Domovská stránka » Zodpovedná firma » PRINCÍP UDRŽATEĽNEJ DOMÁCNOSTI DEŤOM VYSVETĽUJEME ODMALIČKA
Ženy v biznise

PRINCÍP UDRŽATEĽNEJ DOMÁCNOSTI DEŤOM VYSVETĽUJEME ODMALIČKA

FOTO: Dana Pospíšilova

Módna štylistka Barbora Yurkovic nám prezradila, ako sa jej darí (a občas nedarí) fungovať udržateľne s malými deťmi.

BARBORA YURKOVIC

módna štylistka a konzultantka, zakladateľka iniciatívy Material assistance for Ukrainians

Udržateľný šatník je v poslednom čase veľká téma. Akých chýb sa ženy najčastejšie dopúšťajú pri jeho zostavovaní?

Jednou z najčastejších chýb je držanie sa schémy, ktorú vyrobil niekto iný a vyskladávanie šatníka na základe trendov. Nájdete mnoho návodov, ktoré sú však veľmi všeobecné a postavené len na určitých farbách a typoch odevu. Takýto šatník neodráža to, kým ste, a tak vás rýchlo omrzí a nakupovať budete ďalej.

Aby sa šatník stal dlhodobým, s minimom ďalších nákupov, budete ho musieť vyskladať tak, aby vás odrážal. Preto odporúčam venovať čo najviac času príprave moodboardu – inšpiračnej nástenke, podľa ktorej si vyskladáte váš šatník.

Čo radíte ženám, ktoré sa snažia o udržateľnú domácnosť a zároveň majú malé dieťa?

Nie vždy sa všetko dá, ja sama by som chcela nakupovať bezobalovo, ale sme mimo Bratislavy, a s dvomi malými deťmi (ktoré sú 24/7 so mnou) v kombinácii s prácou sa mi to nedarí. Tiež som chcela skúsiť látkové plienky, ale v našom rýchlom tempe to, žiaľ, nešlo. 

Prestala som sa tým už trápiť a robíme to, čo zvládame. Nakupujeme tak, aby sme všetko spotrebovali a potraviny nevyhadzovali. Fungovali sme na bezplienkovej metóde, ktorá dokáže výrazne eliminovať množstvo spotrebovaných plienok.

Zastavujeme vodu pri čistení zubov a nepoužívame vaňu. Bielizeň v teplých mesiacoch sušíme vonku. Triedime odpad, aj naše deti vedia, kam patrí plast a kam papier. Je dôležité ich k takému správaniu viesť ihneď, ako sú schopné porozumieť.

FOTO: Dana Pospíšilova

Ako vediete svoje deti k udržateľnosti?

Veľa vysvetľujeme, niekedy formou hry, niekedy na rovinu. Máme viaceré detské knihy na tému udržateľného spôsobu života. Malvína si pestuje od semiačka rôzne bylinky a vidí celý ten proces, ktorý ju veľmi baví. Máme zopár domácich zvieratiek, o ktoré sa spolu staráme. Opravujeme spolu pokazené veci a oblečenie.

Aké množstvo hračiek je podľa vás v udržateľnej domácnosti optimálne?

Také, ktoré je dieťa schopné si samo večer upratať.

Ako vysvetliť podstatu udržateľnosti deťom, ktoré u svojich vrstovníkov vidia neustále nové oblečenie a hračky?

Toto je zložitá téma a myslím, že je potrebné postaviť to na individuálnom prístupe. Veci, ktoré deti chcú a my ich nechceme kúpiť, sa snažíme neoznačovať ako „hlúposť“ alebo „zbytočnosť“, pretože pre ne to nie je.

Odopierať deťom bez vysvetlenia niečo, po čom túžia, vie narobiť šarapatu. Preto sa snažíme vysvetľovať a navádzať ich späť k tomu, ako žijeme.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovedná firma » PRINCÍP UDRŽATEĽNEJ DOMÁCNOSTI DEŤOM VYSVETĽUJEME ODMALIČKA
Ženy v biznise

VPLYV PANDÉMIE NA PODNIKANIE ŽIEN NA SLOVENSKU

Vybrali sme niekoľko praktických tém, napísali články a spravili rozhovory s inšpiratívnymi ženami. Plány boli veľké, no aj do našich životov vstúpila pandémia. Samozrejme, neboli sme jediní a aj túto tému sme sa snažili reflektovať.

