Módna štylistka Barbora Yurkovic nám prezradila, ako sa jej darí (a občas nedarí) fungovať udržateľne s malými deťmi.
BARBORA YURKOVIC
módna štylistka a konzultantka, zakladateľka iniciatívy Material assistance for Ukrainians
Udržateľný šatník je v poslednom čase veľká téma. Akých chýb sa ženy najčastejšie dopúšťajú pri jeho zostavovaní?
Jednou z najčastejších chýb je držanie sa schémy, ktorú vyrobil niekto iný a vyskladávanie šatníka na základe trendov. Nájdete mnoho návodov, ktoré sú však veľmi všeobecné a postavené len na určitých farbách a typoch odevu. Takýto šatník neodráža to, kým ste, a tak vás rýchlo omrzí a nakupovať budete ďalej.
Aby sa šatník stal dlhodobým, s minimom ďalších nákupov, budete ho musieť vyskladať tak, aby vás odrážal. Preto odporúčam venovať čo najviac času príprave moodboardu – inšpiračnej nástenke, podľa ktorej si vyskladáte váš šatník.
Čo radíte ženám, ktoré sa snažia o udržateľnú domácnosť a zároveň majú malé dieťa?
Nie vždy sa všetko dá, ja sama by som chcela nakupovať bezobalovo, ale sme mimo Bratislavy, a s dvomi malými deťmi (ktoré sú 24/7 so mnou) v kombinácii s prácou sa mi to nedarí. Tiež som chcela skúsiť látkové plienky, ale v našom rýchlom tempe to, žiaľ, nešlo.
Prestala som sa tým už trápiť a robíme to, čo zvládame. Nakupujeme tak, aby sme všetko spotrebovali a potraviny nevyhadzovali. Fungovali sme na bezplienkovej metóde, ktorá dokáže výrazne eliminovať množstvo spotrebovaných plienok.
Zastavujeme vodu pri čistení zubov a nepoužívame vaňu. Bielizeň v teplých mesiacoch sušíme vonku. Triedime odpad, aj naše deti vedia, kam patrí plast a kam papier. Je dôležité ich k takému správaniu viesť ihneď, ako sú schopné porozumieť.
Ako vediete svoje deti k udržateľnosti?
Veľa vysvetľujeme, niekedy formou hry, niekedy na rovinu. Máme viaceré detské knihy na tému udržateľného spôsobu života. Malvína si pestuje od semiačka rôzne bylinky a vidí celý ten proces, ktorý ju veľmi baví. Máme zopár domácich zvieratiek, o ktoré sa spolu staráme. Opravujeme spolu pokazené veci a oblečenie.
Aké množstvo hračiek je podľa vás v udržateľnej domácnosti optimálne?
Také, ktoré je dieťa schopné si samo večer upratať.
Ako vysvetliť podstatu udržateľnosti deťom, ktoré u svojich vrstovníkov vidia neustále nové oblečenie a hračky?
Toto je zložitá téma a myslím, že je potrebné postaviť to na individuálnom prístupe. Veci, ktoré deti chcú a my ich nechceme kúpiť, sa snažíme neoznačovať ako „hlúposť“ alebo „zbytočnosť“, pretože pre ne to nie je.
Odopierať deťom bez vysvetlenia niečo, po čom túžia, vie narobiť šarapatu. Preto sa snažíme vysvetľovať a navádzať ich späť k tomu, ako žijeme.