Domovská stránka » Zodpovedná firma » DANIEL GoGo ŠTRAUCH: HĽADAJTE A SKÚŠAJTE NOVÉ VECI
Zodpovedná firma

DANIEL GoGo ŠTRAUCH: HĽADAJTE A SKÚŠAJTE NOVÉ VECI

FOTO: Archív DŠ

Daniel Štrauch, ktorý sa na YouTube preslávil ako Gogo, sa učil od otca fotografa, potom ho viac zaujala videoprodukcia. Začiatočníkom radí skúšať nové veci a nevzdávať sa.

DANIEL GoGo ŠTRAUCH

youtuber, vloger a režisér

Už ako chlapec mal blízko k vizuálnemu umeniu. Ako youtuber mal milión priaznivcov, z koníčka sa stala profesia.

Je niečo, na čo ste mali talent od detstva?

Od malička ma to ťahalo k fotografii a videotvorbe, keďže som to mal v krvi. Otec je totiž fotograf, učil ma narábať s technikou a upravovať fotky. Dal mi aj príležitosť prvej brigády – fotiť s ním svadby. Vtedy mi došlo, že by som sa rád vydal umeleckou cestou a prestúpil som z gymnázia na strednú umeleckú školu.

Popri nej som začal chodiť na dramatický krúžok, ktorý sa neskôr transformoval na masmediálnu tvorbu, kde nás naučili strihať video a obsluhovať kamerovú techniku. Tam som zistil, že ma to baví ešte omnoho viac ako fotografia.

Dopriala vám rodina čas a prostriedky venovať sa týmto talentom a rozvíjať ich?

Už som na to sčasti odpovedal, no musím dodať, že ma plne podporovali. Okrem toho, že mi otec požičiaval svoju výbavu, ktorú som využíval na začiatku tvorby na YouTube, dal mi možnosť zarobiť si na vlastnú.

Aj keď spočiatku nevedeli, čo to vlastne robím, keď som bol hodiny zavretý v detskej izbe a komentoval hranie hier, dozvedeli sa to od našich známych, ktorí im povedali, že ma ich deti sledujú. Keď videli, že to robím s vášňou a venujem tomu popri škole všetok voľný čas a začalo sa to transformovať na zárobkovú činnosť či možnú kariéru, podporili ma, no zároveň dúfali, že budem mať normálne dospievanie.

Nie každého odoberá milión ľudí v päťapolmiliónovej krajine pri dovŕšení osemnástich rokov.

FOTO: Archív DŠ

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí ešte neobjavili svoj talent a nevedia, čomu by sa chceli v budúcnosti venovať?

Hľadajte sa, skúšajte nové veci a keď vám niečo spočiatku hneď úplne nejde, ale napĺňa vás to, makajte na sebe, výsledky sa dostavia. A raďte sa s blízkymi okolo vás, nech vám dajú „feedback“, to je nesmierne dôležité.

Na záver, hlavne stojte nohami pevne na zemi a neskáčte vyššie, ako dokážete, aby ste sa nedostali do nerovnováhy a nekľudu, z ktorého by sa ťažko znova hľadal balans.

Hobby ste vždy pretavili na svoju obživu. Predtým to bolo hranie videohier, dnes je to videoprodukcia. Kde sa vidíte v budúcnosti?

Verím, že budem robiť to, čo ma bude aktuálne baviť, nech už to je čokoľvek. No určite to bude súvisieť s hrami, technológiami, filmom alebo hudbou.

Dávate vo vašej produkčnej spoločnosti šancu i ľuďom začínajúcim v odbore alebo si vyberáte iba talentovaných ľudí, ktorí sú už ostrieľaní?

Vďaka veľkej saturovanosti vo svete videoprodukcie hlavne v posledných rokoch treba dať šancu nováčikom, ktorí si ešte nepýtajú za svoju robotu astronomické sumy, aby ste dokázali projekty finančne vykryť.

