Domovská stránka » Zodpovedná firma » PETER ALTOF: ŽIADNA INVESTÍCIA NIE JE STÁVKA NA ISTOTU
Zodpovedná firma

PETER ALTOF: ŽIADNA INVESTÍCIA NIE JE STÁVKA NA ISTOTU

FOTO: Welin Nagyová

Slovenský influencer a youtuber Peter Altof, známy tiež ako Expl0ited sa podielal na tvorbe aplikácie, ktorá pomáha zoznámiť sa s ľuďmi v našom okolí. V rozhovore sa dozviete, čo je na nej unikátne a aký je jeho názor na kryptomeny, NFT a investovanie.

PETER „Expl0ited“ ALTOF

podnikateľ, influencer a youtuber

Ste jedným z tvorcov zoznamovacej aplikácie Whoo app. Čím sa líši od ostatných zoznamiek?

V prvom rade ide o social discovery, nie je to klasická zoznamka. Primárne prepája ľudí v online s offlinom, teda umožňuje v reálnom čase na reálnom mieste nájsť nových kamošov (nielen vzťah). Ja sám ju na to používam. Keď som v cudzom meste, otvorím Whoo a dám si poradiť príjemné reštaurácie alebo si dohodnem pivo s niekým, kto mi to tam aj poukazuje.

Druhý, ale rovnako podstatný rozdiel je, že žiadna konkurenčná appka nemá v tíme mňa. Ešte síce nevieme, či je to dobre alebo zle, ale ja sa z toho veľmi teším.

Whoo app vie dohľadať užívateľa v bezprostrednej blízkosti. Ako zaručíte bezpečnosť účastníkov?

FOTO: Welin Nagyová

Základ je, že neukazujeme presnú polohu, len rádius, v ktorom sa ľudia okolo nachádzajú. Podľa whoo app nevieš niekoho vystopovať ani sledovať. Vieš zistiť, že v tvojom okolí je 50 ľudí, ale nevieš, kto je kde. Môžete si však napísať a niečo podniknúť.

Ste veľký fanúšik kryptomien a NFT. Nepremýšľali ste o vytvorení vlastnej série NFT, napríklad v rámci dobročinnej akcie?

Premýšľal som, ale československý trh je primalý a ceny privysoké, tak zatiaľ len naberám zahraničné kontakty, networkujem, nasávam atmosféru a občas niečo zarobím.

Svet NFT a krypta je u nás stále v plienkach a ja si rád vezmem čas, aby som sa dostal do hĺbky pred tým, ako to bude úplne všade. Potom bude dobré tomu rozumieť a mať kontakty.

Myslíte si, že NFT je bublina, ktorá skoro opadne, alebo sme iba na začiatku niečoho, čo si ešte nevieme ani predstaviť?

Som presvedčený, že blockchain technológie, na ktorých fungujú cryptomeny aj NFTs, tu zostanú. Človek, ktorý to denne nesleduje, netuší, ako širokospektrálne využiteľná a férová táto technológia je a aké možnosti nám otvára. A adaptácia ide rýchlo.

FOTO: Welin Nagyová

98% NFT projektov, obrázky na internete ,,NFTS“ ako ich teraz poznáme, pravdepodobne stratí svoju hodnotu, ale vidíme len špičku ľadovca a otvára sa nám more možností, ktorými sme fascinovaní. Navyše, je to krásna komunitná a kultúrna záležitosť, ktorá podnecuje ľudí skúmať a objavovať, a z toho som nadšený.

Čo by ste poradili novým investorom, ktorí sú citliví na zmeny na trhu okolo kryptomien a NFT, aby neprišli o peniaze pod náporom emócií?

Nech sa pozrú na akcie Netflixu, ktorý padol o 30 % za noc, alebo nech si skontrolujú výšku inflácie. Žiadna investícia, ani konzervatívna, nie je stávka na istotu. Dôležité je investovať do vecí, v ktorých sa vyznáme, či sú to NFTs, krypto, nehnuteľnosti, obrazy, hodinky, veterány, zberateľské karty alebo starý alkohol.

