Domovská stránka » Zodpovednosť a udržateľnosť » NETREBA BYŤ 100% VEGÁN, ABY ČLOVEK VEĽA ZMENIL
Zodpovednosť a udržateľnosť

NETREBA BYŤ 100% VEGÁN, ABY ČLOVEK VEĽA ZMENIL

Nikoletu Kováčovú môžete poznať aj pod pseudonymom Surová dcérka. Je to najznámejšia slovenská vegánka, ktorá otvorene rozpráva o vegánstve, netestovanej kozmetike, ale aj o témach ako je modeling, ateizmus či bezdetnosť. Nedávno vydala svoju prvú kuchársku knihu Slovegán, ktorá je plná tradičných slovenských receptov vo vegan verzii. 

Kedy a prečo si sa stala vegánkou? 

Začala som pár mesiacov pred 22. narodeninami. To už je teraz 6 rokov. V tom čase som pricestovala do Indie, kde sa nedalo stravovať tak, ako som chcela a bola zvyknutá. Pri hľadaní alternatív som narazila na vegánstvo, ktoré ma zaujalo. Takže som začala skôr z núdze, alebo povedzme – pre udržiavanie postavy, keďže som bola modelka a na stravu som si musela dávať pozor. Ak by som nepricestovala práve do Indie a neskomplikovalo sa mi stravovanie, možno by som na vegánstvo ešte dlho nenarazila. 


Ako podľa teba treba začať, keď sa chce stať niekto vegánom? 

Podľa mňa je ideálne začať postupne a netlačiť na zmenu. Človek musí najskôr spoznať nové suroviny, chute, recepty a naučiť sa veľa vecí. A to sa lepšie robí krok po kroku. Takže začať dňami bez mäsa, potom vyradiť napríklad len mlieko, navštevovať reštaurácie a ochutnávať nové veci. Postupne si doma variť a spoznávať jedlá. Zistiť, ako sa stravovať vyvážene, to chce čas. A ak človek všetko zvládne, ale povedzme, že fakt nevie žiť bez syra, tak je to stále skvelé. Netreba byť 100 %vegán, aby človek veľa zmenil. Je to lepšie, ako to vzdať celé.

Obsahuje strava, ktorú prijímaš, dostatočné množstvo vitamínov, alebo berieš aj nejaké vitamíny? 

Každý vegán by mal doplňovať vitamín B12, ktorý teraz pre zlú hygienu nevieme prijať my ani zvieratá zo stravy a vody. Doplňujem ho pravidelne. Hospodárske zvieratá ho dostávajú tiež ako suplement v strave, a tak sa zase cez nich dostane k ľudom, ktorí jedia mäso. Počas zimných mesiacov, keď už nie je dostatok slnka, zase dopĺňam vitamín D. Inak je to už individuálne, pri dobre zostavenej strave sa dajú získať všetky potrebné živiny aj zo stravy. Skvelé je, že pribúdajú aj vegánske alternatívy, ktoré sú už prirodzene obohatené o B12, D vitamín či vápnik. V Amerike sú takto obohatené skoro všetky rastlinné potraviny, čo život vegánov uľahčuje. U nás na Slovensku takéto rastlinné alternatívy vyrába značka Body&Future.

Kniha Slovegán, ktorá je plná tradičných slovenských receptov vo vegánskej verzii.

Ako vyzerá tvoj jedálniček? Taký tvoj bežný deň na tanieri

Najčastejšie jedávam jedlá z ázijskej, talianskej alebo slovenskej kuchyne. Ráno začínam najčastejšie pečivom so sójovou nátierkou a zeleninou. Alebo si na sladko spravím domácu vianočku či ovsenú kašu s ovocím s mojím obľúbeným mandľovým mliekom od Body&Future. Obed často riešim v práci. Našťastie, v Prahe mám veľa vegan možností, takže si dám všetko od indických jedál po vegan burger. Na večeru si pripravujem často zeleninové curry s cícerom, hlivový guláš alebo rajčinové rizoto. Ak je času viac, tak sú najlepšou večerou vegan bryndzové pirohy s kôprom a tempehom. Samozrejme, pri kúpe potravín mám rada, pokiaľ je uvedené jasné zloženie. Vtedy hovoríme o clean label produktoch, ktoré sa skladajú z toho, čo nájdeme bežne v prírode alebo doma v záhradke, bez prídavku izolovaných látok, produktov priemyslu. 

Čo je dôležité pri vegánstve?

Vegánstvo je úplne nový prístup k stravovaniu, preto je dôležité si naštudovať, ako má taká vegánska strava vyzerať, aby bola vyvážená. Aby obsahovala dostatok strukovín, obilnín i zeleniny. Nestačí vynechať len mäso. Človek sa musí naučiť jesť inak, variť nové recepty a pracovať s novými ingredienciami. 

Zoberme si človeka, ktorý sa stravuje tak bežne, čo znamená, že je mäso, šunku, vajíčka a chce sa stať vegánom. Čím má nahradiť tieto jeho základné každodenné potraviny? 

Možností je veľa. Alternatívou k mäsu sú rôzne druhy tofu – ochutené tofu, tvrdšie tofu, silken tofu. Do slovenských receptov ako segedín a guláš používam sójové kúsky. Skvelý je tempeh a seitan. Existujú aj rastlinné šunky, párky a klobáska. Taká praženica sa dá vytvoriť aj z tofu a ak niekomu chýba vajíčková chuť, tak sa dá dokonale dosiahnuť čiernou soľou kala namak. Mlieko má množstvo alternatív, nielen sójové či ryžové, ale aj mandľové, lieskovcové či ovsené, napríklad od značky Body&Future. 

Myslíš si, že je potrebné, aby Slováci obmedzili spotrebu mäsa? 

Myslím. A verím, že si to myslí aj každý lekár. Slováci jedia mäsa viac, ako je zdravé. Z ekologického hľadiska je tiež náš životný štýl neudržateľný. Tiež nesieme svoju vinu za klimatickú krízu, v ktorej žijeme. 

Dokážu Slováci prijať vegánstvo? Sú na to pripravení?

Všetko záleží od regiónu. V Bratislave je už vegánstvo celkom bežné. Ľudia sa tu stretávajú uždesaťročie s vegánskymi reštauráciami a eventami, ako sú Vegánske hody. Takže Bratislava a väčšie mestá sú v tomto smere popredu. V menších mestách a regiónoch ešte o vegánstve niekedy ani nepočuli. Celkovo sa to však zlepšuje.

Máme vôbec po celom Slovensku dostatočné množstvo dostupných alternatív na to, aby sa mohol vegán plnohodnotne stravovať? 

Podľa mňa, áno. Za ostatných 6 rokov, odkedy som vegánka, vidím, že alternatív každý rok pribúda. Máme asi všetko a teraz sa už dosť zlepšuje kvalita, aj niektoré ceny produktov klesajú. Myslím si, že za pár rokov budeme vyslovene „rozmaznaní“ tým, aké rastlinné produkty budú dostupné. Už teraz vieme zohnať skvelé smotany, jogurty, syry a „krvácajúce burgre“ (vegánsky burger s náhradou mäsa, pozn. red.)

Ďalší článok