Domovská stránka » Zodpovednosť a udržateľnosť » ZODPOVEDNOSŤ FIRIEM: AJ JEDINCI MÔŽU POMÁHAŤ
Zodpovednosť a udržateľnosť

ZODPOVEDNOSŤ FIRIEM: AJ JEDINCI MÔŽU POMÁHAŤ

V spolupráci so spoločnosťou BILLA
V spolupráci so spoločnosťou BILLA

V decembri minulého roka spustila spoločnosť BILLA nový CSR projekt zameraný na pomoc rodinám v núdzi. Keďže BILLA je primárne orientovaná na predaj potravín, snažila sa prepojiť tento fakt so zameraním podpory. 

Preto vznikol projekt CHLEBODARCA, ktorým pomocou nákupu chleba zákazníci pomáhajú rodinám v neľahkej životnej situácii. 

Ako projekt funguje

Mechanika je jednoduchá, stačí si kúpiť chlieb a 1 cent z neho ide na pomoc tým, ktorí sú na ňu odkázaní. Rodiny do projektu vyberá Nadácia Pontis a pomoc je šitá na mieru – materiálna, finančná i potravinová. Projekt podporuje aj Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov, ktorý rodinám zabezpečuje pravidelný prísun pekárenských výrobkov.

CHLEBODARCA vo svojom úvodnom ročníku pomohol siedmim rodinám, príjemcovia pomoci doposiaľ dostali novú strechu nad hlavou, prívod pitnej vody, podporu počas štúdia, rehabilitácie či bezbariérovú kúpeľňu. Okrem hmotnej pomoci ponúka spoločnosť rodinám aj úprimný ľudský záujem.

Projektom žijú všetci kolegovia, pre nás pomoc nekončí odovzdaním financií či daru, rodiny navštevujeme, sledujeme ich životné zmeny a tešíme sa spolu s nimi z progresu životnej situácie, ktorý ako rodina dosiahli,“ opisuje Jana Gregorovičová z o. z. BILLA ľuďom.

Poďakovaním zákazníkom a zároveň povzbudením do ďalšej pomoci je aj pekný televízny spot, ktorý pomocou príbehov ukazuje silu ľudskej spolupatričnosti. Novinkou druhého ročníka projektu CHLEBODARCA je, že BILLA zdvojnásobí počet podporených rodín a ponúka aj možnosť zapojenia verejnosti. „Chceme dať našim zákazníkom možnosť, aby aj oni sami odporučili projekt rodine, o ktorej vedia, že potrebuje pomoc. Či už trpí dlhodobo núdzou, alebo sa jej akútne niečo prihodilo. Preto sme spolu s Nadáciou Pontis pripravili online prihlasovací formulár, ktorý rodiny môžu vyplniť a dostanú sa tak do výberu,“ dopĺňa J. Gregorovičová. Formulár bude pripravený a spustený od januára na stránkach projektu.

Spoločnosť BILLA sa venuje aj iným projektom spoločenskej zodpovednosti, už 15 rokov aktívne spolupracuje s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Projekt Zdravé oči už v škôlke je zameraný na prevenciu očných ochorení u detí pomocou bezdotykových meraní zrakových parametrov.

Za tri ročníky tohto projektu odborníci skontrolovali zrak už vyše 45 000 škôlkarom. Merania odhalili istú formu zrakovej poruchy až u 15 % detí, ktorým bolo následne odporúčané detailnejšie vyšetrenie u oftalmológa. Štvrtý ročník projektu, ktorý aktuálne prebieha,  prináša do materských škôl nový pridaný rozmer v podobe edukatívnych hračiek,“ hovorí Jana Gregorovičová. 

