Domovská stránka » Ženy v biznise » BARBORA BAKOŠOVÁ: STAROSTLIVOSŤ O RASTLINY UČÍ ČLOVEKA ZODPOVEDNOSTI A LÁSKE
Ženy v biznise

BARBORA BAKOŠOVÁ: STAROSTLIVOSŤ O RASTLINY UČÍ ČLOVEKA ZODPOVEDNOSTI A LÁSKE

V spolupráci s:
FOTO: Archív BB
V spolupráci s:
FOTO: Archív BB

Značka SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Vďaka každej zasadenej rastline chcú vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Vzťah Barbory Bakošovej k prírode je od detstva veľmi blízky. Hoci vyrastala v meste, celá rodina pochádza z dediny.

Mgr. art. BARBORA BAKOŠOVÁ

Zakladateľka of SPON

Mení sa váš vzťah k prírode s vekom?

Na dedine som trávila veľkú časť života. Máme veľké polia, veľa zvierat a „plnú maštaľ“. Vždy sme si vážili to, čo nám príroda poskytovala. Už tam som videla, že ak sa k prírode správam s láskou, rešpektom a starostlivosťou, vráti mi to.

Vekom sa mení najmä môj prístup k zodpovednosti a uvedomovanie si môjho správania, zároveň správania osôb, na ktoré mám vplyv. Je nutné, aby si príroda a človek našli zdravú symbiózu, rovnako ako to funguje v prírode medzi inými druhmi.

Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Svojich fanúšikov motivujete k ekologickému prístupu k životu. Čo by mal každý človek dodržiavať?

Každý by si mal uvedomiť, že aj jeho činy a ekologické správanie sú dôležité. Ak by si každý povedal, že to, že ja nevytriedim odpad, „nezabije“ planétu, a povie si to milión ľudí, už to neznie tak bezvýznamne, však?

Najjednoduchšie, ako začať, je prestať používať jednorazové plasty, nakupovať zeleninu a ovocie bez plastových vreciek, mať vlastnú tašku na nákup. Šetriť vodu pri umývaní zubov, riadu a pri sprchovaní. Triediť odpad, lebo recyklácia je výborná cesta, ako spracovávať jeho obrovské množstvo, aby to nebol len odpad, no znovu použiteľný materiál a produkty.

Môžete nám priblížiť hlavnú myšlienku vašej značky so záhradkárskymi doplnkami SPON? Čo je pre vás pri výrobe najdôležitejšie?

Hlavná myšlienka značky SPON je, že starostlivosť o rastliny učí človeka zodpovednosti a láske. Tú potom môže rozdávať do svojho okolia. Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Pri výrobe spolupracujeme s lokálnymi výrobcami a dodávateľmi, snažíme sa mať celú produkciu slovenskú. Využívame materiály recyklované alebo vyrábané zodpovedne.

FOTO: Archív BB

Čo vás priviedlo k založeniu značky?

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

Okrem toho som vášnivá záhradkárka. Očaruje ma, ako vzniká nový život a akú silu má aj to najmenšie semienko žeruchy. Je to krásne prepojenie môjho detstva a pôvodu.

Máte mnoho aktivít v pracovnom i osobnom živote. Čo vám pomáha udržať si psychickú pohodu?

Mám veľké „odmakané šťastie“, lebo všetky pracovné pozície, teraz sú štyri, zbožňujem. To je dôležité pre psychické zdravie, lebo skoro tretinu života strávime prácou.

Tak, ako sa staráme o telo cvičením, je dôležité starať sa aj o našu psychiku, ja napríklad meditujem. To ma učí nebáť sa vypnúť, nerobiť si starosti pre niečo, čo je bezpredmetné, a užívať si malé každodenné radosti. Lebo až príliš veľa vecí berieme vážnejšie, ako sú.

Skvelá manuálna psychohygiena je záhradkárčenie. Rastlinky sú moja oáza. Každý nový zelený lístok, nový odrezok, ktorý si pustil prvý korienok, či vôňa čerstvo poliatej zeminy, mi robia obrovskú radosť. A čím viac rastliniek máte, tým lepšie. Zelená farba pôsobí blahodarne aj na unavenú myseľ.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženy v biznise » BARBORA BAKOŠOVÁ: STAROSTLIVOSŤ O RASTLINY UČÍ ČLOVEKA ZODPOVEDNOSTI A LÁSKE
Ženy v biznise

VERTE SVOJIM TÚŽBAM A POTENCIÁLU VIAC AKO STRACHU

Cítite, že vo vás driemu biznis túžby, ktoré by ste radi zhmotnili? V tom prípade vás určite inšpiruje rozhovor s koučkou Lenkou Lutonskou, ktorá prezradí viac o tom, ako vďaka intuícii a sebaláske môžete naplniť nielen svoj kariérny potenciál.

