Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » FINTECH DYNAMICKY RASTIE A SLOVENSKO JE AKTÍVNY HRÁČ
Technológie, inovácie a podnikanie

FINTECH DYNAMICKY RASTIE A SLOVENSKO JE AKTÍVNY HRÁČ

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Naša krajina sa v budúcnosti môže stať medzinárodným lídrom v oblasti fintech inovácií.

DAVY ČAJKO

Zakladateľ konferenčnej platformy Tech Events, ktorá priniesla na Slovensko tému Fintech už v roku 2016, úspešný organizátor viacerých medzinárodných konferencií zameraných na finančné technológie, vrátane 3 hackatonov, zakladateľ a prezident asociácie FINAS – Fintech & Insurtech asociácia Slovenska, iniciátor viacerých projektov podporujúcich fintech sektor na Slovensku

Jedným zo základných cieľov asociácie Finas je podpora inovácií. Čo zaujímavé priniesli inovácie na Slovensku v tomto roku z pohľadu finančných technológií?

Vzhľadom na to, že sme mladý inovatívny sektor, ktorého budovanie berieme „od podlahy“, oficiálne môžeme hodnotiť len uplynulý rok, od oficiálneho založenia asociácie FINAS. Na Slovensku sa napríklad vytvorili svetové a špičkové inteligentné chatboty; zaviedli sa nové unikátne prístupy k väčšej adopcii krypta pre bežných užívateľov; Fintech na Slovensku dostáva punc kvality a „bezpečnosti“ v boji proti praniu peňazí a terorizmu. Keďže naši členovia pracujú aj pre nadnárodne organizácie, máme medzi členmi platobnú inštitúciu, ktorá sa využíva v desiatkach krajín, jeden z našich členov automatizoval procesy tak, aby sme mali vo všetkom poriadok a prehlaď; AI, ktoré ti zabezpečí zhodnotenie tvojho cash flow, alebo naplánuje tvoje firemné cash flow, a mnohé ďalšie.

Aký vplyv na finančné technológie mala pandémia koronavírusu?

Markantný a vysoko pozitívny. Dá sa povedať, že kovid a jeho dopad na rôzne sektory hospodárstva v našom segmente bol pozitívny. Banky sa museli adaptovať na situáciu a začali „cross“ spolupráce s fintechmi, ale kovid aj odštartoval prinášanie vlastných inovatívnych riešení. 

Vnímate zvyšujúci sa záujem verejnosti o fintech na Slovensku?

Ak myslíme bežnú laickú verejnosť, tak to je celá generácia užívateľov, ktorá už dnes vyžaduje „one-click“ riešenia. Ak hovoríme o startupoch, inováciách – áno, je to vysoko rastúci sektor a Slovensko je jeho aktívnym hráčom.

Je Slovensko na ceste k tomu, aby bolo možné považovať ho za medzinárodného lídra v oblasti fintech inovácií?

Tu máme ešte množstvo práce pred sebou, aby sme si mohli povedať, že nastáva dosiahnutie tohto cieľa. Preto existuje aj FINAS, aby v spolupráci s aktérmi trhu a stakeholdermi na strane štátu vytváral dialóg a urobil ešte rad konkrétnych krokov, ktoré nášmu sektoru pomôžu stať sa lídrom v tejto oblasti. Máme naplánované a pomenované konkrétne kroky a množstvo ďalších projektov, ktoré nám môžu pomôcť k tomu, aby sme raz mohli povedať, že máme dobre našliapnuté k tomu, aby sme sa lídrom v budúcnosti stali.

V septembri organizujete podujatie Finweek. Akým hlavným témam sa budete venovať?

6. ročník tradičného vrcholného podujatia Finweek Bratislava, kde sa stretne celá komunita z finančného sektora, ako napríklad zástupcovia národných bánk, tradičného bankového a poistného sektora, podnikatelia, investori, regulátori, zástupcovia akademickej obce a špičkoví technologickí hráči minimálne z 10 krajín sveta. Finweek Bratislava sa bude venovať súčasným finančným témam, napríklad CBDC, Global trends, reguláciám, Open Banking, potenciálu CEE regiónu, fintechu, insurtechu, blockachainu, crypto, finančnej gramotnosti, Web3 a mnohým ďalším témam, ktoré hýbu finančným svetom! viac na www.finweek.sk.

Ďalší článok