Domovská stránka » Zodpovedná firma » PRINCÍP UDRŽATEĽNEJ DOMÁCNOSTI DEŤOM VYSVETĽUJEME ODMALIČKA
Ženy v biznise

PRINCÍP UDRŽATEĽNEJ DOMÁCNOSTI DEŤOM VYSVETĽUJEME ODMALIČKA

FOTO: Dana Pospíšilova

Módna štylistka Barbora Yurkovic nám prezradila, ako sa jej darí (a občas nedarí) fungovať udržateľne s malými deťmi.

BARBORA YURKOVIC

módna štylistka a konzultantka, zakladateľka iniciatívy Material assistance for Ukrainians

Udržateľný šatník je v poslednom čase veľká téma. Akých chýb sa ženy najčastejšie dopúšťajú pri jeho zostavovaní?

Jednou z najčastejších chýb je držanie sa schémy, ktorú vyrobil niekto iný a vyskladávanie šatníka na základe trendov. Nájdete mnoho návodov, ktoré sú však veľmi všeobecné a postavené len na určitých farbách a typoch odevu. Takýto šatník neodráža to, kým ste, a tak vás rýchlo omrzí a nakupovať budete ďalej.

Aby sa šatník stal dlhodobým, s minimom ďalších nákupov, budete ho musieť vyskladať tak, aby vás odrážal. Preto odporúčam venovať čo najviac času príprave moodboardu – inšpiračnej nástenke, podľa ktorej si vyskladáte váš šatník.

Čo radíte ženám, ktoré sa snažia o udržateľnú domácnosť a zároveň majú malé dieťa?

Nie vždy sa všetko dá, ja sama by som chcela nakupovať bezobalovo, ale sme mimo Bratislavy, a s dvomi malými deťmi (ktoré sú 24/7 so mnou) v kombinácii s prácou sa mi to nedarí. Tiež som chcela skúsiť látkové plienky, ale v našom rýchlom tempe to, žiaľ, nešlo. 

Prestala som sa tým už trápiť a robíme to, čo zvládame. Nakupujeme tak, aby sme všetko spotrebovali a potraviny nevyhadzovali. Fungovali sme na bezplienkovej metóde, ktorá dokáže výrazne eliminovať množstvo spotrebovaných plienok.

Zastavujeme vodu pri čistení zubov a nepoužívame vaňu. Bielizeň v teplých mesiacoch sušíme vonku. Triedime odpad, aj naše deti vedia, kam patrí plast a kam papier. Je dôležité ich k takému správaniu viesť ihneď, ako sú schopné porozumieť.

FOTO: Dana Pospíšilova

Ako vediete svoje deti k udržateľnosti?

Veľa vysvetľujeme, niekedy formou hry, niekedy na rovinu. Máme viaceré detské knihy na tému udržateľného spôsobu života. Malvína si pestuje od semiačka rôzne bylinky a vidí celý ten proces, ktorý ju veľmi baví. Máme zopár domácich zvieratiek, o ktoré sa spolu staráme. Opravujeme spolu pokazené veci a oblečenie.

Aké množstvo hračiek je podľa vás v udržateľnej domácnosti optimálne?

Také, ktoré je dieťa schopné si samo večer upratať.

Ako vysvetliť podstatu udržateľnosti deťom, ktoré u svojich vrstovníkov vidia neustále nové oblečenie a hračky?

Toto je zložitá téma a myslím, že je potrebné postaviť to na individuálnom prístupe. Veci, ktoré deti chcú a my ich nechceme kúpiť, sa snažíme neoznačovať ako „hlúposť“ alebo „zbytočnosť“, pretože pre ne to nie je.