LENKA LUTONSKÁ

medzinárodná koučka NLP a popredná ženská koučka pre podnikateľky v Európe, autorka knihy Energetic Marketing a zakladateľka Extraordinary Growth Academy, Energetic Breakthrough MethodTM

Hovorí sa, že muži sú vo svete biznisu sebavedomejší a ženy, ktoré sú viac emocionálne, treba postrčiť.

Súhlasíte?

Ženy určujú svoju hodnotu, alebo hodnotu biznisu cez iných ľudí. Muži sú viac transakční v zmysle – toto je môj produkt, chcete ho či nie? Žena neustále uvažuje, či je produkt dobrý, či do jeho výroby dala všetko, či si nepýta príliš veľa… Našťastie, dnešné ženy tvoria prvú generáciu, ktorá si uvedomuje svoju vnútornú silu, využiteľnú aj v biznise.

V čom sú ženy popredu?

V emocionálnosti a kreativite. Všetka tvorivá energia je ženská energia, vďaka nej nejde v biznise len o zarábanie peňazí a dosahovanie cieľov, podnikanie dostáva iný zmysel. To je dobré najmä pre stavanie spoločnosti a komunít. Ženská podstata zložená z tvorivosti, prijímania a emócií je našou skutočnou silou. To neznamená, že máme odmietať mužskú energiu. Najväčší úspech príde, keď zjednotíme dravú mužskosť a emocionálnu ženskosť.

Čo vás motivovalo rozbehnúť vlastné podnikanie?

Nevnímala som to tak, že idem rozbehnúť podnikanie. Chcela som pomáhať ľuďom. Keď som odchádzala do Anglicka, vedela som, že chcem zmeniť svet, človeka za človekom. Zároveň som chcela pomôcť sama sebe, lebo som nebola veľmi sebavedomá. Vedela som, že tento cieľ nedosiahnem v tradičnom zamestnaní. Naviedlo ma to na štúdium NLP, išla som za svojou vášňou, impulzom, z ktorého sa vykľulo podnikanie.

Čo poradíte ženám, ktoré chcú podnikať, no majú strach z neúspechu?

Naučte sa veriť svojim túžbam a potenciálu viac ako strachu. Okrem naprogramovanej a ustráchanej mysle máme aj myseľ väčšiu, ktorá k nám prehovára skrz intuíciu vždy, keď po niečom túžime. Základ je naučiť sa veriť našim túžbam. Vyššia myseľ sa nám často prihovára, no pre strachy ju nevnímame alebo jej odkazy prehlušujeme ustráchanými myšlienkami. Mať strach je normálne. Tak ako je normálne mať túžbu.

So strachom sa dá popasovať tak, že najprv prijmem nejakú túžbu za svoju cestu a pripravím sa na najhoršie možné scenáre. Som ochotná ich prijať pri ceste za naplnením túžby? Strach má väčšinou naše vnútorné dieťa, ktoré sa bojí o život, no my sme dospelé a zvládneme to. Len sa pripravíme na scenáre, ktoré sa môžu stať. Ako dospelú by ma neúspech nepoložil, možno by prišla bolesť a sklamanie, no nevyhýbam sa im, pretože, ak to nakoniec dopadne dobre, dosiahnem, čo som chcela.

Ako nepodľahnúť tlaku v zmysle budovania kariéry, starostlivosti o rodinu a o domácnosť?

Uvedomením si, že byť sebecká nie je zlé. Naopak, je to prínosné pre celé okolie. Verím, že čo je správne pre mňa, je správne aj pre ostatných. V zdravej sebaláske, pravdaže. Ale pozor, to, že je niečo jednoduché, neznamená, že je to pre mňa správne. Možno je jednoduchšie zostať v nefunkčnom manželstve kvôli financiám a deťom, no nie je to správne, pretože sa v ňom necítim dobre a deťom ukazujem zlý príklad, keď počúvajú neustále hádky.

A čo je správne pre mňa neznamená, že sa to na začiatku stretne s pochopením, no z dlhodobého hľadiska sa to ukáže ako správne rozhodnutie. My Slovenky a Češky sa prebúdzame a uvedomujeme si, že keď sa konečne dáme na prvé miesto, až potom dokážeme naše svetlo rozdávať aj iným.

Ďalší článok