Konkurencie je veľa, no našťastie aj klientov, ktorí potrebujú videoobsah. Vyzval som ľudí, aby sa mi ozvali s krátkym CV na mail g[email protected] a došli zaujímavé ponuky, okrem iných, krátkych random mailov, ktoré ma, samozrejme, pobavili.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovedná firma » DANIEL GoGo ŠTRAUCH: HĽADAJTE A SKÚŠAJTE NOVÉ VECI
Zodpovedná firma

SADÍME STROMY TAM, KDE JE TO POTREBNÉ

V iniciatíve Sadíme budúcnosť sa Nadácii Ekopolis darí spájať úsilie chrániť a zveľaďovať životné prostredie s podporou komunitných projektov. Iniciatíva zapája ľudí do plánovania, výsadby a následnej starostlivosti o stromy.

MARTINA R. HROMADOVÁ

komunikačná manažérka Nadácie Ekopolis

Iniciatívu Sadíme budúcnosť na Slovensku koordinuje Nadácia Ekopolis. Prostredníctvom iniciatívy napĺňa svoje poslanie, vytvára partnerstvá a posilňuje schopnosť jednotlivcov a komunít aktívne sa starať o životné prostredie. Na Slovensku pôsobí od roku 1993.

Hlavou – srdcom – rukami

Šikovné ruky a práca dobrovoľníkov sú impulzom vrátiť do krajiny stromy a zeleň a posilniť tak jej stabilitu, odolnosť, ale aj pestrosť a prispieť k jej adaptácii na zmenu klímy.

  • Sadíme hlavou, teda s uvážením. Sadíme správne stromy na správnych miestach. Preferujeme domáce druhy drevín a miesta, kde má každý strom čo najväčšie šance na prežitie.
  • Sadíme srdcom, teda s vášňou a nadšením. Výsadbu organizujú miestni dobrovoľníci, strom je symbol spojenia medzi nami a prírodou.
  • Sadíme rukami, teda zverujeme budúcnosť krajiny do rúk šikovných ľudí. Tí stromy nielen sadia, ale sa o ne aj následne starajú.

Čo znamenajú stromy pre krajinu?

Výsadba stromov je jedným z konkrétnych užitočných spôsobov, ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a najmä odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy. Každý strom ovplyvňuje mikroklímu – vylučuje do prostredia veľké množstvo vody, čím ho prirodzene ochladzuje. Pohlcuje z atmosféry uhlík – strom počas života uskladní až do 22 ton CO2 – vo svojom kmeni, konároch a listoch. Tiež zadržiava vodu v krajine, vytvára podmienky pre život iných rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov, čím zlepšuje kvalitu pôdy.

Stromy v mestách sú navyše výkonnými čističmi vzduchu – zachytávajú prachové častice i rôzne plynné látky. Každý strom je tak súčasťou ekosystému dôležitého aj pre náš život.

Iniciatíva, ktorá zapája aktívne miestne komunity 

„Vďaka našim donorom sa nám od jesene 2021 podarilo podporiť viac ako 30 výsadieb naprieč celým Slovenskom, kde miestni dobrovoľníci a nadšenci vysadili viac ako 2500 stromov. Stromov listnatých, pôvodných druhov, na miestach, kde chýbali a kde sú veľmi potrebné pre ľudí, pre živočíšnu a rastlinnú rozmanitosť daného miesta.“ hovorí Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Chcete sadiť budúcnosť? Pridajte sa k nám

Iniciatíva bola oficiálne spustená 20. októbra 2021 a sprístupnila nový online portál, ktorý všetkým záujemcom pomôže s plánovaním, odborným poradenstvom či metodikou pre zmysluplné výsadby, hľadaním pozemkov i získavaním financií cez otvorené grantové kolá. V iniciatíve zároveň ponúkame možnosť stať sa súčasťou tých, ktorí podporujú sadenie budúcnosti ako partner iniciatívy.

Ďalší článok