Domovská stránka » Zodpovedná firma » PETER ALTOF: ŽIADNA INVESTÍCIA NIE JE STÁVKA NA ISTOTU
Zodpovedná firma

PETER ALTOF: ŽIADNA INVESTÍCIA NIE JE STÁVKA NA ISTOTU

FOTO: Welin Nagyová

Slovenský influencer a youtuber Peter Altof, známy tiež ako Expl0ited sa podielal na tvorbe aplikácie, ktorá pomáha zoznámiť sa s ľuďmi v našom okolí. V rozhovore sa dozviete, čo je na nej unikátne a aký je jeho názor na kryptomeny, NFT a investovanie.

PETER “Expl0ited” ALTOF

podnikateľ, influencer a youtuber

Ste jedným z tvorcov zoznamovacej aplikácie Whoo app. Čím sa líši od ostatných zoznamiek?

V prvom rade ide o social discovery, nie je to klasická zoznamka. Primárne prepája ľudí v online s offlinom, teda umožňuje v reálnom čase na reálnom mieste nájsť nových kamošov (nielen vzťah). Ja sám ju na to používam. Keď som v cudzom meste, otvorím Whoo a dám si poradiť príjemné reštaurácie alebo si dohodnem pivo s niekým, kto mi to tam aj poukazuje.

Druhý, ale rovnako podstatný rozdiel je, že žiadna konkurenčná appka nemá v tíme mňa. Ešte síce nevieme, či je to dobre alebo zle, ale ja sa z toho veľmi teším.

Whoo app vie dohľadať užívateľa v bezprostrednej blízkosti. Ako zaručíte bezpečnosť účastníkov?

FOTO: Welin Nagyová

Základ je, že neukazujeme presnú polohu, len rádius, v ktorom sa ľudia okolo nachádzajú. Podľa whoo app nevieš niekoho vystopovať ani sledovať. Vieš zistiť, že v tvojom okolí je 50 ľudí, ale nevieš, kto je kde. Môžete si však napísať a niečo podniknúť.

Ste veľký fanúšik kryptomien a NFT. Nepremýšľali ste o vytvorení vlastnej série NFT, napríklad v rámci dobročinnej akcie?

Premýšľal som, ale československý trh je primalý a ceny privysoké, tak zatiaľ len naberám zahraničné kontakty, networkujem, nasávam atmosféru a občas niečo zarobím.

Svet NFT a krypta je u nás stále v plienkach a ja si rád vezmem čas, aby som sa dostal do hĺbky pred tým, ako to bude úplne všade. Potom bude dobré tomu rozumieť a mať kontakty.

Myslíte si, že NFT je bublina, ktorá skoro opadne, alebo sme iba na začiatku niečoho, čo si ešte nevieme ani predstaviť?

Som presvedčený, že blockchain technológie, na ktorých fungujú cryptomeny aj NFTs, tu zostanú. Človek, ktorý to denne nesleduje, netuší, ako širokospektrálne využiteľná a férová táto technológia je a aké možnosti nám otvára. A adaptácia ide rýchlo.

FOTO: Welin Nagyová

98% NFT projektov, obrázky na internete ,,NFTS“ ako ich teraz poznáme, pravdepodobne stratí svoju hodnotu, ale vidíme len špičku ľadovca a otvára sa nám more možností, ktorými sme fascinovaní. Navyše, je to krásna komunitná a kultúrna záležitosť, ktorá podnecuje ľudí skúmať a objavovať, a z toho som nadšený.

Čo by ste poradili novým investorom, ktorí sú citliví na zmeny na trhu okolo kryptomien a NFT, aby neprišli o peniaze pod náporom emócií?

Nech sa pozrú na akcie Netflixu, ktorý padol o 30 % za noc, alebo nech si skontrolujú výšku inflácie. Žiadna investícia, ani konzervatívna, nie je stávka na istotu. Dôležité je investovať do vecí, v ktorých sa vyznáme, či sú to NFTs, krypto, nehnuteľnosti, obrazy, hodinky, veterány, zberateľské karty alebo starý alkohol.

Okrem dôkladného vzdelávania treba diverzifikovať portfólio, investovať len to, čo človeku nebude okamžite chýbať, a nebáť sa robiť chyby. Koho odradí prvý neúspech alebo zo strachu ani nezačne, vopred prehráva boj s infláciou.

Čo robíte pre to, aby ste zostali zodpovedný a mali zdravý vzťah k peniazom?

Prispievam na charitu a rôznym organizáciám, mám na diaľku adoptovaného chlapca a pozorujem, ako málo peňazí stačí iným ku šťastiu a čo im zmení život k lepšiemu. Je to pre mňa zrkadlo a zároveň kotva, ktorá ma núti uvedomovať si realitu a pomáha mi držať nohy na zemi.

