Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » FIRMY KYBERBEZPEČNOSŤ ČASTO ZANEDBÁVAJÚ A POTOM UŽ JE NESKORO
ADVERTORIAL

V bezpečí nie sú ani menšie či stredne veľké spoločnosti zo Slovenska. Ak sa firmy chcú úspešne brániť, musia sa na bezpečnosť pozerať komplexne, radí Martin Jenčo, senior expert na bezpečnosť spoločnosti ALEF Distribution SK.

MARTIN JENČO

MARTIN JENČO

expert na bezpečnosť v spoločnosti ALEF Distribution SK

Dnešné prostredie kybernetickej bezpečnosti je iné ako v minulosti, hrozby sú častejšie a cielenejšie.

Môžete uviesť príklady?

Vidno to napríklad aj na phishingových kampaniach alebo telefonátoch po slovensky hovoriacich podvodníkov, ktorí predstierajú, že sú z IT oddelení a vyzývajú zamestnancov, aby sa prihlásili do systému – a získali tak ich údaje. Potom sa firmy čudujú, keď im ransomvér zašifruje všetky dáta a majú problém.

Darmo má firma ošetrené emaily proti phishingu a ochranu proti malvéru, ak nie je vyriešené aj vzdelanie zamestnancov.

Ako sa možno brániť?

Základom je komplexná ochrana. Darmo má firma ošetrené emaily proti phishingu a ochranu proti malvéru, ak nie je vyriešené aj vzdelanie zamestnancov. Skoro každý z nás sa stretol s výzvou od odosielateľa emailu, aby klikol a otvoril prílohu, kde je vírus. Firma sa musí sústrediť na všetky oblasti – ochranu emailov, zabezpečenie serverov, koncových zariadení, firewally, ale i procesy. Príkladom jednoduchého opatrenia, ktoré výrazne pomôže, je služba Cisco Duo. Vyžaduje totiž overenie identity zamestnanca aplikáciou cez mobil.

Ako zabezpečenie firmy prebieha?

Prvoradé je zistiť, čo spoločnosť očakáva a aké má základné potreby. V audite potom zisťujeme, čo všetko má organizácia vyriešené nielen z hľadiska systémov a hardvéru, ale aj procesov a najmä zaškolenia používateľov. Ľudia sú často najslabším prvkom bezpečnosti a neopatrné kliky či neodhalenie podvodu sú zdrojom problémov.

Aká je budúcnosť kyberbezpečnosti? 

Bude to čoraz náročnejšie. Jednou z ciest je prechod na cloudové riešenia. Ponúkajú ochranu užívateľa v reálnom čase a sú pod ochranným kyberdáždnikom špičkových expertov, ktorí navrhli dátové centrá. Druhou možnosťou sú on-premise riešenia, pri ktorých majú firmy infraštruktúru u seba. Musia však mať vlastných odborníkov a riešiť bezpečnosť vo svojej réžii.

Jedným z najnovších trendov je Zero Trust. Spočíva v tom, že každý používateľ a zariadenie sú overované, ako keby bol prístup realizovaný z nezabezpečeného prostredia, bez ohľadu na miesto, zariadenie alebo aplikácie, ktoré používa. Ide o systém prvkov, ktoré chránia firemné systémy pred hrozbami z internetu aj z vnútornej siete.

Ak máte záujem o vylepšenie svojej bezpečnosti, ozvite sa nám, kým nie je neskoro.

4 DÔVODY, PREČO BY FIRMY MALI UVAŽOVAŤ NAD CLOUDOM

Ďalší článok
Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » FIRMY KYBERBEZPEČNOSŤ ČASTO ZANEDBÁVAJÚ A POTOM UŽ JE NESKORO
ADVERTORIAL

Téma grantov a dotácií je v súčasnosti často skloňovaná. Dôvodom je fakt, že Slovensko získa v najbližšom období obrovský balík peňazí z fondov EÚ a Plánu obnovy. Značná časť z nich bude určená aj pre súkromný sektor. So zakladateľom portálu Grantexpert.sk, Tamásom Szőkem, sme sa porozprávali o novinkách, možnostiach podpory pre podnikateľov, ale aj o tom, ako môžu firmy získať dotácie.

Aké zmeny prinesie nové programové obdobie?

Najbližšie roky budú z hľadiska dotácií odlišné tým, že popri balíku peňazí z fondov EÚ je tu aj nový zdroj grantov – Plán obnovy. V rámci eurofondov je kľúčovou zmenou zjednotenie viacerých operačných programov do jedného. Ten sa po novom bude volať Program Slovensko. Vďaka nedočerpaným miliardám zo „starých eurofondov“ a novým zdrojom dotácií má Slovensko k dispozícii mimoriadne množstvo peňazí.

Aké dotácie budú môcť firmy získať z eurofondov a Plánu obnovy?

Dominantné budú predovšetkým granty na zelené projekty, energetiku a inovácie, technologické aj digitálne. Ak by sme mali vybrať niektoré zo zelených tém, veľký objem peňazí bude určený napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov energie či zlepšenie energetickej efektívnosti priemyselných budov a výrobných hál.

Výzvy v oblasti informatizácie a digitalizácie sa budú týkať napríklad zavádzania inovatívnych technológií v priemysle a službách. Zaujímavou možnosťou pre firmy budú aj dotácie na vzdelávanie zamestnancov a manažérov. Z Plánu obnovy by mali byť podporené inovácie, výskumno-vývojové projekty, ale napríklad aj priemyselné technológie. Tém však bude podstatne viac. Ak by mali potenciálni žiadatelia záujem zistiť, čo všetko budú môcť financovať z grantov, radi si dohodneme individuálnu konzultáciu.

Ako môže podnikateľ nájsť vhodnú grantovú výzvu alebo inú formu podpory?

Grantové výzvy sú v súčasnosti zverejňované na desiatkach webových stránok ministerstiev, samospráv, fondov či nadácií. Nie je jednoduché sa v množstve informácií zorientovať. Portál Grantexpert.sk preto zhromažďuje všetky výzvy na jedno miesto do prehľadnej databázy grantov. O jednotlivých výzvach následne informujeme záujemcov bezplatne prostredníctvom e-mailových notifikácií. 

Aký je prvý krok k získaniu grantu?

Na začiatku je dôležité mať čerstvé informácie a dobre premyslený projektový zámer. Zjednodušene povedané – mali by ste mať dobrú predstavu, na čo chcete získať peniaze a čo chcete projektom dosiahnuť. Ďalej je dôležité identifikovať vhodný program, ideálne však konkrétnu grantovú výzvu a následne vypracovať projektovú žiadosť.

Ako na samotnú žiadosť?

Ak si nie ste istý, či máte nájdený vhodný grant alebo potrebujete kompletne spracovať projektovú žiadosť, na Grantexpert.sk vám radi pomôžeme. Okrem kompletného spracovania žiadosti vám zabezpečíme riadenie a implementáciu vášho projektu, čím ušetríte čas a peniaze, ktoré môžete investovať do rozvoja firmy. Zároveň tým zvyšujete šance na úspech projektu, keďže zodpovednosť prenechávate na grantových expertov s dlhoročnými skúsenosťami.

Tomás Szőke

zakladateľ portálu Grantexpert.sk

Svoje bohaté skúsenosti zbieral zo strany poskytovateľov aj žiadateľov o granty a dotácie. V roku 2016 vznikol portál GrantExpert, ktorý spojil rokmi overené „kamenné“ postupy grantového poradenstva s modernými technológiami. Jeho víziou je vytvoriť platformu s transparentnými a férovými pravidlami pre všetkých.

Ďalší článok