Domovská stránka » Buďme zodpovední » VIKTOR VINCZE: NA ZMENU NESTAČÍ ZOPÁR DOKONALÝCH EKOJEDINCOV
Zodpovednosť a udržateľnosť

VIKTOR VINCZE: NA ZMENU NESTAČÍ ZOPÁR DOKONALÝCH EKOJEDINCOV

Na svojich sociálnych sieťach propagujete ekologickejší spôsob života, aké zmeny vo vašom živote do toho spadajú?

Tých zmien nie je veľa, pretože s manželkou uvedomelejšie k prírode žijeme už dlho. Najvýraznejšou je ale výrazné cestovanie verejnou dopravou. Či už vlakmi a autobusmi na dlhé trasy alebo MHD do práce a po Bratislave. Každý večer si plánujem nasledujúci deň s ohľadom práve na možnosti presunu hromadnou dopravou. Druhou novinkou je obmedzenie konzumácie mäsa, ktorého produkcia má ďalekosiahle dopady na životné prostredie. Mäso milujem, ani sa ho zatiaľ neplánujem úplne vzdať, nateraz som ho obmedzil minimálne o 50 percent – striedam a striktne dodržiavam mäsové a nemäsové dni.

Čo vás doviedlo k tomuto rozhodnutiu, stretli ste sa s kritikou z vášho okolia?

Doviedli ma k tomu vedecké dáta, na ktoré som počas svojho skúmania tejto témy narazil. Aj ekológia je medzi laikmi plná dojmov, podobne ako akákoľvek iná oblasť vyvolávajúca kontroverzie, preto sú pre mňa čísla vzácnym kompasom. A tie mi ukázali, že už nie je len o 5 minút 12, ale minimálne štvrť na jednu. Vtedy som si povedal, že chcem tieto dáta, na ktoré som narazil, v zjednodušenej verzii komunikovať verejnosti, a tak prispieť k osvete a možno aj drobným zmenám. S kritikou som sa, samozrejme, stretol, ale aj som ju očakával.

Téma ochrany životného prostredia naráža na náš osobný komfort, ktorý by sme mali obmedziť. Vtedy sa v niektorých ľuďoch štartuje obranný mechanizmus, napríklad „ja nelietam na dovolenky, pokojne môžem jazdiť aj celý rok autom“. Lenže 70 percent svetových dopravných emisií tvoria autá, nie lietadlá, ani lode, hoci to na laika môže pôsobiť opačne. Druhý typ kritiky je osobný, namierený proti mne – „čo mi ty rozprávaš o ekológii, keď som ťa minule videl piť z plastovej fľaše, ty pokrytec“. Tvárime sa, že budeme počúvať len ľudí, ktorí pijú dažďovú vodu, živia sa hlinou a prespávajú na stromoch. Samozrejme, ani tých by sme nepočúvali, lebo by okamžite dostali nálepku eko-čudákov. Preto sú pre mňa osobné útoky len výhovorkami. Na zmenu nestačí zopár dokonalých ekojedincov. Potrebujeme 7 miliárd nedokonalých.

Na zmenu nestačí zopár dokonalých ekojedincov. Potrebujeme 7 miliárd nedokonalých.

Zavádzate ekologické postupy aj v domácnosti?

Dlhodobo separujeme, skúšame ekologické kozmetiky, pracie prostriedky, zachytávame dažďovú vodu, riešime možnosti výstavby nabíjačky pre autá pri bytovke. Nenakupujeme si žiadne oblečenie „len tak pre radosť“, prvýkrát v živote som si pri predĺžení paušálu nezobral nový mobil, lebo ten starý je v pohode. Skúšal som chvíľu nepoužívať sprchový gel, ale veľmi to moje pazuchy a okolie neocenili. (smiech)

Akú formu prepravy využívate najčastejšie?

Najčastejšie je to MHD – v Bratislave autobusy a električky. Napríklad do a z Markízy chodím takmer výlučne spojmi. S autom je to v Bratislave náročné už počas celého dňa, nie len v špičkách. Akúkoľvek dlhšiu trasu sa snažíme riešiť vlakom, napríklad aj za mojimi rodičmi do Šale, prípadne za prácou do Košíc alebo Prahy. 

Máte veľký vplyv na svoje okolie, vďaka vašim edukačným aktivitám vznikol hešteg NAVINCZEHO, aký štýl fotografií môžeme pod týmto heštegom na sociálnych sieťach vidieť?

