Domovská stránka » Zodpovednosť a udržateľnosť » SLOVÁCI VO VLAKOCH CHRÁNIA PLANETU
Zodpovednosť a udržateľnosť

SLOVÁCI VO VLAKOCH CHRÁNIA PLANETU

V spolupráci so spoločnosťou ŽSSK
V spolupráci so spoločnosťou ŽSSK

Vízia 2030 je koncept Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktorý predstavila odbornej verejnosti túto jeseň. Národný dopravca v ňom prezentuje trvalú udržateľnosť mobility v krajine. Chce odbremeniť planétu o ďalšie stovky tisíc ton škodlivých emisií.

Podľa Európskej environmentálnej agentúry je produkcia skleníkového plynu CO₂ na jedného človeka pri ceste vlakom 36,80 g/km jazdy. Pri preprave priemerne zaťaženým autom vyprodukuje jeden človek 126,40 g/km a v prípade lietadla takmer šesťnásobok – 244,09 g/km CO₂. Vďaka cestovaniu vlakmi ZSSK sa tak v roku 2018 podarilo ušetriť neuveriteľných 690 000 ton CO₂! Je to množstvo, ktoré absorbuje zeleň v národnom parku Veľká Fatra za 365 dní. 

ZSSK vypraví každý deň viac ako 1 500 vlakov po takmer 3 000 km tratí. Priemerné meškanie v roku 2018 predstavovalo v cieli 1,7 minúty a 88 % vlakov tam prišlo načas. 

ZSSK chce, aby sa vlaky rozvíjali ešte rýchlejšie. Preto modernizuje svoje vozidlá historicky rekordným tempom a vyzýva politikov na urýchlenú rekonštrukciu zastaralej železničnej infraštruktúry. Tá je totiž zodpovedná za väčšinu slovenských meškaní.

Pomalé trate, jednokoľajky a „úzke hrdlá“ podľa prepočtu odborníkov zvyšujú potrebný počet nasadených vlakov o 20 – 30 %. Keby boli zrekonštruované, nebol by na prepravu až 100 miliónov cestujúcich potrebný, oproti dnešnému stavu, ani jeden vlak navyše! Bratislave by napríklad pomohlo zokruhovanie koľají a stanica Filiálka, Košiciam zdvojkoľajnenie trate Kysak – Prešov, južnej trase Bratislava – Zvolen – Košice elektrifikácia. Veľkým posunom vpred by bolo vybudovanie prepojenia Nitry a Trnovca nad Váhom, ktoré by skrátilo čas jazdy z tohto krajského do hlavného mesta o polovicu.

Popularita osobnej železničnej dopravy sa na Slovensku za ostatné roky zvyšuje. Kým v roku 2014 sa vlakmi prepravilo len 44 miliónov, v roku 2016 to bolo 65 miliónov a v roku 2018 až 73 miliónov Slovákov.

Takže prečo vlak? Je to najekologickejší a najbezpečnejší spôsob hromadnej dopravy. Počas jazdy vlakom si môžete dať, ak ste už mali 18 rokov, smelo pohár vína, spať, čítať, pracovať i (potichu) telefonovať. 76 miliónov Slovákov, ktorých očakávame vo vlakoch tento rok, sa predsa nemôže mýliť. Skúsite to s nami aj vy?

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovednosť a udržateľnosť » SLOVÁCI VO VLAKOCH CHRÁNIA PLANETU
Zodpovednosť a udržateľnosť

LUKÁŠ FRLAJS: VŠETKO S MIEROU JE FAJN

Rozhovor s Lukášom Frlajsom, herec a youtuber. Spolu s Matejom Zrebným natačajú vtipné videá .

Myslíte si, že správny Work-Life balance je dôležitý ? Ako ste docielili vašu rovnováhu?

Obávam sa, že som ešte stále nenašiel úplnú rovnováhu. Hlavne teraz, počas pandémie korony, sa mi všetko poposúvalo, spánok aj režim, ktorý som mal. Mali sme nastavené s Matejom Zrebný m pravidelné stretnutia, vždy v utorky ráno na káve, a potom nedeľné stretnutia u neho doma. Počas tý chto dní sme písali scenáre aj s Mojmírom Procházkom.


Ostatné veci sa plánovali ťažko, pretože okrem videí sa venujem aj bežnému herectvu, ktoré zahŕňa hranie v seriáloch a filmoch, dabingy, nahrávanie voiceoverov, moderovanie, rôzne návštevy škôl, konferencie a iné akcie. Takže uvidíme, aký bude nábeh do normálu. Osobne je pre mňa veľmi ťažké sústrediť sa teraz na akúkoľvek prácu.

Máte skúsenosti, predtým ako ste začali pracovať sám pre seba, so spoločnosťou, ktorá bola naozaj zodpovedná, napr. Eco-Friendly, podpora zamestnancov alebo iné CSR projekty?

Vždy som pracoval sám pre seba! 🙂 Avšak vidím určitú zmenu, že aj v televíziách, aj v spoločnosti, ktorá ma manažuje, sa triedi a separuje odpad.

Napríklad môj kamarát, s ktorý m som spolupracoval na jednom vzdelávacom projekte, rozbehol aktivitu s názvom umelohmotne.sk, kde sa venuje recyklovaniu plastov do novej formy rôznych predmetov.

Vždy sa zhrozím, keď vidím, koľko obalov od potravín sa nachádza v mojich odpadkoch.

Prečo by mali byť spoločnosti zodpovedné a udržateľné? Do akej miery uprednostňujete produkty alebo služby spoločností, ktoré sú zodpovedné a udržateľné?

Ja osobne veľmi málo nakupujem oblečenie a celkovo sa vždy zhrozím, keď vidím, koľko obalov od potravín sa nachádza v mojich odpadkoch. Hoci, nie vždy so všetkým som spokojný … Papierové tašky sú napríklad pre mňa veľmi nepraktické.

Jednoducho, občas sa mi stane, že idem nakúpiť a nemám so sebou tašku, tak si musím vziať papierovú, ktorá však väčšinou už nie je vhodná na ďalšie použitie. Podľa mňa všetko by malo byť s mierou. Plasty sú skvelý vynález a ich redukcia je fajn, ale občas sú niektoré zmeny nepraktické.

Do akej miery aplikujete CSR praktiky vo vašom bežnom živote?

Priznám sa, nie som úplne zodpovedný a nebudem sa ani tváriť, že som. Chcel by som však odkázať podobnym ako som ja, ktorí nie všetko správne separujú, aby aspoň nevyhadzovali odpadky na zem. Či už z auta, alebo keď kráčajú po ulici. Radšej si to niekde schovajte do vrecka, nechajte to v aute, aj na podlahe, a vyhoďte ten odpad neskôr do koša. Mnohí ľudia to nerobia, a to je podľa mňa kameň úrazu.

Ďalší článok