Domovská stránka » Zodpovedná firma » VÝMENA SKÚSENOSTÍ A KONTAKTOV JE V PODNIKANÍ I RIADENÍ KĽÚČOVÁ
ADVERTORIAL

Pri zakladaní firiem podnikateľky čelia strachu zo zlyhania, nedostatku peňazí, nemajú prístup k informáciám a finančnej podpore. Chýba im odvaha a takisto musia zosúladiť rodinný a pracovný život.

Ing. IVANA KONDÁŠOVÁ

riaditeľka Združenia podnikateliek a manažérok

Od roku 2001, pôvodne pod názvom Združenie žien v podnikaní, poskytuje Združenie podnikateliek a manažérok slovenským podnikateľkám a ženám na manažérskych pozíciách podporu, inšpiráciu, možnosti sebarozvoja, podporu prostredníctvom vzdelávacích a networkingových aktivít.

Našou spoluprácou s partnerskými združeniami v zahraničí pomáhame podnikateľkám prezentovať sa v zahraničí a nadviazať tam spoluprácu.

Ako prebieha pomoc podnikateľkám/manažérkam, ktoré sa stanú členkami vášho združenia?

Konkrétnu požiadavku konzultujeme v tomto čase najmä prostredníctvom e-mailu, prípadne telefonicky. Veľký dôraz kladieme na osobný rozvoj manažérok a podnikateliek, ktorý zvyšuje a zefektívňuje manažérske zručnosti a manažérske kompetencie potrebné pri riadení, rozhodovaní, ale aj pri zachovaní work-life balance, ktorý je v prípade žien podnikateliek a manažérok veľmi dôležitý.

Výmena skúseností, informácií, kontaktov, ale aj inšpirácií, mentoring, sú v podnikaní i v riadení kľúčové. Kvôli bližšiemu spoznaniu sa, prehĺbeniu spoluprác poskytujeme rôzne networkingové aktivity, ktoré sa počas pandémie utlmili.

Čo sú najčastejšie slabé miesta, s ktorými za vami ženy podnikateľky prichádzajú?

Pri zakladaní firiem podnikateľky čelia viacerým výzvam, ako je strach zo zlyhania, nedostatok financií, prístup k informáciám a možnej finančnej podpore, chýbajúca odvaha a podpora v rodine a v neposlednom rade musia vo svojom podnikaní zosúladiť rodinný a pracovný život. Tieto oblasti sú pre ženy ťažiskové a majú významný vplyv na ich rozhodnutie, či sa rozhodnú podnikať, alebo sa radšej zamestnajú. 

ČO PONÚKÁME NAŠIM ČLENKÁM? ZISTITE TU

Ako ovplyvnil pandemický stav vašu pomoc členkám združenia?

Pandémia prekvapila aj nás a spočiatku sme tiež hľadali vhodné cesty spoločnej komunikácie a spolupráce. Dovtedy plánované fyzické aktivity nemohli byť zrealizované, tým pádom aj činnosť nášho združenia bola čiastočne utlmená.

Postupne sme aj my „nabehli na online vlnu“ a zrealizovali sme viacero webinárov a online networkingové podujatie. Momentálne prehodnocujeme naše spolupráce so zahraničím a pripravované aktivity združenia tak, aby boli užitočné a efektívne pre podnikateľky a manažérky.

AKO SA ZMENIŤ Z MANAŽÉRKY NA LÍDERKU? ZISTITE TU

Čo by ste poradili ženám, ktoré sú na rodičovskej dovolenke a chcú začať podnikať?

Na začiatku žije podnikateľka podnikaním 24/7. Treba počítať so zvýšenými vstupnými nákladmi v závislosti od predmetu podnikania a s väčším časovým zaťažením. Odporúčame si dobre premyslieť nielen samotný nápad, ale aj si pripraviť marketingový a finančný plán podnikania. 