ALEXANDRA LETKO

zakladateľka
OZ Ženy podnikajte!

MARTINA VANC

redaktorka a odborná poradkyňa
OZ Ženy podnikajte!

Keď vznikala myšlienka iniciatívy Ženy podnikajte!, o pandémii sme nemali ani tušenie. Naším cieľom bolo pomôcť ženám, ktoré s podnikaním začínajú. Existovalo veľa podnikateľských portálov, ktoré však hovorili rečou čísel a paragrafov.

My sme chceli priniesť niečo zo života, spoľahlivé a praktické informácie z oblasti práva a biznisu, ale aj skúsenosti podnikateliek, aby bolo jasné, že úspešné podnikanie žien nie je iba nedosiahnuteľný cieľ, ale reálna a pomerne bežná možnosť.

Skúsenosti podnikateliek

Počas 1. vlny sme oslovili podnikateľky, aby nám povedali, ako sa obmedzenia podpísali na ich podnikaní. Bolo to neisté obdobie, keď nikto nevedel, ako dlho potrvá a aký bude rozsah obmedzení. Napriek tomu sme sa stretávali s tým, že sa ľudia snažili byť optimistickí a verili v skoré „uzdravenie ekonomiky“.

V priebehu času boli následky čoraz markantnejšie a ľudia začali rátať aj s dlhodobými komplikáciami.

Kultúra a pandémia

Počas 2. vlny, keď už štát poskytoval dotácie a pomoc podnikateľom, sa nám zdalo, že pomoc ľuďom pracujúcim v kultúre sa odsúva. Preto sme priniesli sériu článkovrozhovorov s ľuďmi z umeleckej a kultúrnej sféry.

Väčšina z nich žila buď z úspor, alebo sa museli preorientovať na iné povolania. Na prvý pohľad sa to javí ako banalita, ale ak je napríklad hudobník nútený pracovať manuálne, môže ľahko stratiť cit v rukách, ktorý nevyhnutne potrebuje na hru.

Nakoľko aj pomoc od štátu prichádzala postupne a pomaly, mnohí boli frustrovaní a nemali chuť vrátiť sa k svojmu pôvodnému povolaniu.

Skrytá tvár pandémie

Toto obdobie prinieslo okrem ekonomickej neistoty aj ďalší negatívny faktor. Ako združenie sme mali možnosť zúčastniť sa na niekoľkých online konferenciách zameraných na ženy a ich kariéru. Na väčšine sa objavoval problém domáceho násilia a núteného prerušenia kariéry.

PREČÍTAJTE SI PRÍBEHY ÚSPEŠNÝCH SLOVENSKÝCH PODNIKATELIEK TU

Preventívne opatrenia z pohľadu práva

Ak by znova nastala situácia, ktorá by mala negatívny vplyv na podnikanie, máme preventívnu „záchranu“ v podobe nového zákona č. 215/2021 Z. z. o poskytovaní podpory zamestnávateľovi v čase režimu skrátenej práce, tzv. kurzarbeit.

Podpora sa zamestnávateľovi poskytne na náhradu mzdy zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v sume 60 % hodinového zárobku zamestnanca. Zákon stanovuje aj maximálnu výšku podpory.

Zamestnávateľ je povinný zachovať pracovné miesto, na ktoré sa mu poskytne podpora, minimálne 2 mesiace po skončení mesiaca, za ktorý mu podpora bola poskytnutá. Túto povinnosť nemá, ak sa pracovný pomer skončí zo strany zamestnanca.

Podnikateľkám na Slovensku želáme veľa síl, nie je ľahké vykonávať niekoľko životných úloh a ešte pritom myslieť aj na svoje sny, ale nezabúdajme na ne, pretože v ťažkých časoch môžu byť zdrojom nádeje.

Ďalší článok