Domovská stránka » Ženy v biznise » VERTE SVOJIM TÚŽBAM A POTENCIÁLU VIAC AKO STRACHU
Ženy v biznise

VERTE SVOJIM TÚŽBAM A POTENCIÁLU VIAC AKO STRACHU

Cítite, že vo vás driemu biznis túžby, ktoré by ste radi zhmotnili? V tom prípade vás určite inšpiruje rozhovor s koučkou Lenkou Lutonskou, ktorá prezradí viac o tom, ako vďaka intuícii a sebaláske môžete naplniť nielen svoj kariérny potenciál.

LENKA LUTONSKÁ

medzinárodná koučka NLP a popredná ženská koučka pre podnikateľky v Európe, autorka knihy Energetic Marketing a zakladateľka Extraordinary Growth Academy, Energetic Breakthrough MethodTM

Hovorí sa, že muži sú vo svete biznisu sebavedomejší a ženy, ktoré sú viac emocionálne, treba postrčiť.

Súhlasíte?

Ženy určujú svoju hodnotu, alebo hodnotu biznisu cez iných ľudí. Muži sú viac transakční v zmysle – toto je môj produkt, chcete ho či nie? Žena neustále uvažuje, či je produkt dobrý, či do jeho výroby dala všetko, či si nepýta príliš veľa… Našťastie, dnešné ženy tvoria prvú generáciu, ktorá si uvedomuje svoju vnútornú silu, využiteľnú aj v biznise.

V čom sú ženy popredu?

V emocionálnosti a kreativite. Všetka tvorivá energia je ženská energia, vďaka nej nejde v biznise len o zarábanie peňazí a dosahovanie cieľov, podnikanie dostáva iný zmysel. To je dobré najmä pre stavanie spoločnosti a komunít. Ženská podstata zložená z tvorivosti, prijímania a emócií je našou skutočnou silou. To neznamená, že máme odmietať mužskú energiu. Najväčší úspech príde, keď zjednotíme dravú mužskosť a emocionálnu ženskosť.

Čo vás motivovalo rozbehnúť vlastné podnikanie?

Nevnímala som to tak, že idem rozbehnúť podnikanie. Chcela som pomáhať ľuďom. Keď som odchádzala do Anglicka, vedela som, že chcem zmeniť svet, človeka za človekom. Zároveň som chcela pomôcť sama sebe, lebo som nebola veľmi sebavedomá. Vedela som, že tento cieľ nedosiahnem v tradičnom zamestnaní. Naviedlo ma to na štúdium NLP, išla som za svojou vášňou, impulzom, z ktorého sa vykľulo podnikanie.

Čo poradíte ženám, ktoré chcú podnikať, no majú strach z neúspechu?

Naučte sa veriť svojim túžbam a potenciálu viac ako strachu. Okrem naprogramovanej a ustráchanej mysle máme aj myseľ väčšiu, ktorá k nám prehovára skrz intuíciu vždy, keď po niečom túžime. Základ je naučiť sa veriť našim túžbam. Vyššia myseľ sa nám často prihovára, no pre strachy ju nevnímame alebo jej odkazy prehlušujeme ustráchanými myšlienkami. Mať strach je normálne. Tak ako je normálne mať túžbu.

So strachom sa dá popasovať tak, že najprv prijmem nejakú túžbu za svoju cestu a pripravím sa na najhoršie možné scenáre. Som ochotná ich prijať pri ceste za naplnením túžby? Strach má väčšinou naše vnútorné dieťa, ktoré sa bojí o život, no my sme dospelé a zvládneme to. Len sa pripravíme na scenáre, ktoré sa môžu stať. Ako dospelú by ma neúspech nepoložil, možno by prišla bolesť a sklamanie, no nevyhýbam sa im, pretože, ak to nakoniec dopadne dobre, dosiahnem, čo som chcela.

Ako nepodľahnúť tlaku v zmysle budovania kariéry, starostlivosti o rodinu a o domácnosť?

Uvedomením si, že byť sebecká nie je zlé. Naopak, je to prínosné pre celé okolie. Verím, že čo je správne pre mňa, je správne aj pre ostatných. V zdravej sebaláske, pravdaže. Ale pozor, to, že je niečo jednoduché, neznamená, že je to pre mňa správne. Možno je jednoduchšie zostať v nefunkčnom manželstve kvôli financiám a deťom, no nie je to správne, pretože sa v ňom necítim dobre a deťom ukazujem zlý príklad, keď počúvajú neustále hádky.

A čo je správne pre mňa neznamená, že sa to na začiatku stretne s pochopením, no z dlhodobého hľadiska sa to ukáže ako správne rozhodnutie. My Slovenky a Češky sa prebúdzame a uvedomujeme si, že keď sa konečne dáme na prvé miesto, až potom dokážeme naše svetlo rozdávať aj iným.

Ďalší článok