Domovská stránka » Ženy v biznise » MÁRIA BARTALOS: SNAŽÍM SA ŽIŤ EKOLOGICKEJŠIE
Ženy v biznise

MÁRIA BARTALOS: SNAŽÍM SA ŽIŤ EKOLOGICKEJŠIE

Mária Bartalos, slovenská divadelná a televízna herečka, ktorú sme vyspovedali o jej ceste, ako sa stala zodpovednejšou k našej planéte.

Na sociálnych sieťach máte celkom početnú skupinu fanúšikov, niekedy komunikujete aj otázku zodpovednosti a udržateľnosti… Kedy prišiel ten prvý impulz uvedomenia?

Neviem, kedy prišiel prvý impulz. Postupne som si uvedomila, že sa o to tak prirodzene zaujímam. Niekoľko rokov dozadu som začala separovať odpad, možno tým to začalo. Ešte keď som bola na základnej škole, zbierala som zo zeme papieriky alebo odpad, ktorý bil do očí. Bolo mi to ľúto, že si my, ľudia, sami znečisťujeme prostredie, kde žijeme. Preto som si povedala, že aspoň svojím málom môžem prispieť k zlepšeniu.                                                                                          

Z pohľadu spotrebiteľa, rozhodujete sa podľa toho, čo si kúpite a čo nie?  

Ako v ktorých prípadoch. Pri niektorých veciach siahnem po ekologickejšom variante, pri niektorých zase ostávam pri starom. V oblečení je veľmi vidieť rozdiely v kvalite. Kedysi som si kúpila úplne lacné tričko, ale rýchlo skončila jeho životnosť. Dnes už nemám problém kúpiť si aj drahšie. Viem, že je vyrobené z kvalitného materiálu a nie je len na jednu sezónu.

Nie som dokonalý ekologický človek, povedala by som, že mám od toho ešte ďaleko, ale postupnými krokmi sa oboznamujem stále s novými ekologickými možnosťami. Snažím sa aj nakupovať bezobalovo, ale tiež to nedokážem úplne dodržať a kúpim aj balené potraviny. Viem však, že je to určite menej ako predtým, takže snahu vo výsledku vidím.

Ešte keď som bola na základnej škole, zbierala som zo zeme papieriky alebo odpad, ktorý bil do očí.

Ako čerstvá mamina, riešite otázku ekológie a udržateľnosti v domácnosti?    

Opäť poviem, snažím sa. Máme doma aj čapovanú drogériu, ale mám aj taký prípravok, ktorý je 6v1. To znamená, žeho môžem používať na viacero činností (riad, podlahy, ručné pranie atď.) a nemusím mať doma kopu ďalších prípravkov. Snažím sa eliminovať odpad a čo sa týka oblečenia, dosť som preriedila v poslednom čase šatník, chcem mať v skrini len svoje obľúbené kúsky, ktoré rada nosievam. Nie som ten typ, čo musí mať každý deň iné oblečenie, všetko nastajlované a stále nové veci, práve naopak. Rada by som vyriešila aj kompostovanie. Chcela by som niekomu, kto má doma kompostér, nosiť bioodpad, lebo my nemáme a, žiaľ, ani balkón, kde by sme ho mohli uskladňovať. Keď však raz budeme mať vlastný domček, určite chcem mať doma prírodný kompostér.

ostatnom čase narastá iniciatíva spoločenskej zodpovednosti, a to nie len vo veľkých firmách. Ako sa pozeráte na tento spôsob zviditeľnenia sa?

Vnímam veľmi pozitívne, že veľké firmy sa rozhodli ísť príkladom a svojím záujmom tak inšpirujú aj ďalších, dokonca aj mňa samotnú. Páči sa mi, že niektoré značky, ktoré mám rada, sa rozhodli ísť tiež touto cestou udržateľnosti. Ako som povedala, snažím sa žiť ekologickejšie, menej plytvať, menej míňať. Na druhej strane mám niekedy pocit, že sa z toho stal skôr trend a veľký boom než životný postoj.

Viem, že nikdy nebudem dokonalý ekológ, ale viem aj to, že keď som bola malá, žili sme ekologickejšie ako dnes a svoje deti by som chcela vychovávať a viesť rovnakým spôsobom. Ak to niekto berie ako spôsob, ako sa zviditeľniť, tak to potom asi nie je príliš úprimné. Keď to niekto žije, nemá potrebu sa s tým chváliť. Ak chce byť niekto uznávaný za to, že žije ekologicky, je to podľa mňa pokrytecké. Avšak v každom prípade sa musíme navzájom inšpirovať a učiť sa byť lepšími aj v prípade ekológie.

Ďalší článok