrujte svoju školu alebo škôlku do 4. ročníka projektu Čerstvé hlavičky.

„Najväčší ohlas zaznamenali webináre k téme revízie materiálno-spotrebných noriem a receptúr pre školské stravovanie, alebo praktické témy, ako napríklad zaradenie témy jedla do výučby rôznych predmetov“, hovorí Anetta.

A čo chystajú Čerstvé hlavičky najbližšie? 

Do projektu sa od tohto roku môžu zapojiť aj materské školy a spustený bol aj grantový program určený pre školské jedálne. Chystá sa aj jedno prekvapenie, ktoré si však zatiaľ obe strany nechávajú pre seba. Ak jeho odhalenie nechcete zmeškať, určite sledujte sociálne siete Kauflandu a Skutočne zdravej školy.

Ďalší článok