Next article
Domovská stránka » Zodpovedná firma » PETER ALTOF: ŽIADNA INVESTÍCIA NIE JE STÁVKA NA ISTOTU
Sponsored

NAŠI ZAMESTNANCI SÚ TÝM NAJDÔLEŽITEJŠÍM, ČO VO FIRME MÁME

Firma DXC dodáva technologické riešenia zákazníkom po celom svete. Svojich zamestnancov si váži a verí im, preto im ponúka množstvo benefitov a motivuje ich k neustálemu vzdelávaniu a rozvoju.

MICHAL ŠEVČÍK

Riaditeľ DXC Technology Slovakia

Čomu konkrétne sa firma DXC venuje?

Na Slovensku sme významným partnerom projektov pre digitalizáciu štátnej správy. Dlhé roky spolupracujeme s Ministerstvom vnútra SR na riešeniach na vydávanie dokladov (čipové OP, biometrické pasy) a riešeniami pre Schengenský informačný systém, Interpol alebo Europol.

Ministerstvo financií, obrany, Štátna pokladnica, Volkswagen alebo Železničná spoločnosť, to všetko sú naši zákazníci doma. Ale nie je to len o biznise. Našou ambíciou je, a prax to ukazuje, že cesta k dobrej spolupráci a dobrým projektom je budovanie vzájomnej dôvery so zákazníkom, partnermi, zamestnancami.

O IT obory majú stále viac záujem mladí ľudia. Čo za tým podľa vás je?

Doba je rýchla. IT a technológie sú všade okolo nás. Dnes stratíte telefón a ste nieže bez ruky, skôr už akoby bez hlavy. Digitalizácia nám prenikla do života extrémne rýchlo, aj mladým aj starším ľuďom. Nepotrebujete všetko vedieť, vlastniť, všade byť osobne. Ale potrebujete vedieť, kde to nájdete, používať to a užívať si to, čo je atraktívne pre vás. A práve mladí ľudia to pochopili veľmi dobre. Nielen hry, sociálne siete, mobily a počítače sú súčasťou ich života, ale moc technológií hýbe ich životom.

Aké benefity čakajú na vašich zamestnancov a akých dobrovoľníckych programov sa môžu zúčastniť?

Z pohľadu klasických benefitov je to 500-eurový príspevok, ktorý možno čerpať na veľké množstvo tovarov a služieb, plne hradené stravné, platenú PN až do výšky 90 percent platu, príspevok na cestovanie do práce, životné poistenie hradené zamestnávateľom, 3 dni extra dovolenky, 3 dni voľna pri náhlej krátkej chorobe.

Plne podporujeme a aktívne vytvárame motivujúce prostredie pre vzdelávanie a rozvoj našich zamestnancov a to nielen využívaním korporátnych programov v DXC. V ankete Learning&Development Awards sme získali 1. miesto za najlepší softskill firemný vzdelávací/ rozvojový program roka 2021 na Slovensku.

Za atraktívne benefity považujeme plnohodnotný home office. Plne podporujeme wellbeing vo flexibilnom pracovnom čase, čo znamená, že ľuďom dôverujeme. Nedávno sme si vybudovali moderné kolaboračné priestory.

Podieľate sa na digitalizácii štátnej sféry. Čo všetko si pod tým môžeme predstaviť?

Od podieľania sa na vytváraní, či pripomienkovaní rôznych koncepcií a stratégií, zákonov, až po aktívnu účasť v pracovných skupinách a odborných IT združeniach. Dodávame riešenia a transformujeme procesy na odbúravanie byrokracie, aby občania a podnikatelia mohli veci vybaviť elektronicky, rýchlo a efektívne.

Chystá sa spustenie čipového OP v bezkontaktnej verzii, ktorá umožní údaje OP využívať aj cez mobily a zjednoduší používanie elektronických služieb pre ľudí.

S MIRRI spolupracujeme na projektoch, ktoré sú zamerané nielen na zdieľanie údajov medzi úradmi, aby občania nerobili medzi nimi poštárov, ale majú ambíciu všetky údaje sprístupniť aj občanom tak, aby ich mohli verifikovať, mať prehľad o ich použití, ale predovšetkým jednoduchým a dôveryhodným spôsobom zdieľať aj mimo štátnej správy.

So Sociálnou poisťovňou sa snažíme robiť také zmeny v procesoch a aplikáciách, ktoré umožnia nielen zvládnuť nápor množstva zmien, ktoré priniesla pandémia Covidu, ale zároveň prispievajú k odbúravaniu byrokracie a digitalzacii štátnej správy na Slovensku. Čerstvým príkladom je zavedenie elektronickej PN.AKÉHO ZAMESTNANCA HĽADÁME?

  • kreatívneho a inovatívneho
  • milovníka výziev s dizajnovým myslením
  • vývojárov a developerov
  • človeka so záujmom o UX a analýzu dát
  • člověka so záujmom o SAP Apps a SAP Basis

ČO UCHÁDZAČOM PONÚKAME?

  • prácu v tíme mladých profesionálov v medzinárodnej spoločnosti
  • tréningy a vzdelávanie od medzinárodných profesionálov
  • multikultúrne prostredie
  • možnosť využitia vzdelávacích platforiem
Next article