Je to od ľudí veľmi milé, hešteg vymyslel Sajfov brat Tomáš, ktorý žije v Bruseli. Touto značkou označujú ľudia spontánne svoje fotky na sociálnej sieti z verejnej dopravy, niektoré občas aj prezdieľam. Denne sú to desiatky fotiek z autobusov, vlakov, električiek z celého sveta, pretože sledujú ma aj Slováci žijúci v zahraničí. Myslím, že najvzdialenejšia fotka #naVinczeho pochádzala z Los Angeles a Tokia. Verejná doprava má svoje chyby, ktoré treba vylepšiť, stretávam sa s nimi aj ja, každý deň. No zatiaľ zo mňa neubudlo. 

Ďalší článok
Domovská stránka » Buďme zodpovední » VIKTOR VINCZE: NA ZMENU NESTAČÍ ZOPÁR DOKONALÝCH EKOJEDINCOV
Zodpovednosť a udržateľnosť

AKO VÝMENOU KLIMATIZÁCIE PRISPIEŤ K OCHRANE KLÍMY

Zvrátiť nežiaduce klimatické zmeny a chrániť životné prostredie sa stáva azda najdôležitejšou výzvou súčasnosti. Jedným z faktorov, ktorý má negatívny vplyv na alarmujúci stav klímy je nebezpečný elektroodpad, medzi ktorý patria aj klimatizácie. Našťastie, zodpovedné spoločnosti našli spôsob, akým sa zbaviť starých klimatizačných zariadení efektívne a zároveň ekologicky.  

Povedzme si teda, prečo a ako vymeniť starú klimatizáciu za novú. 

Prečo meniť starú klimatizáciu 

Otvorene treba priznať, že staršie typy klimatizačných zariadení môžu škodiť nášmu zdraviu aj životnému prostrediu. Viacerí z nás s tým máme svoje skúsenosti. Staršie modely fúkajú priamo na nás, čo môže spôsobiť stŕpnutie svalov či bolesti hlavy. Zastaralé filtre navyše nedokážu zachytiť alergény, vírusy či baktérie, čo má za následok napríklad podráždené oči, ale i vážnejšie alergické reakcie.  

Staré klimatizácie však môžu výrazne škodiť aj prírode a klíme. Treba si uvedomiť, že chladiace médium, ktoré sa nachádza vo vnútri zariadenia, sa môže zmeniť na skleníkový plyn. To má u starších zariadení výrazne vyšší ekvivalent CO2, teda aj vyšší potenciál globálneho otepľovania (GWP – Global Warming Potencial). Inými slovami povedané, v prípade jeho úniku do ovzdušia ešte viac poškodzuje svetovú klímu.

Zelená výmena pre ochranu prírody

Ako sme už uviedli, klimatizačné jednotky obsahujú chladiace médium, ktoré pri úniku do ovzdušia ohrozuje životné prostredie. Je preto nesmierne dôležité zveriť ekologickú likvidáciu starých klimatizácií odborne vyškoleným profesionálom, ktorí odsajú chladivo ešte pred demontážou. Odsávanie sa realizuje špeciálnym zariadením do hermeticky uzavretých nádob, z ktorých neuniknú škodliviny do ovzdušia, čím sa zamedzí poškodeniu klímy. 

Jednou z iniciatív, ktorá zabezpečuje ekologickú recykláciu starých klimatizácií, je projekt spoločnosti DAIKIN – Zelená výmena. Záštitu nad ním prevzalo Ministerstvo životného prostredia SR. Spolu s DAIKIN-om, svetovým lídrom v chladení a vykurovaní, sa v projekte realizuje aj ENVIDOM, združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu. Vďaka ich spolupráci sa zbavíte svojej starej klimatizácie naozaj ekologicky. Navyše, za zvýhodnenú cenu získate zároveň úplne novú klimatizačnú jednotku, ktorá bude oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu i vášmu zdraviu. 

Ekologické aj ekonomické výhody

Na Zelenej výmene je skvelé, že jej prostredníctvom šetríte nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku. Ak sa rozhodnete pre výmenu starej jednotky za klimatizáciu energetickej triedy A+++, spomínaný japonský výrobca DAIKIN vám dá zľavu vo forme tzv. šrotovného, a to až do výšky 1 260 eur. Ak teda v blízkej budúcnosti uvažujete o kúpe novej klimatizácie, zapojte sa aj vy do projektu Zelená výmena. Aj takýmto malým osobným príspevkom môžete prispieť k ochrane klímy a životného prostredia. Ten pocit stojí za to. 

Ďalší článok