Unikátnym článkom podpory komunity nevidiacich je služba Nákupný asistent, ktorá je realizovaná v spolupráci s Nadáciou Pontis a umožňuje ľuďom so zrakových hendikepom prirodzenejšiu a istejšiu orientáciu v predajniach. Súčasťou asistencie je aj náučné video, vďaka ktorému zvládne asistovať pri nákupoch aj bežný zákazník. Ľuďom so zrakovým hendikepom pomáha aj finančná zbierka Štvornohé oči, pokladnice v tvare vodiaceho psa sú aktuálne umiestnené až v 64 prevádzkach obchodného reťazca BILLA.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovednosť a udržateľnosť » ZODPOVEDNOSŤ FIRIEM: AJ JEDINCI MÔŽU POMÁHAŤ
Zodpovednosť a udržateľnosť

LUKÁŠ FRLAJS: VŠETKO S MIEROU JE FAJN

Rozhovor s Lukášom Frlajsom, herec a youtuber. Spolu s Matejom Zrebným natačajú vtipné videá .

Myslíte si, že správny Work-Life balance je dôležitý ? Ako ste docielili vašu rovnováhu?

Obávam sa, že som ešte stále nenašiel úplnú rovnováhu. Hlavne teraz, počas pandémie korony, sa mi všetko poposúvalo, spánok aj režim, ktorý som mal. Mali sme nastavené s Matejom Zrebný m pravidelné stretnutia, vždy v utorky ráno na káve, a potom nedeľné stretnutia u neho doma. Počas tý chto dní sme písali scenáre aj s Mojmírom Procházkom.


Ostatné veci sa plánovali ťažko, pretože okrem videí sa venujem aj bežnému herectvu, ktoré zahŕňa hranie v seriáloch a filmoch, dabingy, nahrávanie voiceoverov, moderovanie, rôzne návštevy škôl, konferencie a iné akcie. Takže uvidíme, aký bude nábeh do normálu. Osobne je pre mňa veľmi ťažké sústrediť sa teraz na akúkoľvek prácu.

Máte skúsenosti, predtým ako ste začali pracovať sám pre seba, so spoločnosťou, ktorá bola naozaj zodpovedná, napr. Eco-Friendly, podpora zamestnancov alebo iné CSR projekty?

Vždy som pracoval sám pre seba! 🙂 Avšak vidím určitú zmenu, že aj v televíziách, aj v spoločnosti, ktorá ma manažuje, sa triedi a separuje odpad.

Napríklad môj kamarát, s ktorý m som spolupracoval na jednom vzdelávacom projekte, rozbehol aktivitu s názvom umelohmotne.sk, kde sa venuje recyklovaniu plastov do novej formy rôznych predmetov.

Vždy sa zhrozím, keď vidím, koľko obalov od potravín sa nachádza v mojich odpadkoch.

Prečo by mali byť spoločnosti zodpovedné a udržateľné? Do akej miery uprednostňujete produkty alebo služby spoločností, ktoré sú zodpovedné a udržateľné?

Ja osobne veľmi málo nakupujem oblečenie a celkovo sa vždy zhrozím, keď vidím, koľko obalov od potravín sa nachádza v mojich odpadkoch. Hoci, nie vždy so všetkým som spokojný … Papierové tašky sú napríklad pre mňa veľmi nepraktické.

Jednoducho, občas sa mi stane, že idem nakúpiť a nemám so sebou tašku, tak si musím vziať papierovú, ktorá však väčšinou už nie je vhodná na ďalšie použitie. Podľa mňa všetko by malo byť s mierou. Plasty sú skvelý vynález a ich redukcia je fajn, ale občas sú niektoré zmeny nepraktické.

Do akej miery aplikujete CSR praktiky vo vašom bežnom živote?

Priznám sa, nie som úplne zodpovedný a nebudem sa ani tváriť, že som. Chcel by som však odkázať podobnym ako som ja, ktorí nie všetko správne separujú, aby aspoň nevyhadzovali odpadky na zem. Či už z auta, alebo keď kráčajú po ulici. Radšej si to niekde schovajte do vrecka, nechajte to v aute, aj na podlahe, a vyhoďte ten odpad neskôr do koša. Mnohí ľudia to nerobia, a to je podľa mňa kameň úrazu.

Ďalší článok