Skip to main content
Domovská stránka » Zodpovedná firma » DANIEL GoGo ŠTRAUCH: HĽADAJTE A SKÚŠAJTE NOVÉ VECI
 • Zodpovedná firma

  DANIEL GoGo ŠTRAUCH: HĽADAJTE A SKÚŠAJTE NOVÉ VECI

  FOTO: Archív DŠ

  Daniel Štrauch, ktorý sa na YouTube preslávil ako Gogo, sa učil od otca fotografa, potom ho viac zaujala videoprodukcia. Začiatočníkom radí skúšať nové veci a nevzdávať sa.

  DANIEL GoGo ŠTRAUCH

  youtuber, vloger a režisér

  Už ako chlapec mal blízko k vizuálnemu umeniu. Ako youtuber mal milión priaznivcov, z koníčka sa stala profesia.

  Je niečo, na čo ste mali talent od detstva?

  Od malička ma to ťahalo k fotografii a videotvorbe, keďže som to mal v krvi. Otec je totiž fotograf, učil ma narábať s technikou a upravovať fotky. Dal mi aj príležitosť prvej brigády – fotiť s ním svadby. Vtedy mi došlo, že by som sa rád vydal umeleckou cestou a prestúpil som z gymnázia na strednú umeleckú školu.

  Popri nej som začal chodiť na dramatický krúžok, ktorý sa neskôr transformoval na masmediálnu tvorbu, kde nás naučili strihať video a obsluhovať kamerovú techniku. Tam som zistil, že ma to baví ešte omnoho viac ako fotografia.

  Dopriala vám rodina čas a prostriedky venovať sa týmto talentom a rozvíjať ich?

  Už som na to sčasti odpovedal, no musím dodať, že ma plne podporovali. Okrem toho, že mi otec požičiaval svoju výbavu, ktorú som využíval na začiatku tvorby na YouTube, dal mi možnosť zarobiť si na vlastnú.

  Aj keď spočiatku nevedeli, čo to vlastne robím, keď som bol hodiny zavretý v detskej izbe a komentoval hranie hier, dozvedeli sa to od našich známych, ktorí im povedali, že ma ich deti sledujú. Keď videli, že to robím s vášňou a venujem tomu popri škole všetok voľný čas a začalo sa to transformovať na zárobkovú činnosť či možnú kariéru, podporili ma, no zároveň dúfali, že budem mať normálne dospievanie.

  Nie každého odoberá milión ľudí v päťapolmiliónovej krajine pri dovŕšení osemnástich rokov.

  FOTO: Archív DŠ

  Čo by ste poradili ľuďom, ktorí ešte neobjavili svoj talent a nevedia, čomu by sa chceli v budúcnosti venovať?

  Hľadajte sa, skúšajte nové veci a keď vám niečo spočiatku hneď úplne nejde, ale napĺňa vás to, makajte na sebe, výsledky sa dostavia. A raďte sa s blízkymi okolo vás, nech vám dajú „feedback“, to je nesmierne dôležité.

  Na záver, hlavne stojte nohami pevne na zemi a neskáčte vyššie, ako dokážete, aby ste sa nedostali do nerovnováhy a nekľudu, z ktorého by sa ťažko znova hľadal balans.

  Hobby ste vždy pretavili na svoju obživu. Predtým to bolo hranie videohier, dnes je to videoprodukcia. Kde sa vidíte v budúcnosti?

  Verím, že budem robiť to, čo ma bude aktuálne baviť, nech už to je čokoľvek. No určite to bude súvisieť s hrami, technológiami, filmom alebo hudbou.

  Dávate vo vašej produkčnej spoločnosti šancu i ľuďom začínajúcim v odbore alebo si vyberáte iba talentovaných ľudí, ktorí sú už ostrieľaní?

  Vďaka veľkej saturovanosti vo svete videoprodukcie hlavne v posledných rokoch treba dať šancu nováčikom, ktorí si ešte nepýtajú za svoju robotu astronomické sumy, aby ste dokázali projekty finančne vykryť.

  Konkurencie je veľa, no našťastie aj klientov, ktorí potrebujú videoobsah. Vyzval som ľudí, aby sa mi ozvali s krátkym CV na mail g[email protected] a došli zaujímavé ponuky, okrem iných, krátkych random mailov, ktoré ma, samozrejme, pobavili.

  Next article