Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » UČIŤ SA NA VLASTNÝCH CHYBÁCH JE DRAHÉ
Technológie, inovácie a podnikanie

UČIŤ SA NA VLASTNÝCH CHYBÁCH JE DRAHÉ

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Prekážok pri štarte podnikania nie je málo a napriek tomu, že sa o nich veľa hovorí, začínajúci podnikatelia ich podceňujú. Preto sa takmer každá druhá firma nedožije svojich piatych narodenín.

JAN SOLÍK

PREZIDENT ZDRUŽENIA PODNIKATEĽOV SLOVENSKA

Úskalia pri zakladaní firmy

Niekedy je problém už výber samotného produktu alebo služby a ich nedostatočná unikátnosť v porovnaní s konkurenciou. Ďalším úskalím je podcenenie finančných kalkulácií. V dôsledku neho začínajúci podnikatelia po čase zistia, že ich podnikanie nezarába dostatok peňazí na svoju prevádzku a rozvoj.

Nemalou prekážkou sú aj otázky súvisiace s neprehľadnou legislatívou, ktorá sa často mení. Mnohé z týchto otázok riešia začínajúci podnikatelia pri rozbehu firmy svojpomocne, bez dostatočných odborných znalostí a už pri zakladaní firmy vzniknú zárodky komplikácií, ktoré ich jedného dňa, keď to budú najmenej čakať, dobehnú.

Na čo si majú budúci podnikatelia dávať pozor

Nedá sa definovať len jedna oblasť, na ktorú si musí začínajúci podnikateľ dávať pozor. Iné nástrahy čakajú na digitálny startup, ktorý chce podnikať od začiatku na globálnom trhu, iné na majiteľa kaviarne na rohu ulice, ktorý ju otvára počas pandémie, a iné výzvy na tých, ktorí preberajú zabehnutú rodinnú firmu od rodičov.

Pri podnikaní je dôležitý optimizmus a nadšenie, no rovnako je dôležité nepreceňovať vlastné sily a nemať nereálne očakávania.

Najlepšia cesta k založeniu firmy

Príbehy úspešných firiem ukazujú, že neexistuje jedna správna cesta. Dokonca z nich možno vidieť, že to, čo jeden úspešný podnikateľ ďalej neodporúča, bolo pre iného cestou k úspechu. Zároveň je dobré sústrediť sa od začiatku podnikania na tie oblasti, v ktorých podnikateľ vyniká, a na ostatné nájsť do svojho tímu správnych ľudí, ktorí tieto oblasti zastrešia, alebo niektoré aktivity outsourcovať.

Rada, ktorá by pomohla začínajúcim podnikateľom

Pri rozbehu podnikania sa (po)raďte nielen s kamarátmi a rodinou, ale aj s odborníkmi. Príprave treba venovať na jednej strane dostatok času, na druhej strane nehľadať dokonalosť a čakať, kým bude všetko perfektné. Na svoj nápad treba čo najskôr získať spätnú väzbu od (potenciálnych) zákazníkov.

Mnoho podnikateľských nápadov je už od začiatku odsúdených na ekonomický neúspech a dá sa na to prísť už v prípravnej fáze, teda ešte predtým, ako začínajúci podnikateľ investuje do podnikania peniaze. Učenie na vlastných chybách je nielen v podnikaní väčšinou veľmi drahé.

Next article
Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » UČIŤ SA NA VLASTNÝCH CHYBÁCH JE DRAHÉ
Technológie, inovácie a podnikanie

FINTECH HUB: NÁSTROJ PRE POMOC FINTECHOM

Platforma Fintech Hub aktívne prepája nové fintechy, pomáha im s propagáciou a získavaním nových klientov aj s realizáciou ich vízií. Pomáha najmä v oblasti licenčného konania, investícií a nájdenia správnych business či technologických partnerov.

JURAJ KRÁLIK

CEO Fintech Hub network

Fintech Hub

Fintech Hub je otvorená platforma zameraná na praktickú pomoc fintechom s cieľom zvýšiť level inovatívnych riešení na Slovensku, v Česku a v CEE. Založená bola spoločnosťami Mastercard, Vacuumlabs a lokálnou slovenskou fintech asociáciou, postupne rozšírila svoje pole pôsobnosti aj na Českú republiku, najmä vďaka partnerstvu so spoločnosťou Seedstarter Českej sporiteľne.


MARTINA HANUSOVÁ

Head of Business Development PayOut

Payout

Fintech Hub nám prináša aktívne napojenia na tie najinovatívnejšie startupy vo svete financií, s ktorými validujeme aj naše riešenia v oblasti open banking. Vďaka tomu dosahujeme náš cieľ byť globálnym hráčom vo finančnom svete. Partnerstvo považujeme za skvelé, lebo medzi všetkými stranami existuje vzájomná synergia.


WILLIAM JALOUL

co-founder, CEO FlowPay

Flowpay

Spoločnosť Flowpay poskytuje digitálne financovanie malým a stredným podnikom. Na rozdiel od bánk dbáme na to, aby úspešné podnikanie nebolo len o výkazoch a daňových priznaniach. Financovanie poskytujeme na základe údajov o transakciách z platforiem, ktoré zákazník používa. Vďaka Fintech Hubu sa naša vízia dostane k ľuďom a spojíme sa s ďalšími zaujímavými projektmi.


ANDREJ COPLÁK

co-founder, CEO Blockmate.io

Blockmate

V spoločnosti Blockmate sa zaoberáme adopciou blockchainu v existujúcom tradičnom finančnom svete prostredníctvom unifikovaných API.

Vďaka vysokej úrovni odborných znalostí Fintech Hubu v oboch našich oblastiach, t. j. v otvorenom bankovníctve a kryptomenách (resp. blockchaine), nám Fintech Hub pomohol získať niekoľko pilotných zákazníkov, overiť našu ponuku a obchodný model voči potenciálnym investorom.

Next article