Domovská stránka » Zodpovedná firma » SADÍME STROMY TAM, KDE JE TO POTREBNÉ
Zodpovedná firma

SADÍME STROMY TAM, KDE JE TO POTREBNÉ

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

V iniciatíve Sadíme budúcnosť sa Nadácii Ekopolis darí spájať úsilie chrániť a zveľaďovať životné prostredie s podporou komunitných projektov. Iniciatíva zapája ľudí do plánovania, výsadby a následnej starostlivosti o stromy.

MARTINA R. HROMADOVÁ

komunikačná manažérka Nadácie Ekopolis

Iniciatívu Sadíme budúcnosť na Slovensku koordinuje Nadácia Ekopolis. Prostredníctvom iniciatívy napĺňa svoje poslanie, vytvára partnerstvá a posilňuje schopnosť jednotlivcov a komunít aktívne sa starať o životné prostredie. Na Slovensku pôsobí od roku 1993.

Hlavou – srdcom – rukami

Šikovné ruky a práca dobrovoľníkov sú impulzom vrátiť do krajiny stromy a zeleň a posilniť tak jej stabilitu, odolnosť, ale aj pestrosť a prispieť k jej adaptácii na zmenu klímy.

  • Sadíme hlavou, teda s uvážením. Sadíme správne stromy na správnych miestach. Preferujeme domáce druhy drevín a miesta, kde má každý strom čo najväčšie šance na prežitie.
  • Sadíme srdcom, teda s vášňou a nadšením. Výsadbu organizujú miestni dobrovoľníci, strom je symbol spojenia medzi nami a prírodou.
  • Sadíme rukami, teda zverujeme budúcnosť krajiny do rúk šikovných ľudí. Tí stromy nielen sadia, ale sa o ne aj následne starajú.

Čo znamenajú stromy pre krajinu?

Výsadba stromov je jedným z konkrétnych užitočných spôsobov, ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a najmä odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy. Každý strom ovplyvňuje mikroklímu – vylučuje do prostredia veľké množstvo vody, čím ho prirodzene ochladzuje. Pohlcuje z atmosféry uhlík – strom počas života uskladní až do 22 ton CO2 – vo svojom kmeni, konároch a listoch. Tiež zadržiava vodu v krajine, vytvára podmienky pre život iných rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov, čím zlepšuje kvalitu pôdy.

Stromy v mestách sú navyše výkonnými čističmi vzduchu – zachytávajú prachové častice i rôzne plynné látky. Každý strom je tak súčasťou ekosystému dôležitého aj pre náš život.

Iniciatíva, ktorá zapája aktívne miestne komunity 

„Vďaka našim donorom sa nám od jesene 2021 podarilo podporiť viac ako 30 výsadieb naprieč celým Slovenskom, kde miestni dobrovoľníci a nadšenci vysadili viac ako 2500 stromov. Stromov listnatých, pôvodných druhov, na miestach, kde chýbali a kde sú veľmi potrebné pre ľudí, pre živočíšnu a rastlinnú rozmanitosť daného miesta.“ hovorí Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Chcete sadiť budúcnosť? Pridajte sa k nám

Iniciatíva bola oficiálne spustená 20. októbra 2021 a sprístupnila nový online portál, ktorý všetkým záujemcom pomôže s plánovaním, odborným poradenstvom či metodikou pre zmysluplné výsadby, hľadaním pozemkov i získavaním financií cez otvorené grantové kolá. V iniciatíve zároveň ponúkame možnosť stať sa súčasťou tých, ktorí podporujú sadenie budúcnosti ako partner iniciatívy.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovedná firma » SADÍME STROMY TAM, KDE JE TO POTREBNÉ
ADVERTORIAL

MANAŽÉRKA LIDLU KRISTÍNA: STAČILO MA NASMEROVAŤ

Ročné zapracovanie na manažérku predajne úspešne absolvovala aj Kristína Kužmová. Čo ju počas celého procesu najviac prekvapilo? Ktorá fáza bola pre ňu najťažšia? A čo odkazuje kolegyniam a kolegom Lidlákom?

KRISTÍNA KUŽMOVÁ

manažérka predajne

Prečo si sa rozhodla stať manažérkou predajne?

Táto práca spája všetky piliere, na ktorých som chcela stavať môj pracovný život. Rozhodujúce je, aby ma práca napĺňala, bola dynamická, bez stereotypu a mohla som pracovať s ľuďmi a pre ľudí. Pri hľadaní práce som inzerovanú pozíciu manažérky predajne občas otvorila a vždy som zhodnotila, že ešte nenastal čas, keď by som na ňu mala. Keď som popri predchádzajúcej práci dokončila vysokú školu, objavila som Trainee manažér predajne – odštartuj kariéru, na ňu som nastúpila a splnila si sen v Lidli skôr.

Aké máš pocity zo zapracovania?

Rok zapracovania sa zdal ako dlhý čas, každý deň a poznatok však mal zmysel. Som vďačná, že som si mohla vyskúšať prácu na všetkých pozíciách v predajni. Neviem si predstaviť riadiť tím bez toho, aby som vedela, ako to funguje v praxi. Každý deň mi priniesol nové výzvy, z každej predajne som si odniesla niečo, čo mi bolo inšpiráciou ako môže tím fungovať. Zapracovanie sa však nikdy nekončí, každý deň treba nadobúdať nové vedomosti. V Lidl totiž platí: Kto sa prestane zlepšovať, prestane byť dobrý.

Kde všade si počas zapracovania pôsobila? 

Začala som ako predavačka – pokladníčka. Na tejto pozícii som získala potrebné znalosti o tom, ako funguje život na predajni.

V ďalšej fáze som sa pripravovala na asistentku manažéra predajne a zástupkyňu manažéra predajne. Po jej zvládnutí som si išla rozšíriť obzory do centrály spoločnosti v Bratislave, kde som nahliadla do zákulisia jednotlivých oddelení a spoznala ľudí, ktorí tam pracujú.

Naštartuj svoju kariéru vďaka študentským a absolventským príležitostiam!

Čo ťa počas zapracovania najviac prekvapilo, ovplyvnilo a posunulo ďalej?

Prekvapilo ma, koľko vecí sa za deň udeje, a najmä, ako rýchlo ubieha čas v Lidli. Najviac ma posúvala spätná väzba od nadriadených a kolegov manažérov.

Ktorá fáza bola najťažšia? 

Začiatky sú ťažké. Prvé dni boli chaotické, plné neznámych pojmov, skratiek, ľudí. Stačilo ma však správne nasmerovať, aby som vyťažila zo svojho zapracovania maximum.

Spoznaj kariéru v Lidli. Klikni TU!

Opíš nám svoj záverečný deň.

Mala som obrovský rešpekt, keďže som chcela bodku za zapracovaním urobiť najlepšie, ako viem, a ukázať, že som správny Lidl človek. Moje obavy sa rozplynuli navodením príjemnej atmosféry na začiatku a celé 4 hodiny sme viedli dialóg o všetkých oblastiach v predajni, ktorý overil moje vedomosti. Týmto dňom ma sprevádzali a podporovali moji kolegovia, moja vedúca predaja, regionálna manažérka a manažér predajne.

Ako sa ti pracuje s novými kolegami? 

Pôsobím v predajni Považská Bystrica. Kolegovia sú pre mňa stále nové tváre, avšak postupne sa spoznávame. Zatiaľ sa s nimi pracuje skvele. Všetci sa snažíme, aby naša predajňa fungovala správne vo všetkých oblastiach a dosahovali sme stanovené ciele.

Ďalší článok