Domovská stránka » Ženy v biznise » ZDRAVÁ KONKURENCIA VŠETKÝM POMÁHA
Ženy v biznise

ZDRAVÁ KONKURENCIA VŠETKÝM POMÁHA

Dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. je majiteľkou kliniky plastickej chirurgie, estetickej a laserovej medicíny v Bratislave a autorkou kozmetickej značky. Prečítajte si, aké výzvy jej podnikanie prinieslo.

MUDr. ALEXANDRA ROZBORILOVÁ, PhD.

Dermatologička

V rodine máte lekárku. Bola týmto vaša kariérna dráha vopred predurčená?

Pravdepodobne áno. Pochádzam z lekárskej rodiny a keď som skončila gymnázium, nevedela som si predstaviť, že by som robila čokoľvek iné ako medicínu. Moja rodina bola pre mňa v tomto vzorom a takisto lekárkou je už aj moja dcéra. Takže to asi máme v génoch.

Estetická medicína sa stáva u nás čím ďalej tým viac populárna. Ako udržujete krok s konkurenciou?

Nikdy som sa neriadila tým, čo robí konkurencia, ale snažím sa sledovať najnovšie trendy pravidelnými návštevami zahraničných kongresov a stáží. Sama robím školenia pre lekárov z celého Slovenska, pretože si myslím, že zdravá konkurencia nám všetkým pomáha.

Vedeli ste, že raz budete podnikať? Aký bol pre vás prechod z pozície zamestnankyne k podnikaniu? Čo vás táto zmena naučila?

Nie, nikdy som nechcela podnikať, mojím snom bolo zostať na akademickej pôde. Keďže sa to napokon prihodilo, naučilo ma to veľkej sebadisciplíne, ktorá bola potrebná na skĺbenie práce lekárky a podnikania.

FOTO: Archív AR

Čo bola pre vás najväčšia výzva?

Najväčšou výzvou pre mňa bolo, keď som sa pred šiestimi rokmi rozhodla masovo predávať moju vlastnú kozmetiku, čo prišlo v období, kedy som už vôbec nemala zámer svoje podnikanie rozširovať. Dnes som šťastná, pretože mi to robí veľkú radosť.

Referencie sú veľmi dôležité a aj jeden nepodarený zákrok, resp. jedna nespokojná zákazníčka môže mať negatívny dopad na meno celej kliniky. Máte s tým už skúsenosť? Prípadne poradíte, ako tomu predchádzať?

Máte pravdu, hlavne dnes, v dobe sociálnych sietí, môže negatívna referencia poškodiť dobré meno v priebehu niekoľkých hodín. Je to fakt, treba sa s tým naučiť žiť a naďalej robiť všetko pre to, aby naši klienti boli spokojní.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženy v biznise » ZDRAVÁ KONKURENCIA VŠETKÝM POMÁHA
ADVERTORIAL

ŽENY SU EMPATICKÉ, TRPEZLIVÉ A VENUJÚ PRIESTOR DISKUSII

Lekárenský segment je charakteristický tým, že sa stará o ľudí a ich zdravie. Starostlivosť je teda jeho kľúčovou hodnotou a prístupom. Jej primárnym nositeľom sú v našej spoločnosti ženy. Asi preto k práci vo farmácii inklinujú prevažne ony.

Mgr. MAGDALÉNA VRŤOVÁ

Riaditeľka oddelenia ľudských zdrojov, Dr. Max Slovensko

Vo vašej spoločnosti je mnoho žien, ktoré pracujú na úrovni stredného manažmentu. Ako sa vám to podarilo?

Naše manažérky v mnohých prípadoch „vyrástli“ vo firme a sú zároveň odborníčkami v oblasti s farmaceutickým vzdelaním. Do stredného manažmentu zaraďujeme aj roly zodpovedných farmaceutov – manažérov jednotlivých lekární. Ženy predstavujú aj väčšinu študentov farmácie. Zároveň my vo firme intenzívne podporujeme rozvoj manažérskych zručností našich kolegýň.