Odopierať deťom bez vysvetlenia niečo, po čom túžia, vie narobiť šarapatu. Preto sa snažíme vysvetľovať a navádzať ich späť k tomu, ako žijeme.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zodpovedná firma » PRINCÍP UDRŽATEĽNEJ DOMÁCNOSTI DEŤOM VYSVETĽUJEME ODMALIČKA
Ženy v biznise

BARBORA BAKOŠOVÁ: STAROSTLIVOSŤ O RASTLINY UČÍ ČLOVEKA ZODPOVEDNOSTI A LÁSKE

Značka SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Vďaka každej zasadenej rastline chcú vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Vzťah Barbory Bakošovej k prírode je od detstva veľmi blízky. Hoci vyrastala v meste, celá rodina pochádza z dediny.

Mgr. art. BARBORA BAKOŠOVÁ

Zakladateľka of SPON

Mení sa váš vzťah k prírode s vekom?

Na dedine som trávila veľkú časť života. Máme veľké polia, veľa zvierat a „plnú maštaľ“. Vždy sme si vážili to, čo nám príroda poskytovala. Už tam som videla, že ak sa k prírode správam s láskou, rešpektom a starostlivosťou, vráti mi to.

Vekom sa mení najmä môj prístup k zodpovednosti a uvedomovanie si môjho správania, zároveň správania osôb, na ktoré mám vplyv. Je nutné, aby si príroda a človek našli zdravú symbiózu, rovnako ako to funguje v prírode medzi inými druhmi.

Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Svojich fanúšikov motivujete k ekologickému prístupu k životu. Čo by mal každý človek dodržiavať?

Každý by si mal uvedomiť, že aj jeho činy a ekologické správanie sú dôležité. Ak by si každý povedal, že to, že ja nevytriedim odpad, „nezabije“ planétu, a povie si to milión ľudí, už to neznie tak bezvýznamne, však?

Najjednoduchšie, ako začať, je prestať používať jednorazové plasty, nakupovať zeleninu a ovocie bez plastových vreciek, mať vlastnú tašku na nákup. Šetriť vodu pri umývaní zubov, riadu a pri sprchovaní. Triediť odpad, lebo recyklácia je výborná cesta, ako spracovávať jeho obrovské množstvo, aby to nebol len odpad, no znovu použiteľný materiál a produkty.

Môžete nám priblížiť hlavnú myšlienku vašej značky so záhradkárskymi doplnkami SPON? Čo je pre vás pri výrobe najdôležitejšie?

Hlavná myšlienka značky SPON je, že starostlivosť o rastliny učí človeka zodpovednosti a láske. Tú potom môže rozdávať do svojho okolia. Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Pri výrobe spolupracujeme s lokálnymi výrobcami a dodávateľmi, snažíme sa mať celú produkciu slovenskú. Využívame materiály recyklované alebo vyrábané zodpovedne.

FOTO: Archív BB

Čo vás priviedlo k založeniu značky?

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

Okrem toho som vášnivá záhradkárka. Očaruje ma, ako vzniká nový život a akú silu má aj to najmenšie semienko žeruchy. Je to krásne prepojenie môjho detstva a pôvodu.

Máte mnoho aktivít v pracovnom i osobnom živote. Čo vám pomáha udržať si psychickú pohodu?

Mám veľké „odmakané šťastie“, lebo všetky pracovné pozície, teraz sú štyri, zbožňujem. To je dôležité pre psychické zdravie, lebo skoro tretinu života strávime prácou.

Tak, ako sa staráme o telo cvičením, je dôležité starať sa aj o našu psychiku, ja napríklad meditujem. To ma učí nebáť sa vypnúť, nerobiť si starosti pre niečo, čo je bezpredmetné, a užívať si malé každodenné radosti. Lebo až príliš veľa vecí berieme vážnejšie, ako sú.

Skvelá manuálna psychohygiena je záhradkárčenie. Rastlinky sú moja oáza. Každý nový zelený lístok, nový odrezok, ktorý si pustil prvý korienok, či vôňa čerstvo poliatej zeminy, mi robia obrovskú radosť. A čím viac rastliniek máte, tým lepšie. Zelená farba pôsobí blahodarne aj na unavenú myseľ.

Ďalší článok