Domovská stránka » Buďme zodpovední » Zodpovedná spoločnosť » NETRÁPTE SA COVIDOM A DAJTE SVOJIM ZAMESTNANCOM VEDIEŤ, ŽE STE TU PRE NICH
Sponsored

Pandémia začína svoj tretí rok. O tom, ako sme napriek tomu prekročili plány, sa dozviete v tomto článku.

LUCIA ČIŠKOVÁ

Managing Director v Business Lease Slovensko

Ako väčšina firiem, aj my sme na začiatku pandémie mali strach. Nikto nevedel, ako sa vyvinie. Napokon som zamestnancov poslala domov v záujme ich bezpečnosti.

Prvé kroky vpred

Na začiatku prvej vlny sme obvolali všetkých klientov. Niektorým sme poskytli odklad platieb, hoci to zákon neukladal. Dodávateľom sme naďalej platili. Bolo dôležité partnerov podržať.

Viac nám dala zabrať druhá vlna – psychicky. Zamestnancov trápil nedostatok sociálneho kontaktu. Zaviedla som online rozhovory pri káve, vždy pre určitú skupinu zamestnancov. Rozprávali sme sa, ako vnímajú situáciu a ako si vieme navzájom pomôcť. 

V druhej vlne boli zásadné povzbudenia – Sústreďte sa na veci, ktoré viete ovplyvniť. Netrápte sa covidom, sme v tom spolu. Bol vhodný čas nacvičenie a sebarozvoj. 

Preverené jazdené po prvom majiteľovi – vyberte si to svoje.

Hodnoty pomohli ustáť šok

Nastavenie fungujúcich procesov bolo v boji s pandémiou kľúčové. Míľnikom bolo definovanie firemných hodnôt.Najvýraznejšou sa stala inovatívnosť. Hnala nás, aby sme zlepšovali interné procesy. Presťahovali sme sa do nových priestorov, zaviedli elektronické podpisovanie zmlúv, elektronickú fakturáciu, stolové počítače sme nahradili notebookmi a tabletmi.

Dôležitou hodnotou bola zodpovednosť. Napriek pandémii sa náš výkon neznížil. Hoci firmu situácia zasiahla, všetci zamestnanci pracovali naplno – aj z domu.

Brzdite s nami výdavky, nie váš biznis.

Zmeny aj pozitívne výsledky

Oba roky sme prekročili plán. V prvej polovici roku 2020 nám klesli objednávky v operatívnom leasingu. Ľudia sa báli dlhodobého záväzku. Nemenili sme portfólio produktov, viac sme dávali do pozornosti krátkodobý prenájom. Zmeny nastali aj v správe vozového parku, klienti hľadali úspory.

Na deň či na rok, naše autá sú vám k dispozícii.

FOTO: Business Lease

Operatívny leasing sa v lete 2020 vrátil do normálu. Ten rok bol aj rokom napredovania. Obchodníci získavali nový business a starali sa o zákazníkov. Uvedomila som si, že majorita obchodníkov vie robiť jedno alebo druhé. Tak sme obchodný tím rozdelili na hunterov a farmárov, čo zlepšilo fungovanie obchodu.

Nemusíte auto vlastniť, aby ste ho milovali.

Rok príležitostí a výziev

Druhá vlna bola dlhá, zamestnanci si na home office zvykli. Nástup do officeu mal byť dobrovoľný. Ľudia však nemajú energiu na to, aby sa každé ráno rozhodovali. Napokon som návrat do officeuzaviedla pre všetkých.

Bolo to správne, návrat sme aj oslávili. Pomohol nám teambuilding, vďaka nemu sme vzťahy utužili. Zároveň to bol rok rastových príležitostí.

Dnes stojíme pred výzvou upokojiť ľudí, že pandémiou už musíme iba prejsť. V Business Lease máme vysokú zaočkovanosť. Možno aj vďaka tomu sa držíme nad vodou. Takisto stojíme pred zásadným krokom pre rast.

Najväčším poučením z pandémie je dôležitosť aktívneho ľudského prístupu a neustálej komunikácie s tímom. Vhodný prístup je pre mňa jedna z najdôležitejších priorít. Budúcnosti sa nebojím. Viem, že spolu zvládneme čokoľvek.

Next article
Domovská stránka » Buďme zodpovední » Zodpovedná spoločnosť » NETRÁPTE SA COVIDOM A DAJTE SVOJIM ZAMESTNANCOM VEDIEŤ, ŽE STE TU PRE NICH
Podnikanie

HONZA KLUSOŇ

Honza Klusoň 
CEO platformy pre život a prácu Welcome to the Jungle

Po dlhých lockdownoch as nepriaznivým vývojom pandémie firmy opäť riešia, ako nastaviť funkčné pracovné tempo. Zatiaľ čo ešte v septembri zamestnávatelia riešili post-covidový návrat do kancelárií, teraz zvažujú opätovný prechod na home office. 

