Domovská stránka » Buďme zodpovední » Zodpovedná spoločnosť » NETRÁPTE SA COVIDOM A DAJTE SVOJIM ZAMESTNANCOM VEDIEŤ, ŽE STE TU PRE NICH
Sponsored

Pandémia začína svoj tretí rok. O tom, ako sme napriek tomu prekročili plány, sa dozviete v tomto článku.

LUCIA ČIŠKOVÁ

Managing Director v Business Lease Slovensko

Ako väčšina firiem, aj my sme na začiatku pandémie mali strach. Nikto nevedel, ako sa vyvinie. Napokon som zamestnancov poslala domov v záujme ich bezpečnosti.

Prvé kroky vpred

Na začiatku prvej vlny sme obvolali všetkých klientov. Niektorým sme poskytli odklad platieb, hoci to zákon neukladal. Dodávateľom sme naďalej platili. Bolo dôležité partnerov podržať.

Viac nám dala zabrať druhá vlna – psychicky. Zamestnancov trápil nedostatok sociálneho kontaktu. Zaviedla som online rozhovory pri káve, vždy pre určitú skupinu zamestnancov. Rozprávali sme sa, ako vnímajú situáciu a ako si vieme navzájom pomôcť. 

V druhej vlne boli zásadné povzbudenia – Sústreďte sa na veci, ktoré viete ovplyvniť. Netrápte sa covidom, sme v tom spolu. Bol vhodný čas nacvičenie a sebarozvoj. 

Preverené jazdené po prvom majiteľovi – vyberte si to svoje.

Hodnoty pomohli ustáť šok

Nastavenie fungujúcich procesov bolo v boji s pandémiou kľúčové. Míľnikom bolo definovanie firemných hodnôt.Najvýraznejšou sa stala inovatívnosť. Hnala nás, aby sme zlepšovali interné procesy. Presťahovali sme sa do nových priestorov, zaviedli elektronické podpisovanie zmlúv, elektronickú fakturáciu, stolové počítače sme nahradili notebookmi a tabletmi.

Dôležitou hodnotou bola zodpovednosť. Napriek pandémii sa náš výkon neznížil. Hoci firmu situácia zasiahla, všetci zamestnanci pracovali naplno – aj z domu.

Brzdite s nami výdavky, nie váš biznis.

Zmeny aj pozitívne výsledky

Oba roky sme prekročili plán. V prvej polovici roku 2020 nám klesli objednávky v operatívnom leasingu. Ľudia sa báli dlhodobého záväzku. Nemenili sme portfólio produktov, viac sme dávali do pozornosti krátkodobý prenájom. Zmeny nastali aj v správe vozového parku, klienti hľadali úspory.

Na deň či na rok, naše autá sú vám k dispozícii.

FOTO: Business Lease

Operatívny leasing sa v lete 2020 vrátil do normálu. Ten rok bol aj rokom napredovania. Obchodníci získavali nový business a starali sa o zákazníkov. Uvedomila som si, že majorita obchodníkov vie robiť jedno alebo druhé. Tak sme obchodný tím rozdelili na hunterov a farmárov, čo zlepšilo fungovanie obchodu.

Nemusíte auto vlastniť, aby ste ho milovali.

Rok príležitostí a výziev

Druhá vlna bola dlhá, zamestnanci si na home office zvykli. Nástup do officeu mal byť dobrovoľný. Ľudia však nemajú energiu na to, aby sa každé ráno rozhodovali. Napokon som návrat do officeuzaviedla pre všetkých.

Bolo to správne, návrat sme aj oslávili. Pomohol nám teambuilding, vďaka nemu sme vzťahy utužili. Zároveň to bol rok rastových príležitostí.

Dnes stojíme pred výzvou upokojiť ľudí, že pandémiou už musíme iba prejsť. V Business Lease máme vysokú zaočkovanosť. Možno aj vďaka tomu sa držíme nad vodou. Takisto stojíme pred zásadným krokom pre rast.

Najväčším poučením z pandémie je dôležitosť aktívneho ľudského prístupu a neustálej komunikácie s tímom. Vhodný prístup je pre mňa jedna z najdôležitejších priorít. Budúcnosti sa nebojím. Viem, že spolu zvládneme čokoľvek.

