Domovská stránka » Zodpovedná budúcnosť » CHARLOTTE SRNČÍK: NA ZLEPŠENIE POSTAVENIA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ JE POTREBNÁ OSVETA
Zodpovedná budúcnosť

CHARLOTTE SRNČÍK: NA ZLEPŠENIE POSTAVENIA TRANSRODOVÝCH ĽUDÍ JE POTREBNÁ OSVETA

CHARLOTTE SRNČÍK
CHARLOTTE SRNČÍK
FOTO: Katarina Hoffmann Šlesarova

S influencerkou a zástankyňou práv transrodových osôb, Charlotte Srnčík, sme sa rozprávali o situácii na Slovensku v tomto smere.

CHARLOTTE SRNČÍK

influencerka a zástankyňa práv transrodových osôb

Máte pocit, že sa vnímanie LGBTI+ ľudí v slovenskej spoločnosti zlepšuje?

Rada by som hovorila najmä za transrodových ľudí, keďže sama som transrodová. Situácia na Slovensku je v žalostnom stave. Týka sa to najmä politickej situácie. Pred pár týždňami bol podaný návrh novely zákona, ktorý vnímam ako priamy útok na transrodové osoby. Tento návrh môže mať devastačné následky. Už len to, že prešiel do druhého čítania, je pre mňa nepochopiteľné a Slovensko týmto padlo v mojich očiach na úplné dno.

Tento zákon by znemožňoval právnu tranzíciu, no medicínska tranzícia by bola stále umožnená. Zjednodušene – ženy by mali mužské doklady a naopak. Pred niekoľkými mesiacmi vyhasli dva nevinné životy na Zámockej ulici, pretože ideológia vraha bola jasná – nenávisť a odpor voči nám, LGBTI+ ľuďom. Ani táto udalosť neotvorila oči niektorým politikom a političkám a stále dokážu strpčovať životy členom mojej komunity, obzvlášť transrodovým ľuďom. Pociťujem silnú frustráciu a strach žiť v krajine, kde som rukojemníčkou politických ideológií. Ďalším obrovským problémom je zdravotná starostlivosť, ktorá je nedostatočná a pre mnohých transrodových ľudí nedostupná.

Aké kroky by sme ako spoločnosť mali robiť, aby sa postavenie LGBTI+ ľudí v spoločnosti stále zlepšovalo?

Vnímať nás a rešpektovať, pretože sme jedna spoločnosť a transrodoví ľudia sú jej neoddeliteľnou súčasťou. Nezabúdajme na to, že trans práva sú ľudské práva.

Vnímate, že vzdelanosť ľudí o transrodových osobách sa zlepšila, odkedy ste začali verejne komunikovať vlastnú cestu tranzíciou?

Vnímam určitý posun vo vzdelanosti, ale stále to nie je na dostatočnej úrovni. Na mojom instagrame som si vytvorila prijímajúcu komunitu a mám tam skvelých ľudí, ktorí majú záujem o tejto téme vedieť viac. Veľakrát som už spomínala, že je pre mňa zvláštne to nazývať témou, pretože pre mňa to je fakt, ktorý žijem. Mnoho ľudí ma spoznalo skrz podcasty, články a diskusie, predtým sa o LGBTI+ skupinu nezaujímali. Stále je však dosť ľudí, ktorí podnecujú nenávisť voči členom komunity.

Ešte aj dnes sa o sebe dočítam, že som mentálne chorá, aj keď Svetová zdravotnícka organizácia vylúčila transrodovosť v roku 2018 zo zoznamu duševných chorôb. Dôsledkom nedostatočnej informovanosti a vzdelanosti sa šíria hoaxy a nenávisť. Je veľmi smutné, že túto nenávisť zasievajú niektorí politici a političky, ako som už spomínala. Stále však vravím, osveta a informovanosť je dôležitá.

FOTO: Marta Batúš

Aké prekážky má transrodový človek pri hľadaní zamestnania?

Transnegativizmus a mylné predstavy. Zažila som jeden pracovný pohovor, kde na mňa pani hovorila v mužskom rode. Keď som ju poprosila o používanie ženského rodu, ignorovala to. Na Slovensku je prijímanie inakosti, bohužiaľ, stále len v plienkach.

Sú dnešné spoločnosti na Slovensku dostatočne informované o potrebách a situácii transrodových ľudí?

Snaha tam určite je, ale musí prejsť ešte dosť času na to, aby majorita vnímala všetky potreby transrodových ľudí.

Mali ste, alebo stále máte, nejaké vysnívané povolanie?

Od mala som sa chcela venovať tancu. Ten som, žiaľ, odsunula na druhú koľaj, pretože tranzícia je pre mňa momentálne najdôležitejšia. Teraz sa chcem venovať najmä modelingu, aktivizmu a sociálnym sieťam.

Ďalší článok