Technológie, inovácie a podnikanie

ÚSKALIA FRANCHISINGU

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Podľa štatistík spoločnosti PROFIT system na tuzemskom trhu pôsobí zhruba 150 franšízových konceptov. Ako si vybrat ten správny a vyhnúť sa úskalia , ktoré môžu čakať na potenciálnych franšízantov?

LENKA NOVÁKOVÁ

Oblasti franchisingu se profesně věnuje od roku 2010. V současné době působí jako konzultant mezinárodní poradenské skupiny PROFIT system® pro ČR a SR. Je odpovědná za management a správu portálů Franchising.cz a Franchising.sk

Pre správny výber je nevyhnutné, aby si záujemcovia o franšízové ​​licencie položili sériu dôležitých otázok a odpovedali si na ne. Základná otázka sa týka toho, čo chcete robiť, v akej oblasti chcete rozbehnúť svoje nové podnikanie s franšízou.

Franšízanti sa spravidla recrutujú z dvoch skupín. Sú to malí podnikatelia, ktorí už podnikajú a hľadajú silu a podporu zavedenej siete, alebo existujúci zamestnanci, ktorí vybudovali kapitál a rozhodli sa rozbehnúť vlastné podnikanie. Pri hľadaní vhodného nápadu na vlastné podnikanie pod zavedenou značkou treba zvážiť vaše schopnosti a porozmýšľať o vašich osobných predpokladoch. Viete, v čom sa cítite silný, aké sú vaše silné stránky?

„Ak sa chcete pustiť do úplne nového odboru a splniť si tak sen o podnikaní v tej či onej brandži, uvažujte nad tým, či vami zvolené služby či produkty nájdu na vašom trhu zákazníka. Kľúčové je analyzovať konkurenciu, ktorá je vo vašom regióne. Nechcete predsa v malom meste otvárať piatu cukráreň, ktorá by si svojich zákazníkov hľadala len ťažko,“ upozorňuje Marek Halfar, riaditeľ spoločnosti PROFIT system franchise services, ktorá sa špecializuje na poradenstvo vo franšízingu.

Bez peňazí to nejde

Vstup do každej franšízy so sebou nesie väčšie či menšie náklady na počiatočnú investíciu. Pri výbere franšízy si určite zistite, či poskytovateľ licencie požaduje, aby ste počiatočnú investíciu hradili zo svojich vlastných zdrojov, alebo ju je možné financovať aj s využitím externého kapitálu.

„Majitelia niektorých franšízových značiek totiž požadujú, aby franšízant určitú časť financoval z vlastných zdrojov,“ vysvetľuje Lenka Nováková, riaditeľka portálu Franchising.sk, na ktorom nájdete pohromade ponuky najrôznejších franšízových systémov, ktoré u nás hľadajú franšízových partnerov. Pamätajte ale, že počiatočná investícia nie je všetko. Je nutné počítať aj s finančnou rezervou, aspoň na prvých pár mesiacov prevádzky, než podnikanie začne prinášať zisk.

Dôveruj, ale preveruj

Pri rokovaní s franšízorom získate ako záujemca o licenciu množstvo informácií. Najmä o tom, ako franšízor podporuje svojich franšízantov a ako úspešná je celá franšízová sieť. Je dobré si tieto informácie overiť. Overiť dôveryhodnosť informácií získaných od poskytovateľa licencie si môžete u jeho existujúcich franšízantov. Niektorí franšízori vám aj túto možnosť sami ponúknu. V opačnom prípade stojí za to hľadať franšízové ​​pobočky a navštíviť ich, skontrolovať, ako fungujú, opýtať sa ich majiteľov, aká je spolupráca s centrálnou spoločnosťou, či majú nejaké výhrady k podpore, ktorú dostávajú pri svojom podnikaní.

Rozhodnutie o výbere vhodného franšízového systému nie je dobré uponáhľať, preto odporúčame dať si čas, zvážiť všetky pre a proti a skutočne sa uistiť, že franšízové ​​podnikanie je pre vás tým pravým, že ste naň pripravení.

Ďalší článok
Technológie, inovácie a podnikanie

FINTECH HUB: NÁSTROJ PRE POMOC FINTECHOM

Platforma Fintech Hub aktívne prepája nové fintechy, pomáha im s propagáciou a získavaním nových klientov aj s realizáciou ich vízií. Pomáha najmä v oblasti licenčného konania, investícií a nájdenia správnych business či technologických partnerov.

JURAJ KRÁLIK

CEO Fintech Hub network

Fintech Hub

Fintech Hub je otvorená platforma zameraná na praktickú pomoc fintechom s cieľom zvýšiť level inovatívnych riešení na Slovensku, v Česku a v CEE. Založená bola spoločnosťami Mastercard, Vacuumlabs a lokálnou slovenskou fintech asociáciou, postupne rozšírila svoje pole pôsobnosti aj na Českú republiku, najmä vďaka partnerstvu so spoločnosťou Seedstarter Českej sporiteľne.


MARTINA HANUSOVÁ

Head of Business Development PayOut

Payout

Fintech Hub nám prináša aktívne napojenia na tie najinovatívnejšie startupy vo svete financií, s ktorými validujeme aj naše riešenia v oblasti open banking. Vďaka tomu dosahujeme náš cieľ byť globálnym hráčom vo finančnom svete. Partnerstvo považujeme za skvelé, lebo medzi všetkými stranami existuje vzájomná synergia.


WILLIAM JALOUL

co-founder, CEO FlowPay

Flowpay

Spoločnosť Flowpay poskytuje digitálne financovanie malým a stredným podnikom. Na rozdiel od bánk dbáme na to, aby úspešné podnikanie nebolo len o výkazoch a daňových priznaniach. Financovanie poskytujeme na základe údajov o transakciách z platforiem, ktoré zákazník používa. Vďaka Fintech Hubu sa naša vízia dostane k ľuďom a spojíme sa s ďalšími zaujímavými projektmi.


ANDREJ COPLÁK

co-founder, CEO Blockmate.io

Blockmate

V spoločnosti Blockmate sa zaoberáme adopciou blockchainu v existujúcom tradičnom finančnom svete prostredníctvom unifikovaných API.

Vďaka vysokej úrovni odborných znalostí Fintech Hubu v oboch našich oblastiach, t. j. v otvorenom bankovníctve a kryptomenách (resp. blockchaine), nám Fintech Hub pomohol získať niekoľko pilotných zákazníkov, overiť našu ponuku a obchodný model voči potenciálnym investorom.

Ďalší článok