Domovská stránka » Zodpovedná budúcnosť » NATÁLIA PAŽICKÁ: KLIMATICKÚ KRÍZU MUSÍME RIEŠIŤ V RÁMCI NAŠEJ GENERÁCIE
Zodpovedná budúcnosť

NATÁLIA PAŽICKÁ: KLIMATICKÚ KRÍZU MUSÍME RIEŠIŤ V RÁMCI NAŠEJ GENERÁCIE

Influencerka Natália Pažická, ktorá sa venovala modelingu a stylingu, nám porozprávala o nebezpečenstve rýchlej módy aj klimatických zmenách, ku ktorým módny priemysel prispieva. Dozviete sa, čo môže na pomoc planéte urobiť každý z nás a ako pomáha ona so svojím občianskym združením.

NATÁLIA PAŽICKÁ

influencerka, aktivistka

Aká bola vaša cesta od kariéry modelky k ekologickému aktivizmu?

Okrem toho, že som sa venovala modelingu a stylingu, som bola obrovská milovníčka módy. Veľmi ma zasiahlo vidieť na vlastné oči podmienky, v akých sa naše oblečenie vyrába v Číne. Následne som sa rozhodla študovať módu v Amsterdame, kde som sa venovala témam udržateľnosti. Ani vo sne by mi nenapadlo, že situácia môže byť vo svete taká kritická. Ak sa človek začne zaujímať o jeden problém v oblasti ekológie trošku viac do hĺbky, pochopí, že všetky oblasti sú prepojené. A tam sa to celé začalo.

Vnímate zmenu postoja mladej generácie k fast fashion?

Bohužiaľ, od fast fashion vznikla ešte rýchlejšia verzia a to ultra fast fashion. Ultra rýchle, nekvalitné oblečenie z polyesteru, ktoré sa vyrába v otrockých a nebezpečných podmienkach. Bohužiaľ, stále vnímam trend kvantity a nie kvality. A nie je to len o pocite, štatistiky hovoria samé za seba a teda, že ľudia konzumujú módu stále rýchlejším tempom.

Sú podľa vás kroky veľkých spoločnosti k udržateľnosti dostatočné?

Vo všeobecnosti nie, ani zďaleka. Veľmi by som si želala, aby to bolo inak. Videli sme počas pandémie, ako veľmi rýchlo dokážu reagovať, ak chcú. Bohužiaľ, na to zatiaľ nemajú dôvod – potrebujeme tlak od zákazníkov a takisto legislatívy a systémové zmeny. Zatiaľ je najlacnejšia cesta vyrábať porušovaním environmentálnych pravidiel a ľudských práv.

Čo je podľa vás najväčšou výzvou našej generácie v snahe o záchranu klímy?

Naše mozgy nie sú úplne pripravené chápať klimatickú krízu – je to komplexný a veľký problém, ktorý prichádza postupne. Smutné je, že ak nič neurobíme v rámci našej generácie, tým budúcim budú miznúť podmienky na kvalitný život, aké poznáme dnes, pred očami.

Aké tri činnosti by sme mali zaradiť do každodennej rutiny, aby sme zmiernili dopady klimatickej krízy?

Každý nech začne tam, kde mu je to blízke. Tri najväčšie individuálne zmeny vieme vo všeobecnosti urobiť:

  1. V rámci dopravy – vymeniť auto za MHD, bicykel alebo chôdzu.
  2. Zmeniť spôsob, akým sa stravujeme – obmedziť živočíšne potraviny, hlavne hovädzie mäso.
  3. Šetriť energiami, kde sa dá – nemusím v zime chodiť doma polonahá/ý.

A pri najbližších voľbách môžeme brať environmentálne výzvy ako kritérium pre naše rozhodnutie.

Aké máte plány s občianskym združením „Na každom záleží“ do budúcna?

Naďalej pomáhať. Od začiatku máme len jeden cieľ – pomáhať tam, kde štát nestíha. Pointou nášho OZ #everyindividualmatters je nastaviť si trvalý príkaz na 1 euro mesačne a my každý mesiac pomáhame niekde inde na striedačku ľudom a zvieratkám. Myslím si, že to 1euro za mesiac veľa ľuďom chýbať nebude a nám veľmi tieto trvalé príkazy pomáhajú pomáhať.

Ďalší článok