Domovská stránka » Zodpovedná budúcnosť » NATÁLIA PAŽICKÁ: KLIMATICKÚ KRÍZU MUSÍME RIEŠIŤ V RÁMCI NAŠEJ GENERÁCIE
Zodpovedná budúcnosť

NATÁLIA PAŽICKÁ: KLIMATICKÚ KRÍZU MUSÍME RIEŠIŤ V RÁMCI NAŠEJ GENERÁCIE

Influencerka Natália Pažická, ktorá sa venovala modelingu a stylingu, nám porozprávala o nebezpečenstve rýchlej módy aj klimatických zmenách, ku ktorým módny priemysel prispieva. Dozviete sa, čo môže na pomoc planéte urobiť každý z nás a ako pomáha ona so svojím občianskym združením.

NATÁLIA PAŽICKÁ

influencerka, aktivistka

Aká bola vaša cesta od kariéry modelky k ekologickému aktivizmu?

Okrem toho, že som sa venovala modelingu a stylingu, som bola obrovská milovníčka módy. Veľmi ma zasiahlo vidieť na vlastné oči podmienky, v akých sa naše oblečenie vyrába v Číne. Následne som sa rozhodla študovať módu v Amsterdame, kde som sa venovala témam udržateľnosti. Ani vo sne by mi nenapadlo, že situácia môže byť vo svete taká kritická. Ak sa človek začne zaujímať o jeden problém v oblasti ekológie trošku viac do hĺbky, pochopí, že všetky oblasti sú prepojené. A tam sa to celé začalo.

Vnímate zmenu postoja mladej generácie k fast fashion?

Bohužiaľ, od fast fashion vznikla ešte rýchlejšia verzia a to ultra fast fashion. Ultra rýchle, nekvalitné oblečenie z polyesteru, ktoré sa vyrába v otrockých a nebezpečných podmienkach. Bohužiaľ, stále vnímam trend kvantity a nie kvality. A nie je to len o pocite, štatistiky hovoria samé za seba a teda, že ľudia konzumujú módu stále rýchlejším tempom.

Sú podľa vás kroky veľkých spoločnosti k udržateľnosti dostatočné?

Vo všeobecnosti nie, ani zďaleka. Veľmi by som si želala, aby to bolo inak. Videli sme počas pandémie, ako veľmi rýchlo dokážu reagovať, ak chcú. Bohužiaľ, na to zatiaľ nemajú dôvod – potrebujeme tlak od zákazníkov a takisto legislatívy a systémové zmeny. Zatiaľ je najlacnejšia cesta vyrábať porušovaním environmentálnych pravidiel a ľudských práv.

Čo je podľa vás najväčšou výzvou našej generácie v snahe o záchranu klímy?

Naše mozgy nie sú úplne pripravené chápať klimatickú krízu – je to komplexný a veľký problém, ktorý prichádza postupne. Smutné je, že ak nič neurobíme v rámci našej generácie, tým budúcim budú miznúť podmienky na kvalitný život, aké poznáme dnes, pred očami.

Aké tri činnosti by sme mali zaradiť do každodennej rutiny, aby sme zmiernili dopady klimatickej krízy?

Každý nech začne tam, kde mu je to blízke. Tri najväčšie individuálne zmeny vieme vo všeobecnosti urobiť:

  1. V rámci dopravy – vymeniť auto za MHD, bicykel alebo chôdzu.
  2. Zmeniť spôsob, akým sa stravujeme – obmedziť živočíšne potraviny, hlavne hovädzie mäso.
  3. Šetriť energiami, kde sa dá – nemusím v zime chodiť doma polonahá/ý.

A pri najbližších voľbách môžeme brať environmentálne výzvy ako kritérium pre naše rozhodnutie.

Aké máte plány s občianskym združením „Na každom záleží“ do budúcna?

