Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » VEDÁTOR: POZNÁVANIE SVETA MÔŽE BYŤ POVZNÁŠAJÚCE
Technológie, inovácie a podnikanie

VEDÁTOR: POZNÁVANIE SVETA MÔŽE BYŤ POVZNÁŠAJÚCE

FOTO: Eset Science Award

Samuel Kováčik, ktorý založil projekt Vedátor, považuje za dôležité, aby si spoločnosť aj politici uvedomovali hodnotu vedy. Preto sa ju snaží prostredníctvom sociálnych sietí približovať verejnosti

SAMUEL KOVÁČIK

Autor projektu Vedátor, popularizátor vedy na Slovensku

Bola veda a fyzika to, čomu ste sa chceli venovať od malička?

Nie, prišlo to až koncom strednej školy. Predtým ma zaujímalo všeličo – biológia, matematika, dejepis. Vlastne stále platí, že ma zaujíma všeličo, no poriadne sa dá rozumieť len niečomu a tak som si vybral fyziku. Prečo právu tú? Fascinuje ma, že vesmír a svet môže byť úplne iný, než nám sprostredkúva každodenná skúsenosť a fyzika bola skvelým nástrojom na to, aby som to preskúmal.

Čo vás viedlo k založeniu projektu Vedátor?

Dôvodov bolo viacero. Po prvé, popularizovanie vedy považujem za dôležité. Chceme, aby mladí ľudia išli študovať vedecké odbory a aby politici rozumeli tomu, že vedu treba adekvátne podporovať. Je dôležité, aby spoločnosť rozumela tomu, akú hodnotu jej veda prináša. A čo viac, veda je súčasťou kultúry a poznávanie sveta okolo nás môže a vie byť povznášajúce a motivujúce.

No a po druhé, bavilo ma učiť, keď som bol doktorand, a potom mi to trochu chýbalo, keď som sa presťahoval do Írska, kde som pôsobil na výskumnom inštitúte, na ktorom sa neučilo. Skúšal som len písať blogy, ale úplne mi to nevyhovovalo a tak som založil projekt Vedátor. 

Rozhovory o vesmíre, FOTO: Archív SK

Za rok 2021 ste boli ocenený čestným uznaním za inovatívnu online žurnalistiku. Predpokladali ste takýto úspech už v začiatkoch projektu?

Samozrejme, že nie. A aj teraz ma to prekvapilo. Nemyslím si, že robím žurnalistiku, tobôž nie inovatívnu. V mnohých prípadoch sa držím starých zabehnutých postupov a robím to, čo ma baví a čo mi vyhovuje. V rámci projektu Vedátor sa skôr snažíme ísť podľa seba a neriadiť sa trendami. Napríklad nás ľudia poznajú buď cez dlhšie a odbornejšie články z Facebooku alebo každodenné edukatívne videá z Instagramu. Ani v jednom prípade nejde o veľmi inovatívnu vec, no robíme to vytrvalo, ujalo sa to postupne.

Aké okruhy vedy teraz mladú generáciu najviac zaujímajú?

Stále dobre ide astrofyzika, čierne diery a vesmír ako taký. Špeciálna je téma hľadania mimozemského života. Ľudí však, nielen kvôli covidu, zaujíma aj biológia a fungovanie tela. A v neposlednom rade aj myseľ – kognitívne skreslenia a chyby kritického myslenia.

Aké vízie a ciele má projekt Vedátor do budúcna?

Prakticky žiadne, veľmi neplánujeme. Chystáme teraz prvé živé nahrávanie Vedátorského podcastu, na to sa teším. Chceli by sme začať robiť videá na YouTube. A na jeseň chystáme pár veľkých prednáškových akcií.

Čo by ste odkázali vašim čitateľom a poslucháčom?

Prajem im, aby sa ich držala detská zvedavosť. K tej pridať dospelácku vytrvalosť a o zábavu majú postarané. 

Ďalší článok