Som presvedčená, že rôznorodosť je prínosná, preto radi privítame väčší záujem mužov. Všeobecne však vnímame nedostatok záujmu o toto povolanie. Asi sa to týka viacerých odborov, kde starostlivosť predstavuje hlavný zmysel povolania. Študenti preferujú technické odbory, IT, ekonómiu. V našom záujme je zatraktívniť povolanie farmaceuta a vrátiť jeho postavenie na rovnakú úroveň profesionality a uznania ako kedysi.

Prečítajte si príbehy našich zamestnancov

Aké výhody nesie podľa vás obsadenie manažérskych pozícií ženami?

Empatia, ľudskosť, načúvanie. Tieto vlastnosti sú nevyhnutné pri komunikácii s pacientmi, ale aj s kolegami. V tímoch, kde prevládajú ženy, je dôležité, aby sa navzájom dokázali chápať a vedeli sa vcítiť do potrieb druhých. Ženy majú schopnosť čítať medzi riadkami. V mnohom prispieva aj multitasking, či schopnosť rozhodnúť sa správne a promptne reagovať na problémy, nakoľko sa naše manažérky musia spoľahnúť najmä samé na seba. Či už ide o systémový problém, prevádzkový problém, či nespokojného zákazníka, stále musia vedieť promptne zareagovať. My ženy dokážeme byť trpezlivé, venujeme priestor diskusii a hľadáme cestu, ako vytvoriť správne riešenie.

Podiel žien vo vašej firme je až 85 %. Čím si vysvetľujete takýto záujem žien o farmáciu?

Farmácia je služba pacientom v zmysle starostlivosti. Ženám v nastavení spoločnosti u nás už nejako automaticky prináleží starať sa o druhých, v zamestnaní aj v rodine. Postavenie ženy a všeobecná predstava o „jej mieste“ v spoločnosti sa vyvíja. Aj keď sme v súčasnosti už pomerne otvorená spoločnosť, tento pôvodný prístup zohráva určitú úlohu. Je to ale obojstranné, naši zákazníci hľadajú v lekárni dôveru, poradenstvo a pochopenie a ženy vedia tento prístup prirodzene poskytnúť.

Prioritou našej firmy je poskytovať pacientovi vysoko kvalitné poradenstvo a podporu. Preto nezáleží na pohlaví, ale na samotnom človeku, či sa s týmto stotožňuje. Ideálna situácia je, keď sa každý vo svojom zamestnaní nájde a je spokojný.

Chceš pracovať v Dr.Max? Klikni TU

Ako pracujete so ženami, ktoré sa chystajú alebo momentálne sú na materskej dovolenke?

Aktuálne máme okolo 15 percent kolegýň/kolegov spomedzi viac ako 2 670 zamestnancov na materskej/rodičovskej dovolenke. Stále však zostávajú súčasťou firmy. Rešpektujeme, ak sa ženy rozhodnú prerušiť kariéru kvôli materským povinnostiam a naďalej ich podporujeme. Pravidelne posielame novinky z firmy, v spolupráci s organizáciou Pracujúce mamy realizujeme webináre zamerané na podporu v tejto životnej fáze.

Poskytujeme flexibilné možnosti pracovať u nás aj popri rodičovských povinnostiach. V tomto prípade prispievame na náklady spojené so starostlivosťou o dieťa. Poskytujeme aj možnosť pracovať z domu jednak v našej Poradni Dr.Max, kde odpovedajú na otázky od pacientov, alebo prispievať odbornými článkami na náš web, či do médií. Farmaceutov je, bohužiaľ, nedostatok a sme veľmi radi, že zostávajú súčasťou firmy, aj keď momentálne nemôžu svoje povolanie naplno vykonávať. Sme vďační, keď sa k nám po rodičovskej dovolenke rozhodnú vrátiť.

Ďalší článok