Domovská stránka » Sprievodca biznisom » PROBLEMATICKÉ PLATBY OD ZÁKAZNÍKOV VIE VYRIEŠIŤ POISTENIE
ADVERTORIAL

Existujú možnosti, ktoré nám pomôžu ochrániť naše peniaze, a to ako v rámci prevencie vzniku neplatenia, tak i v prípade výpadku platieb zabezpečiť prísun financií, aby sme sa nedostali sami do problémov v rámci druhotnej platobnej neschopnosti.

TOMÁŠ MEZÍRKA

Country Manager, Atradius

Chráňte svoju firmu

Efektívnym produktom je poistenie pohľadávok. Tento moderný produkt vie dobre ochrániť nielen pred stratami z pohľadávok u nových odberateľov, ale aj proti rastúcemu počtu nepredvídateľných insolvencií dlhodobých partnerov, ktorí doposiaľ boli hodnotení ako bezrizikoví partneri. Všetci vieme, že takéto výpadky v platbách by bez poistenia mohli byť pre firmu likvidačné.

Preverujte partnerov

Preverenie obchodných partnerov, ich bonity a stanovenie úverového rámca by malo byť súčasťou úvodného rozhodovacieho procesu o každom jednotlivom obchode. V rámci poistenia pohľadávok je možné jednoducho využiť znalosti nadnárodných poisťovní, ktoré vďaka svojej prítomnosti na miestnych trhoch poznajú miestne podnikateľské prostredie, aktuálnu situáciu a očakávaný vývoj.

Z pohľadu firmy je to aj najjednoduchšie riešenie – jednoducho firma požiada poisťovňu o odpoveď na otázku, či bonita odberateľa zodpovedá úverovému rámcu, ktorý mu chce poskytnúť, a poisťovňa túto informáciu potvrdí. Aj časová náročnosť je tu priaznivá – poisťovne majú svoje databázy (napríklad databáza poisťovne Atradius obsahuje viac ako 240 miliónov aktuálnych záznamov), ktoré sú priebežne aktualizované a dopĺňané, takže významnú časť týchto otázok vedia zodpovedať v reálnom čase.

Výhody Globálneho poistenia nájdete TU

Sústreďte sa na podnikanie

Preverovanie bonity odberateľov a stanovovanie úverového rámca sú kľúčovými faktormi na prevenciu vzniku neuhradených pohľadávok. Súčasťou poistenia pohľadávok je aj monitoring odberateľov, ktorý poisťovniam umožňuje včas varovať dodávateľov pred neplatičmi.

V prípade, že sa napriek všetkým opatreniam stane, že sa odberateľ dostane do finančných ťažkostí a nezaplatí faktúru včas, poisťovňa rieši následky mimosúdnym vymáhaním pohľadávok. Keď aj toto všetko zlyhá, máme vďaka poisteniu istotu, že nám našu pohľadávku poisťovňa nahradí. Poistenie pohľadávok ponúka ochranu pred stratami, ktoré by mohli mať katastrofické následky pre našu firmu. Vďaka poisteniu sa môžeme sústrediť na podnikanie a rozvoj firmy, namiesto toho, aby sme sa obávali neplatičov a neistoty na trhu. Každý obchod je dokončený až vtedy, keď je platba na účte dodávateľa!

Ďalší článok
Domovská stránka » Sprievodca biznisom » PROBLEMATICKÉ PLATBY OD ZÁKAZNÍKOV VIE VYRIEŠIŤ POISTENIE
Sprievodca biznisom

Prostredníctvom online programov, podcastu, edukačných kartičiek aj sociálnych sietí pomáha ženám naprávať menštruačné cykly a žiť v súlade so svojím telom. Verí, že každá žena v sebe skrýva jedinečný potenciál. Preto sa Katarína Miroš Baniari rozhodla vzdelávať a tvoriť silné ženy, ktoré svet potrebuje.

Mgr. KATARÍNA MIROŠ BANIARI

Antropologička, poradkyňa, autorka online programov zameraných na úpravu menštruačného cyklu

Kedy vznikla myšlienka podnikať v oblasti zdravia? Prečo práve táto oblasť?

Podnikať som začala ešte popri štúdiu na vysokej škole. Za tým, že som sa rozhodla podnikať, je určite viacero faktorov. Čo ma však priviedlo k tejto oblasti, bol osobný záujem o prevenciu a podporu zdravia, a tým aj zameranie môjho štúdia a praxe. Že som sa nakoniec ocitla v ešte špecifickejšej oblasti, a to v oblasti zdravia žien a ich menštruačných cyklov, asi nikto z mojich kolegov ani blízkych nečakal. Ani ja nie.

Podnetom bolo štúdium antropológie a taktiež výber mojej doktorandskej práce, ktorá sa mala zameriavať i na stratu menštruačných cyklov u športovkýň. Pár dní predtým, než som mala predstúpiť pred komisiu, som sa rozhodla, že väčší dopad a skutočný úžitok to bude tam, kde je o to úprimný záujem. A to bolo za dverami univerzity, preto som v tomto štúdiu nakoniec nepokračovala a začala brať svoje podnikanie vážne.

Môžete sa chybám vyhýbať, lenže bez nich sa naozaj veľa nenaučíte.

Aké boli začiatky v podnikaní?

Na svoje začiatky v podnikaní budem vždy dobre spomínať. Bola a stále to je veľká škola života. O to viac, že nepochádzam z podnikateľskej rodiny, takže oveľa viac čelím obavám, neznámemu a hľadám v sebe dostatočnú odvahu. Dnešná doba však vytvára úžasné podmienky na sebarealizáciu, a to i pre nás ženy. To je môj vnútorný motor v ťažších chvíľach, keď si uvedomím, koľko možností a príležitostí mám.

Podnikanie beriem ako životný štýl, ktorý napĺňa moje predstavy o tom, ako by som chcela žiť, a súčasne spôsob, ako prispievať spoločnosti. Začiatky boli určite o príprave na to skutočné podnikanie, zorientovaní sa v priestore, ale tiež o ujasnení si mnohých otázok v sebe. Určite sa držím toho, že to máme také, ako sa vedome rozhodneme.

FOTO: archív KMB

Akých chýb by sa mali ľudia vyvarovať, keď plánujú rozbehnúť svoj vlastný biznis?

Môžete sa chybám vyhýbať, lenže bez nich sa naozaj veľa nenaučíte. Nie sme ani schopní dohliadnuť na to, kde všade je možné urobiť chybu. A všetko má svoj čas. I keď sú procesy, ktoré som mohla urobiť skôr, popravde nemohla, pretože ma tam dostal nejaký kontakt, skúsenosť či zmena uhlu pohľadu.

Neustále rastieme a vyvíjame sa i mentálne, v podnikaní niekoľkonásobne, keďže je náš mozog na všetkých frontoch. Proste buď uspejete, alebo sa niečo naučíte. Krásne to vystihol Einstein: „Definícia bláznovstva je robiť stále to isté, a pritom očakávať iný výsledok.“

Kam plánujete posunúť váš súčasný biznis?

Môj zásadný posun nastal v minulom roku, keď som sa rozhodla založiť e-shop Bagniaristore.cz a vytvoriť i vlastný sortiment. V tomto momente som si uvedomila, že moje začiatky podnikania sa skončili a, ako hovorí aj môj manžel, teraz už skutočne podnikám. V čom má rozhodne pravdu. Tento rok sa bude u mňa určite tiahnuť v znamení toho, že „čo ma dostalo sem, ma už nedostane ďalej“. A preto pár nemalých zmien nastane, ale o nich, až keď budú hotové.

Ďalší článok