Vo výhode sú tie firmy, ktoré už v lete prešli na hybridný pracovný režim kombinujúci prácu z kancelárie a z domova. A zdá sa, že hybridná práca pretrvá bez ohľadu na vývoj pandémie.

„Mesiace núteného home office ukázali, že zamestnanci nepotrebujú nepretržitý dozor. Zamestnanci oceňujú väčšiu voľnosť a neboja sa zodpovednosti. A menia aj úlohu manažérov. Tí sa stávajú skôr partnermi, majú vyššiu dôveru vo svojich ľudí a uvedomujú si, že výsledky práce sú vidieť bez toho, aby podriadeným museli stáť za chrbtom. Hybridná práca je u nás na vzostupe a vytvára nový štandard na pracovnom trhu,“ hovorí Honza Klusoň, CEO platformy pre život a prácu Welcome to the Jungle.

Po mesiacoch práce z domu sa mnoho zamestnancov už natrvalo do kancelárií nechce vrátiť. Hybridná práca podporuje ich produktivitu aj samostatnosť. Podľa prieskumu pracovného tempa v Česku 2021 spoločnosti Welcome to the Jungle má čiastočný home office pozitívny vplyv na produktivitu a efektivitu (51 % respondentov) a samostatnosť zamestnancov (66 % respondentov). Okrem toho 67 % zamestnancov uviedlo, že čiastočná práca z domu prispieva k ich duševnej pohode.*

Priekopníkmi sú startupy aj nadnárodné firmy

Medzi najväčších svetových priekopníkov patrí Apple alebo Facebook, ale pridali sa aj veľké lokálne firmy. Hybridnú prácu umožňujú veľkí hráči ako Allianz alebo Vodafone. Títo hráči nastavujú nový trend, ktorý už pred covidovou krízou prevzali mnohé startupy a progresívni zamestnávatelia ako Welcome to the Jungle. „Zamestnanci sa neboja dožadovať sa hybridnej práce a argument, že to nejde, už neobstojí. Zamestnávatelia by si mali uvedomiť, že pracovníci už nechcú dochádzať do práce každý deň. Neponúkať možnosť hybridného modelu práce je v súčasnosti veľkou konkurenčnou nevýhodou,“ upozorňuje Honza Klusoň. Pre spoločnosť Welcome to the Jungle nie je kombinovaný režim nič nové. „Už pred pandémiou sme zaviedli možnosť až polovicu pracovného času fungovať na diaľku. Hybridný režim sa nám už dlhodobo osvedčuje a má pozitívny vplyv na motiváciu zamestnancov,“ uvádza Honza Klusoň.

Udržiavať vzťahy iba na diaľku nie je udržateľné

Mať tím pohromade v kancelárii je oveľa jednoduchšie a niet divu, že časť manažérov sa zmenám bráni. „Riadiť tím pracujúci z mnohých miest znamená väčší tlak a oveľa vyššie nároky. Manažér je stále zodpovedný za výsledky, ale navyše musí zložitejšie budovať vzťahy na diaľku. Obe strany by si mali povedať, čo od hybridnej spolupráce potrebujú a nájsť zhodu,“ hovorí Klusoň. V hybridnom režime je dôležité dbať aj na pravidelný osobný kontakt, najmä na udržanie dobrých vzťahov s kolegami. „Ľudia za rok a pol doma spohodlneli, návrat do kancelárií má však svoj význam. Treba si uvedomiť, že vzťahy sa nebudujú cez kamery, ale naživo, a preto je aspoň čiastočné dochádzanie do kancelárie prospešné,“ dodáva Honza Klusoň.

O Welcome to the Jungle: Welcome to the Jungle je platforma pre život v práci. Ponúka širokú škálu kvalitného obsahu (článkov, videí, podcastov, časopisov či udalostí), ktorých cieľom je inšpirovať k profesijnému rastu. Welcome to the Jungle pomáha firmám nájsť tých správnych kandidátov cez employer branding. Prepracované profily firiem umožňujú kandidátom nahliadnuť priamo do firemnej kultúry. Na webe Welcome to the Jungle nájdete 3 000 profilov rôznych firiem obsahujúcich videá, fotografie a rozhovory, ktoré slúžia ako zdroj cenných informáciípre potenciálnych uchádzačov o pracovné miesta.

* Celý prieskum pracovného tempa v Česku 2021 spoločnosti Welcome to the Jungle na stiahnutie tu.

Next article