Naďalej pomáhať. Od začiatku máme len jeden cieľ – pomáhať tam, kde štát nestíha. Pointou nášho OZ #everyindividualmatters je nastaviť si trvalý príkaz na 1 euro mesačne a my každý mesiac pomáhame niekde inde na striedačku ľudom a zvieratkám. Myslím si, že to 1euro za mesiac veľa ľuďom chýbať nebude a nám veľmi tieto trvalé príkazy pomáhajú pomáhať.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovedná budúcnosť » NATÁLIA PAŽICKÁ: KLIMATICKÚ KRÍZU MUSÍME RIEŠIŤ V RÁMCI NAŠEJ GENERÁCIE
Zodpovedná budúcnosť

BUĎME K SEBE ZODPOVEDNÍ: DARUJ KRV – DARUJ ŽIVOT

Darovanie krvi patrí medzi najvznešenejšie prejavy spolupatričnosti, aké v kultúre našej spoločnosti poznáme. Ide o bezpríspevkovú činnosť a darca za svoj prejav hrdinstva nedostáva žiadnu finančnú odmenu.

Ing. IVANA OBOŇOVÁ

riaditeľka neziskovej organizácie Spolu dokážeme viac
 

Napriek tomu prináša množstvo výhod nielen tomu, kto krv potrebuje, ale aj samotnému darcovi. Aké benefity darovanie krvi so sebou prináša a prečo je také dôležité?

Darovaním krvi zachraňujete ľudské životy

V tele človeka sa krv neustále obnovuje. Keďže krvinky nemajú schopnosť deliť sa, staré krvinky odumierajú a zanikajú, aby sa mohli tvoriť nové. Pokiaľ sa teda človek nerozhodne krv darovať, táto krv sa v tele znehodnotí a rozpadne. A pritom by mohla inému človeku zachrániť život.

Komu môže pomôcť moja krv?

Počas jedného darovania sa darcovi odoberie v priemere 450 ml krvi. Toto množstvo dokáže zachrániť život a samotnému darcovi umožní rýchlejšiu a kvalitnejšiu obnovu jeho vlastnej krvi. Pri náročnejších operáciách sa množstvo potrebnej krvi samozrejme zvyšuje a preto čím viac ľudí a čím častejšie prichádza darovať krv, tým viac zákrokov a operácií možno realizovať. Neexistuje jednoduchšia a istejšia forma, ako zachrániť ľudský život, preto som presvedčená o tom, že motivácia každého z nás je jasná.

Aké benefity darovanie krvi so sebou prináša?

Vďaka darovaniu krvi máte informácie o svojom zdravotnom stave

Keďže pred samotným darovaním je darca vyšetrený, získava pravidelné informácie o svojom zdravotnom stave. Môžeme to vnímať ako formu prevencie. Zároveň darovanie krvi prispieva k regenerácii organizmu a posilneniu imunitného systému.

Pravidelným darovaním krvi sa dokonca znižuje riziko vzniku infarktu. Dôvodom je redšia koncentrácia krvných elementov (krvných doštičiek a buniek) po samotnom odbere.

Ako prebieha darovanie krvi?

Projekt DARUJ KRV – DARUJ ŽIVOT

V rámci projektu DARUJ KRV – DARUJ ŽIVOT apelujeme na darovanie krvi počas leta, pretože vtedy je na celom Slovensku krvi nedostatok. Môže za to nielen zvýšený počet úrazov a operácií, ale aj fakt, že ľudia sú často mimo Slovenska a na darovanie krvi až tak nemyslia.

Počas minulých ročníkov projektu sa nám podarilo výpadky krvi zmierniť, a preto chceme v šírení osvety a vzdelávaní ľudí v tejto oblasti pokračovať. Ak sa nám podarí zvýšiť počet darcov, veríme, že sa nám podarí nedostatok krvi minimalizovať. Krv je totiž niečo, čo si v e-shope nekúpite a jej náhradu doteraz nikto nevymyslel.

Čo sa stane s mojou krvou po darovaní?

Podporiť darovanie krvi môže každý

Stáva sa, že človek, ktorý by chcel darovať, nemá vhodný zdravotný stav a podobne. Ja, žiaľ, tiež vzhľadom na moje zdravie nemôžem byť darca krvi. Môžem však šíriť toto posolstvo a podporovať organizácie, ktoré sa darovaním krvi zaoberajú. A práve to v rámci projektu DARUJ KRV – DARUJ ŽIVOT robím.

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

Držím nám preto všetkým palce, aby sme boli jeden voči druhému a najmä voči sebe zodpovední, odložili strach bokom a hrdo vykročili vpred zodpovednosti a pomoci iným. Pamätajme, že len spolu dokážeme viac!

Ďalší článok