Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » AKO FINANCOVAŤ ROZVOJ PODNIKANIA Z GRANTOV?
ADVERTORIAL

Téma grantov a dotácií je v súčasnosti často skloňovaná. Dôvodom je fakt, že Slovensko získa v najbližšom období obrovský balík peňazí z fondov EÚ a Plánu obnovy. Značná časť z nich bude určená aj pre súkromný sektor. So zakladateľom portálu Grantexpert.sk, Tamásom Szőkem, sme sa porozprávali o novinkách, možnostiach podpory pre podnikateľov, ale aj o tom, ako môžu firmy získať dotácie.

Aké zmeny prinesie nové programové obdobie?

Najbližšie roky budú z hľadiska dotácií odlišné tým, že popri balíku peňazí z fondov EÚ je tu aj nový zdroj grantov – Plán obnovy. V rámci eurofondov je kľúčovou zmenou zjednotenie viacerých operačných programov do jedného. Ten sa po novom bude volať Program Slovensko. Vďaka nedočerpaným miliardám zo „starých eurofondov“ a novým zdrojom dotácií má Slovensko k dispozícii mimoriadne množstvo peňazí.

Aké dotácie budú môcť firmy získať z eurofondov a Plánu obnovy?

Dominantné budú predovšetkým granty na zelené projekty, energetiku a inovácie, technologické aj digitálne. Ak by sme mali vybrať niektoré zo zelených tém, veľký objem peňazí bude určený napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov energie či zlepšenie energetickej efektívnosti priemyselných budov a výrobných hál.

Výzvy v oblasti informatizácie a digitalizácie sa budú týkať napríklad zavádzania inovatívnych technológií v priemysle a službách. Zaujímavou možnosťou pre firmy budú aj dotácie na vzdelávanie zamestnancov a manažérov. Z Plánu obnovy by mali byť podporené inovácie, výskumno-vývojové projekty, ale napríklad aj priemyselné technológie. Tém však bude podstatne viac. Ak by mali potenciálni žiadatelia záujem zistiť, čo všetko budú môcť financovať z grantov, radi si dohodneme individuálnu konzultáciu.

Ako môže podnikateľ nájsť vhodnú grantovú výzvu alebo inú formu podpory?

Grantové výzvy sú v súčasnosti zverejňované na desiatkach webových stránok ministerstiev, samospráv, fondov či nadácií. Nie je jednoduché sa v množstve informácií zorientovať. Portál Grantexpert.sk preto zhromažďuje všetky výzvy na jedno miesto do prehľadnej databázy grantov. O jednotlivých výzvach následne informujeme záujemcov bezplatne prostredníctvom e-mailových notifikácií. 

Aký je prvý krok k získaniu grantu?

Na začiatku je dôležité mať čerstvé informácie a dobre premyslený projektový zámer. Zjednodušene povedané – mali by ste mať dobrú predstavu, na čo chcete získať peniaze a čo chcete projektom dosiahnuť. Ďalej je dôležité identifikovať vhodný program, ideálne však konkrétnu grantovú výzvu a následne vypracovať projektovú žiadosť.

Ako na samotnú žiadosť?

Ak si nie ste istý, či máte nájdený vhodný grant alebo potrebujete kompletne spracovať projektovú žiadosť, na Grantexpert.sk vám radi pomôžeme. Okrem kompletného spracovania žiadosti vám zabezpečíme riadenie a implementáciu vášho projektu, čím ušetríte čas a peniaze, ktoré môžete investovať do rozvoja firmy. Zároveň tým zvyšujete šance na úspech projektu, keďže zodpovednosť prenechávate na grantových expertov s dlhoročnými skúsenosťami.

Tomás Szőke

zakladateľ portálu Grantexpert.sk

Svoje bohaté skúsenosti zbieral zo strany poskytovateľov aj žiadateľov o granty a dotácie. V roku 2016 vznikol portál GrantExpert, ktorý spojil rokmi overené „kamenné“ postupy grantového poradenstva s modernými technológiami. Jeho víziou je vytvoriť platformu s transparentnými a férovými pravidlami pre všetkých.

Ďalší článok
Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » AKO FINANCOVAŤ ROZVOJ PODNIKANIA Z GRANTOV?
Technológie, inovácie a podnikanie

Platforma Fintech Hub aktívne prepája nové fintechy, pomáha im s propagáciou a získavaním nových klientov aj s realizáciou ich vízií. Pomáha najmä v oblasti licenčného konania, investícií a nájdenia správnych business či technologických partnerov.

JURAJ KRÁLIK

CEO Fintech Hub network

Fintech Hub

Fintech Hub je otvorená platforma zameraná na praktickú pomoc fintechom s cieľom zvýšiť level inovatívnych riešení na Slovensku, v Česku a v CEE. Založená bola spoločnosťami Mastercard, Vacuumlabs a lokálnou slovenskou fintech asociáciou, postupne rozšírila svoje pole pôsobnosti aj na Českú republiku, najmä vďaka partnerstvu so spoločnosťou Seedstarter Českej sporiteľne.


MARTINA HANUSOVÁ

Head of Business Development PayOut

Payout

Fintech Hub nám prináša aktívne napojenia na tie najinovatívnejšie startupy vo svete financií, s ktorými validujeme aj naše riešenia v oblasti open banking. Vďaka tomu dosahujeme náš cieľ byť globálnym hráčom vo finančnom svete. Partnerstvo považujeme za skvelé, lebo medzi všetkými stranami existuje vzájomná synergia.


WILLIAM JALOUL

co-founder, CEO FlowPay

Flowpay

Spoločnosť Flowpay poskytuje digitálne financovanie malým a stredným podnikom. Na rozdiel od bánk dbáme na to, aby úspešné podnikanie nebolo len o výkazoch a daňových priznaniach. Financovanie poskytujeme na základe údajov o transakciách z platforiem, ktoré zákazník používa. Vďaka Fintech Hubu sa naša vízia dostane k ľuďom a spojíme sa s ďalšími zaujímavými projektmi.


ANDREJ COPLÁK

co-founder, CEO Blockmate.io

Blockmate

V spoločnosti Blockmate sa zaoberáme adopciou blockchainu v existujúcom tradičnom finančnom svete prostredníctvom unifikovaných API.

Vďaka vysokej úrovni odborných znalostí Fintech Hubu v oboch našich oblastiach, t. j. v otvorenom bankovníctve a kryptomenách (resp. blockchaine), nám Fintech Hub pomohol získať niekoľko pilotných zákazníkov, overiť našu ponuku a obchodný model voči potenciálnym investorom.

Ďalší článok