Next article
Domovská stránka » Buďme zodpovední » Zodpovedná spoločnosť » NETRÁPTE SA COVIDOM A DAJTE SVOJIM ZAMESTNANCOM VEDIEŤ, ŽE STE TU PRE NICH
Podnikanie

Zamestnávatelia oceňujú mimoškolské aktivity ako sú napríklad výmenné programy a účasť v školských aj mimoškolských organizáciách. Prečo je tomu tak nám vysvetlila IAESTE Slovakia.

ALŽBETA LELKOVÁ

Členka IAESTE Slovakia.

Kedysi boli najcennejším majetkom národa územie alebo nerastné suroviny. Dnes sa jeho bohatstvo už nenachádza pod povrchom zeme, ale skôr vnútri našej mysle. Nájsť ho však môže byť rovnako náročné. S tým ale vedia pomôcť študentské organizácie, ktoré vzdelávajú študentov nad rámec ich povinností. 

Jednou z nich je aj IAESTE Slovakia, ktorej hlavným cieľom je poskytovať študentom alebo čerstvým absolventom univerzít zahraničnú prax v technickom odbore. Každoročne takto pomôže vycestovať desiatkam študentov. 

Okrem poskytovania stáží organizujú každoročné množstvo projektov zameraných na zvýšenie praktických vedomostí či na propagáciu firiem medzi študentami. Patrí medzi ne aj pracovný veľtrh IAESTE Dni Príležitostí. Jeden z najväčších projektov svojho druhu na Slovensku sa organizuje dvakrát ročne už od roku 1993. Jeho cieľom je priamo na pôde fakulty prepojiť študentov s potenciálnymi zamestnávateľmi. Organizátori nezanevreli a nevzdali sa ani počas pandemickej vlny, kedy bola väčšina študentov doma, a zorganizovali si veľtrh online, pomocou webovej platformy. Dokázali teda pomôcť mladým ľuďom aj v čase, kedy bol kariérny trh prakticky na dne. 

Okrem veľtrhu pripravujú aj rôzne menšie projekty dôležité pre rozvoj. Projekt Kôlnička organizuje odborné prednášky a praktické workshopy – vývoj softvéru, spracovanie dát, grafický dizajn či programovanie robotov. 

„Študenti oceňujú hlavne workshopy, ktoré ich posúvajú ďalej nielen v rámci ich výučby, ale aj v osobnostnom rozvoji. Je pre nás dôležité formovať mladých študentov na to, aby boli pripravení na tímovú prácu, preberanie zodpovednosti a vedenie tímu. Preto ich už počas štúdia prepájame s firmami a zabezpečujeme im rozvoj priamo z praxe,“ hovorí Ľubica Komarová, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v IAESTE Slovakia na pozícií národnej tajomníčky. 

IAESTE nevzdeláva študentov len technickým smerom. Svojim členom pomáha v rozvoji komunikácie, organizovania aj marketingu. Každý člen má možnosť zorganizovať si vlastný projekt, minimálne sa na nejakom podieľať. 

„Na pracovnom pohovore sa ma opýtali na IAESTE, ktorúsom si napísal do životopisu. Okrem iného som spomenul, že som pomáhal organizovať Dni Príležitostí, ktoré už poznali a mali s nimi dobré skúsenosti. Pomohlo mi to prelomiť ľady a možno aj získať si prácu,“ hovorí člen organizácie Adam Horka. 

Nie je jediný. Spoločnosti si čím ďalej, tým viac všímajú, ak študenti robia vo voľnom čase prácu navyše. Ľubica Komarová to vidí rovnako: „Zamestnávatelia oceňujú mimoškolské aktivity, ako je účasť na worksohopoch, či už hard-skillových, alebo soft-skillových. O to viac, ak sa študent angažuje v ich organizácii a koordinácii v rámci našej organizácie.“ Ako najväčšiu pridanú hodnotu stále vníma ich výmenný program, ktorý umožňuje študentom stret s inými kultúrami, vynájdenie sa osamote v cudzej krajine, ale ajmožnosť zažiť iné pracovné prostredie, z ktorého môžu čerpať pri návrate späť na Slovensko. 

Next article