Domovská stránka » Ženy v biznise » WOMEN EMPOWERMENT V KONTEXTE SLOVENSKEJ EKONOMIKY
ADVERTORIAL

Spojenie „women empowerment“ v poslednom čase na nás vyskakuje z médií, linkedinu, ale aj z firemných prezentácií. Niektorí mu tlieskajú, iní ho ignorujú, ďalší sa hádajú. Reporty od McKinsey, kvóty od Bruselu…

PATRÍCIA HIRSCHNEROVÁ

spoluzakladateľka Pracujúce mamy, HR konzultantka a špecialistka na návrat do práce po materskej pauze

Pod tento anglicizmus sa ako pod dáždnik zmestí veľa projektov, iniciatív a aktivít, ktoré firmy môžu robiť. Školenia, osvetové diskusie, interné konferencie, mentoringové programy… Možností je veľa. Namiesto ich vyčerpávajúceho zoznamu sa však pozrime na 3 tipy, ktoré z vás urobia viac women-friendly, teda aj úspešnejšiu organizáciu. Na ich realizáciu nepotrebujete dokonca ani rozpočet.

Tip č. 1: Kultúra, kde sa ženy úprimne podporujú a nehádžu si polená pod nohy

Bez ohľadu na odvetvie alebo pozíciu, najviac „hejtu“ ženy dostávajú od iných žien vo firme. Môže ísť o obyčajnú neprajnosť podriadenej voči šéfke, častejšie je to však potreba „zhodiť z rebríka“ nižšie postavené kolegyne v strachu z konkurencie. Ak u vás zaznievajú vety typu „Ja som si to vydrela, prečo by sme jej mali robiť ústupky?“, spozornite. Časy sa menia a napríklad hybridná práca je nový normál. Ak sa zamestnankyňa snaží vybaviť si home office kvôli chorému dieťaťu a počuje niečo také, s veľkou pravdepodobnosťou sa už obzerá po iných zamestnávateľoch.

Pri mladšej generácii môže byť problém ešte vypuklejší, keďže podľa najnovšej štúdie McKinsey sú mladé ženy do 30 rokov ambicióznejšie než kedykoľvek predtým. Ak sú vnímané ako nechcená konkurencia a nemajú priestor na rast, každá druhá z nich odchádza. Vytvárajte teda prostredie, kde „seniornejšie“ ženy nahlas povzbudzujú tie „juniornejšie“ a nevnímajú ich ako konkurenciu. Kde sa manažment nechce „zabetónovať“ na svojich pozíciách, ale zmeny (napr. v spôsobe práce) vníma ako príležitosť, nie ohrozenie.

Tip č. 2: Zvyšovanie platu iniciujte vy

Ženy o plate vyjednávajú oveľa menej než muži. Často sa teda nájdu v situácii, že na rovnakej pozícii zarábajú menej než ich mužskí kolegovia. Nie preto, lebo by ju robili horšie alebo boli menej motivované, jednoducho si netrúfnu vyjednávať. Ak teda chcete zaistiť skutočnú férovosť pri platoch, ale aj povýšeniach, myslite na tento fakt dopredu.

Niektoré firmy prehodnocujú mzdy a povýšenia všetkých zamestnancov raz ročne. Iné majú pravidlo, že ak niekto požiada o zvýšenie platu, automaticky sa prehodnocujú aj platy ostatných kolegov na tej istej pozícii a ak zvýšia jednému, tak všetkým.

Ako vyzerá spolupráca s Pracujúce mamy? Zistite TU.

Tip č. 3: Umožňujte skrátené úväzky

Podľa prieskumu agentúry IPSOS sa po materskej dovolenke k pôvodnému zamestnávateľovi nevráti polovica žien. Mnohé z nich v odvetví chcú ostať, potrebujú však skrátený úväzok (napr. 80 %), aby stihli vyzdvihnúť dieťa v škôlke. Rešpektovanie work-life balansu sa teda stáva pre zamestnávateľov konkurenčnou výhodou, keďže priláka lojálnu a efektívnu pracovnú silu. Za 6 hodín toho totiž často spraví viac než kolegovia s plným úväzkom.

Pridajte sa k nám!

Ďalší článok