Skip to main content
Domovská stránka » Sprievodca biznisom » NOVÁ STRATEGICKÁ ÚLOHA HR
 • Sprievodca biznisom

  NOVÁ STRATEGICKÁ ÚLOHA HR

  Foto: Adobe Stock

  JANKA CHUDLÍKOVÁ

  Lektorka osobního a profesního rozvoje, mentorka, koučka

  Nech je súčasná situácia vplyvom covidovej krízy akokoľvek ťažká, v jednom nám prináša dlhodobú výhodu. Núti nás dobrovoľne či nedobrovoľne zmeniť paradigmu pohľadu na prácu. Táto zmena nás tak či onak vplyvom vývoja technológií a umelej inteligencie čaká. 

  Dnes viac ako inokedy hrajú ľudské zdroje (rozumej ľudské vzťahy) strategickú úlohu. Majitelia aj manažéri firiem sa budú musieť posunúť k niečomu, čomu hovorím „hodnotový leadership“. Teda aktívny prístup k ľuďom nie ako ku „zdrojom“, ale ako k ľuďom – k ich hodnotám, prianiam, túžbam, obavám aj osobným potrebám.

  Končí obdobie, kedy sa meral čas strávený na pracovisku. V službách a vo výrobe sú stále profesie, kde je zatiaľ fyzická prítomnosť na pracovisku nutná. Avšak mnohé činnosti aj z týchto oblastí budú raz prevedené do virtuálneho priestoru, v ktorom vládne digitalizácia a umelá inteligencia. Nepáči sa vám táto predstava? Aj tak sa to zrejme stane – stačí sledovať trendy a predpovede vedcov z celého sveta. Tempo digitalizácie a využitia nielen úzkej, ale aj všeobecnej umelej inteligencie sa tak zrýchľuje, že to bude na úrovni myslenia obyčajného človeka ťažké pochopiť. Na štandardné procesy v období pred covidovou krízou budeme musieť zabudnúť. Dokonca sa domnievam, že nenastane ani nový normál, pretože aj ten bude podliehať neustálej zmene.

  Sú to predovšetkým ľudia v HR, kto by tieto prudké zmeny mal nielen akceptovať, ale aj pretaviť do ľudského prístupu a správnych procesov.

  Kde je teda dnešná strategická úloha HR?

  Z pozície zamestnávateľa musí HR podporiť nový štýl vedenia ľudí, založený na poskytnutí väčšej flexibility a dôvery zamestnancom a zároveň na jasnom stanovení mantinelov pre zodpovednosť, sebariadenie a zdravú firemnú kultúru. Hybridná práca prináša väčšiu motiváciu ľudí, komunikáciu bez hraníc, rýchlejšie rozhodovanie, úsporu operačných nákladov, prínosy pre životné prostredie. Práve preto je nutné zmeniť technologické štandardy, komunikáciu aj kultúru spoločnosti.

  Z pozície zamestnanca musí HR reálne prepojiť hodnoty zamestnancov s hodnotami firmy. Je nutné nastaviť nový spôsob vzdelávania v oblasti tvrdých aj mäkkých zručností. Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft si 3 zo 4 zamestnancov želajú, aby hybridná práca trvala naďalej. Dochádza však aj k tzv. pracovnému paradoxu, keď zamestnanci túžia po väčšej flexibilite a práci na diaľku, ale zároveň im chýba osobný kontakt s kolegami. Novou výzvou pre HR bude v tom všetkom nájsť zdravú rovnováhu.

  Držím nám všetkým palce. Využime túto zvláštnu dobu pre svoj osobný rast a potrebné zmeny.

  Next article