Domovská stránka » Ženy v biznise » MÁRIA BARTALOS: SNAŽÍM SA ŽIŤ EKOLOGICKEJŠIE
Ženy v biznise

MÁRIA BARTALOS: SNAŽÍM SA ŽIŤ EKOLOGICKEJŠIE

Mária Bartalos, slovenská divadelná a televízna herečka, ktorú sme vyspovedali o jej ceste, ako sa stala zodpovednejšou k našej planéte.

Na sociálnych sieťach máte celkom početnú skupinu fanúšikov, niekedy komunikujete aj otázku zodpovednosti a udržateľnosti… Kedy prišiel ten prvý impulz uvedomenia?

Neviem, kedy prišiel prvý impulz. Postupne som si uvedomila, že sa o to tak prirodzene zaujímam. Niekoľko rokov dozadu som začala separovať odpad, možno tým to začalo. Ešte keď som bola na základnej škole, zbierala som zo zeme papieriky alebo odpad, ktorý bil do očí. Bolo mi to ľúto, že si my, ľudia, sami znečisťujeme prostredie, kde žijeme. Preto som si povedala, že aspoň svojím málom môžem prispieť k zlepšeniu.                                                                                          

Z pohľadu spotrebiteľa, rozhodujete sa podľa toho, čo si kúpite a čo nie?  

Ako v ktorých prípadoch. Pri niektorých veciach siahnem po ekologickejšom variante, pri niektorých zase ostávam pri starom. V oblečení je veľmi vidieť rozdiely v kvalite. Kedysi som si kúpila úplne lacné tričko, ale rýchlo skončila jeho životnosť. Dnes už nemám problém kúpiť si aj drahšie. Viem, že je vyrobené z kvalitného materiálu a nie je len na jednu sezónu.

Nie som dokonalý ekologický človek, povedala by som, že mám od toho ešte ďaleko, ale postupnými krokmi sa oboznamujem stále s novými ekologickými možnosťami. Snažím sa aj nakupovať bezobalovo, ale tiež to nedokážem úplne dodržať a kúpim aj balené potraviny. Viem však, že je to určite menej ako predtým, takže snahu vo výsledku vidím.

Ešte keď som bola na základnej škole, zbierala som zo zeme papieriky alebo odpad, ktorý bil do očí.

Ako čerstvá mamina, riešite otázku ekológie a udržateľnosti v domácnosti?    

Opäť poviem, snažím sa. Máme doma aj čapovanú drogériu, ale mám aj taký prípravok, ktorý je 6v1. To znamená, žeho môžem používať na viacero činností (riad, podlahy, ručné pranie atď.) a nemusím mať doma kopu ďalších prípravkov. Snažím sa eliminovať odpad a čo sa týka oblečenia, dosť som preriedila v poslednom čase šatník, chcem mať v skrini len svoje obľúbené kúsky, ktoré rada nosievam. Nie som ten typ, čo musí mať každý deň iné oblečenie, všetko nastajlované a stále nové veci, práve naopak. Rada by som vyriešila aj kompostovanie. Chcela by som niekomu, kto má doma kompostér, nosiť bioodpad, lebo my nemáme a, žiaľ, ani balkón, kde by sme ho mohli uskladňovať. Keď však raz budeme mať vlastný domček, určite chcem mať doma prírodný kompostér.

ostatnom čase narastá iniciatíva spoločenskej zodpovednosti, a to nie len vo veľkých firmách. Ako sa pozeráte na tento spôsob zviditeľnenia sa?

Vnímam veľmi pozitívne, že veľké firmy sa rozhodli ísť príkladom a svojím záujmom tak inšpirujú aj ďalších, dokonca aj mňa samotnú. Páči sa mi, že niektoré značky, ktoré mám rada, sa rozhodli ísť tiež touto cestou udržateľnosti. Ako som povedala, snažím sa žiť ekologickejšie, menej plytvať, menej míňať. Na druhej strane mám niekedy pocit, že sa z toho stal skôr trend a veľký boom než životný postoj.