Okrem dôkladného vzdelávania treba diverzifikovať portfólio, investovať len to, čo človeku nebude okamžite chýbať, a nebáť sa robiť chyby. Koho odradí prvý neúspech alebo zo strachu ani nezačne, vopred prehráva boj s infláciou.

Čo robíte pre to, aby ste zostali zodpovedný a mali zdravý vzťah k peniazom?

Prispievam na charitu a rôznym organizáciám, mám na diaľku adoptovaného chlapca a pozorujem, ako málo peňazí stačí iným ku šťastiu a čo im zmení život k lepšiemu. Je to pre mňa zrkadlo a zároveň kotva, ktorá ma núti uvedomovať si realitu a pomáha mi držať nohy na zemi.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovedná firma » PETER ALTOF: ŽIADNA INVESTÍCIA NIE JE STÁVKA NA ISTOTU
Zodpovedná firma

SADÍME STROMY TAM, KDE JE TO POTREBNÉ

V iniciatíve Sadíme budúcnosť sa Nadácii Ekopolis darí spájať úsilie chrániť a zveľaďovať životné prostredie s podporou komunitných projektov. Iniciatíva zapája ľudí do plánovania, výsadby a následnej starostlivosti o stromy.

MARTINA R. HROMADOVÁ

komunikačná manažérka Nadácie Ekopolis

Iniciatívu Sadíme budúcnosť na Slovensku koordinuje Nadácia Ekopolis. Prostredníctvom iniciatívy napĺňa svoje poslanie, vytvára partnerstvá a posilňuje schopnosť jednotlivcov a komunít aktívne sa starať o životné prostredie. Na Slovensku pôsobí od roku 1993.

Hlavou – srdcom – rukami

Šikovné ruky a práca dobrovoľníkov sú impulzom vrátiť do krajiny stromy a zeleň a posilniť tak jej stabilitu, odolnosť, ale aj pestrosť a prispieť k jej adaptácii na zmenu klímy.

  • Sadíme hlavou, teda s uvážením. Sadíme správne stromy na správnych miestach. Preferujeme domáce druhy drevín a miesta, kde má každý strom čo najväčšie šance na prežitie.
  • Sadíme srdcom, teda s vášňou a nadšením. Výsadbu organizujú miestni dobrovoľníci, strom je symbol spojenia medzi nami a prírodou.
  • Sadíme rukami, teda zverujeme budúcnosť krajiny do rúk šikovných ľudí. Tí stromy nielen sadia, ale sa o ne aj následne starajú.

Čo znamenajú stromy pre krajinu?

Výsadba stromov je jedným z konkrétnych užitočných spôsobov, ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a najmä odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy. Každý strom ovplyvňuje mikroklímu – vylučuje do prostredia veľké množstvo vody, čím ho prirodzene ochladzuje. Pohlcuje z atmosféry uhlík – strom počas života uskladní až do 22 ton CO2 – vo svojom kmeni, konároch a listoch. Tiež zadržiava vodu v krajine, vytvára podmienky pre život iných rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov, čím zlepšuje kvalitu pôdy.

Stromy v mestách sú navyše výkonnými čističmi vzduchu – zachytávajú prachové častice i rôzne plynné látky. Každý strom je tak súčasťou ekosystému dôležitého aj pre náš život.

Iniciatíva, ktorá zapája aktívne miestne komunity 

„Vďaka našim donorom sa nám od jesene 2021 podarilo podporiť viac ako 30 výsadieb naprieč celým Slovenskom, kde miestni dobrovoľníci a nadšenci vysadili viac ako 2500 stromov. Stromov listnatých, pôvodných druhov, na miestach, kde chýbali a kde sú veľmi potrebné pre ľudí, pre živočíšnu a rastlinnú rozmanitosť daného miesta.“ hovorí Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Chcete sadiť budúcnosť? Pridajte sa k nám

Iniciatíva bola oficiálne spustená 20. októbra 2021 a sprístupnila nový online portál, ktorý všetkým záujemcom pomôže s plánovaním, odborným poradenstvom či metodikou pre zmysluplné výsadby, hľadaním pozemkov i získavaním financií cez otvorené grantové kolá. V iniciatíve zároveň ponúkame možnosť stať sa súčasťou tých, ktorí podporujú sadenie budúcnosti ako partner iniciatívy.

Ďalší článok