Rozbehnutie vlastného biznisu si často vyžaduje veľkú investíciu – či už peňazí, alebo času, ale aj trpezlivosť. Hlavne v začiatkoch podnikania vedia pomôcť aj sú potrebné rôzne rady a skúsenosti, ktoré môžu ponúknuť co-workingové centrá alebo združenia, kde sa stretávajú podnikateľky a podnikatelia a radia si navzájom. Podnikateľkám radi pomôžeme aj v našom združení. 

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovedná firma » VÝMENA SKÚSENOSTÍ A KONTAKTOV JE V PODNIKANÍ I RIADENÍ KĽÚČOVÁ
Ženy v biznise

Ženy predstavujú významný potenciál nielen pre ekonomiku ale aj pre celú spoločnosť. Účasť žien na trhu práce je ziskom pre celú ekonomiku v podobne podpory hospodárskeho rastu a zvýšenia výkonnosti spoločností.

Ing. IVANA KONDÁŠOVÁ

Riaditeľka Združenia podnikateliek a manažérok

Aj na Slovensku počet žien na manažérskych pozíciách postupne rastie. Približne 34 % žien zastáva nižšiu manažérsku pozíciu a vo vedení firiem je iba 14 % žien. Profesijné ambície žien, záujem o povýšenie a zvýšenie platov, ale aj celkovo zamestnanosť žien čiastočne skomplikoval aj koronavírus.

Starostlivosti o dieťa

Bremeno starostlivosti o dieťa, prípadne zabezpečenie chodu domácnosti, je stále vo veľkej miere na pleciach žien. Môžeme pozorovať, že prístup firiem k svojim zamestnancom sa za posledné roky zmenil. V súčasnej dobe si mnohé firmy uvedomujú hodnoty, kvalifikáciu, schopnosti a skúsenosti žien. Firmy sú viac otvorené rôznym možnostiam a zlepšujú pracovné prostredie, čím sa vyhnú strate cenného ľudského kapitálu počas materskej a rodičovskej dovolenky. 

PREČÍTAJTE SI PRÍBEHY ÚSPEŠNÝCH SLOVENSKÝCH PODNIKATELIEK

Jedným z riešení je zavádzanie programov v rámci work-life balance, ktoré podporujú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom zamestnancov a najmä zamestnankýň.

Work-life balance

Problematika zosúladenia pracovného a rodinného života na Slovensku už dávno nie je v plienkach, ako sa môže laicky zdať. Čoraz viac firiem aj na Slovensku poskytuje rôzne firemné benefity. Programy na podporu work-life balance na Slovensku u niektorých firiem fungujú už dlhé roky.

ČO PONÚKÁME NAŠIM ČLENKÁM? ZISTITE TU

Flexibilná pracovná doba

Najčastejším a najobľúbenejším poskytovaným benefitom je flexibilná pracovná doba, ktorá sa firmám osvedčila aj počas pandémie. Ponuku možnosti práce na skrátený pracovný úväzok, prípadne mať pohyblivú pracovnú dobu a možnosť pracovať z domu, je dôležitý míľnik v podpore zamestnávania žien a práve veľa žien s malými a so školopovinnými deťmi tento benefit často využíva.

Na základe prieskumu a konzultácií slovenské spoločnosti poskytujú rôzne benefity, ako napríklad: flexibilný pracovný čas pre všetkých, špeciálne pracovné podmienky pre ženy po návrate z rodičovskej dovolenky, detský kútik pre deti, platené voľno aj otcom, ktorým sa narodilo dieťa.

AKO SA ZMENIŤ Z MANAŽÉRKY NA LÍDERKU? ZISTITE TU

Platové podmienky

Nie vždy platí, že platové podmienky súna prvom mieste. Rozhodujúcim faktorom je práve potreba vybalansovať pracovný a súkromný život najmä z pohľadu žien – zamestnankýň. Programy work-life balance a ich výsledky samotné firmy hodnotia veľmi pozitívne. Získavajú spokojnejších zamestnancov, ktorých efektivita a dôvera preukázateľne rastie a odráža sa vo výkonoch a lojalite zamestnankýň/zamestnancov.

Ďalší článok