Viem, že nikdy nebudem dokonalý ekológ, ale viem aj to, že keď som bola malá, žili sme ekologickejšie ako dnes a svoje deti by som chcela vychovávať a viesť rovnakým spôsobom. Ak to niekto berie ako spôsob, ako sa zviditeľniť, tak to potom asi nie je príliš úprimné. Keď to niekto žije, nemá potrebu sa s tým chváliť. Ak chce byť niekto uznávaný za to, že žije ekologicky, je to podľa mňa pokrytecké. Avšak v každom prípade sa musíme navzájom inšpirovať a učiť sa byť lepšími aj v prípade ekológie.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženy v biznise » MÁRIA BARTALOS: SNAŽÍM SA ŽIŤ EKOLOGICKEJŠIE
Ženy v biznise

BARBORA BAKOŠOVÁ: STAROSTLIVOSŤ O RASTLINY UČÍ ČLOVEKA ZODPOVEDNOSTI A LÁSKE

Značka SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Vďaka každej zasadenej rastline chcú vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Vzťah Barbory Bakošovej k prírode je od detstva veľmi blízky. Hoci vyrastala v meste, celá rodina pochádza z dediny.

Mgr. art. BARBORA BAKOŠOVÁ

Zakladateľka of SPON

Mení sa váš vzťah k prírode s vekom?

Na dedine som trávila veľkú časť života. Máme veľké polia, veľa zvierat a „plnú maštaľ“. Vždy sme si vážili to, čo nám príroda poskytovala. Už tam som videla, že ak sa k prírode správam s láskou, rešpektom a starostlivosťou, vráti mi to.

Vekom sa mení najmä môj prístup k zodpovednosti a uvedomovanie si môjho správania, zároveň správania osôb, na ktoré mám vplyv. Je nutné, aby si príroda a človek našli zdravú symbiózu, rovnako ako to funguje v prírode medzi inými druhmi.

Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Svojich fanúšikov motivujete k ekologickému prístupu k životu. Čo by mal každý človek dodržiavať?

Každý by si mal uvedomiť, že aj jeho činy a ekologické správanie sú dôležité. Ak by si každý povedal, že to, že ja nevytriedim odpad, „nezabije“ planétu, a povie si to milión ľudí, už to neznie tak bezvýznamne, však?

Najjednoduchšie, ako začať, je prestať používať jednorazové plasty, nakupovať zeleninu a ovocie bez plastových vreciek, mať vlastnú tašku na nákup. Šetriť vodu pri umývaní zubov, riadu a pri sprchovaní. Triediť odpad, lebo recyklácia je výborná cesta, ako spracovávať jeho obrovské množstvo, aby to nebol len odpad, no znovu použiteľný materiál a produkty.

Môžete nám priblížiť hlavnú myšlienku vašej značky so záhradkárskymi doplnkami SPON? Čo je pre vás pri výrobe najdôležitejšie?

Hlavná myšlienka značky SPON je, že starostlivosť o rastliny učí človeka zodpovednosti a láske. Tú potom môže rozdávať do svojho okolia. Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Pri výrobe spolupracujeme s lokálnymi výrobcami a dodávateľmi, snažíme sa mať celú produkciu slovenskú. Využívame materiály recyklované alebo vyrábané zodpovedne.

FOTO: Archív BB

Čo vás priviedlo k založeniu značky?

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

Okrem toho som vášnivá záhradkárka. Očaruje ma, ako vzniká nový život a akú silu má aj to najmenšie semienko žeruchy. Je to krásne prepojenie môjho detstva a pôvodu.

Máte mnoho aktivít v pracovnom i osobnom živote. Čo vám pomáha udržať si psychickú pohodu?

Mám veľké „odmakané šťastie“, lebo všetky pracovné pozície, teraz sú štyri, zbožňujem. To je dôležité pre psychické zdravie, lebo skoro tretinu života strávime prácou.

Tak, ako sa staráme o telo cvičením, je dôležité starať sa aj o našu psychiku, ja napríklad meditujem. To ma učí nebáť sa vypnúť, nerobiť si starosti pre niečo, čo je bezpredmetné, a užívať si malé každodenné radosti. Lebo až príliš veľa vecí berieme vážnejšie, ako sú.

Skvelá manuálna psychohygiena je záhradkárčenie. Rastlinky sú moja oáza. Každý nový zelený lístok, nový odrezok, ktorý si pustil prvý korienok, či vôňa čerstvo poliatej zeminy, mi robia obrovskú radosť. A čím viac rastliniek máte, tým lepšie. Zelená farba pôsobí blahodarne aj na unavenú myseľ.

Ďalší článok