Domovská stránka » Sprievodca biznisom » FRANŠÍZY NA HORŠIE ČASY
Sprievodca biznisom

FRANŠÍZY NA HORŠIE ČASY

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Franšízové podnikanie prináša príležitosť vo všetkých časoch, a to aj tým, ktorí o podnikaní zatiaľ len uvažujú, prípadne hľadajú podnikateľský nápad, ktorý by pomohli na našom území rozvíjať. Pravdou však je, že každá kríza so sebou spolu s príležitosťami prináša aj zvyšujúci sa záujem o franšízové podnikanie.

LENKA NOVÁKOVÁ

expertka na franšízing portálu Franchising.sk

„Dá sa povedať, že to má veľkú logiku. V neistých dobách plných turbulentných zmien sa podniká jednoduchšie, možno aj pohodlnejšie, so skúseným partnerom po boku. A túto úlohu plní práve franšízor, poskytovateľ licencie.“

Práve v tom je pridaná hodnota tohto spôsobu podnikania. Majiteľ osvedčeného franšízového konceptu totiž dáva do stávky vlastné podnikateľské skúsenosti, ktoré pri jeho budovaní a rozvoji získal. Tie sa potom snaží odovzdávať vo forme know-how svojim franšízantom, ktorí sa tak vo svojom podnikaní môžu vyhnúť chybám, ktoré podnikatelia na svojej ceste robia. Dôvod je prozaický – množstvo takýchto chýb totiž už franšízor urobil za nich.

Široký výber šancí na úspech

Ak uvažujete o podnikaní pod zavedenou značkou ako franšízanti, je v prvej fáze dôležité vybrať si tú správnu značku, tú, ktorá bude vyhovovať vášmu naturelu, uplatníte pri nej svoje skúsenosti, prípadne si splníte sen o podnikaní v úplne inej branži, než v ktorej ste pôsobili. Na veľa z nás majú pri uvažovaní o vlastnom podnikaní vplyv naše záujmy a koníčky.

Aj keď je nemysliteľné podnikať, keď nás to neteší, naše súkromné záľuby by nemali zatieniť ostatné kritériá na výber vhodného podnikania. „Využite svoje záujmy, ale pozrite sa na ne z obchodného hľadiska. Zamyslite sa, či po vašich službách alebo tovare existuje dopyt. Inak povedané, či vašu vášeň zdieľajú aj potenciálni zákazníci, ktorí majú byť zdrojom príjmov firmy,“ odporúča Nováková.

Porovnanie

Najlepším spôsobom, ako sa zorientovať vo franšízových ponukách, je ich zbežné porovnanie. Čomu venovať pozornosť okrem záležitostí súvisiacich s finančnými nákladmi? „Po prvé zistite, aké požiadavky sú kladené na uchádzačov o licenciu. Venujte pozornosť informáciám o tom, ako dlho daná sieť pôsobí na trhu, koľko má vlastných a franšízových pobočiek, akú podporu ponúka,“ hovorí Lenka Nováková s tým, že je dobré nájsť čo najviac rozdielov a rozhodnúť sa, ktoré pravidlá vám najviac vyhovujú a ktoré budete pripravený akceptovať.

Poslednou, ale pravdepodobne najdôležitejšou etapou výberu franšízového systému je dôkladná analýza dokumentov, ktoré vám budú poskytovateľom licencie predložené. Môže sa stať, že v nich nájdete informácie, ktoré doteraz unikali vašej pozornosti. Spolu s vlastným biznis plánom by ste tak mali získať komplexný prehľad o podmienkach spolupráce pred podpisom akejkoľvek franšízovej zmluvy.

Ďalší článok
Domovská stránka » Sprievodca biznisom » FRANŠÍZY NA HORŠIE ČASY
Sprievodca biznisom

BAGNIARI: PODNIKANIE JE VEĽKÁ ŠKOLA ŽIVOTA

Prostredníctvom online programov, podcastu, edukačných kartičiek aj sociálnych sietí pomáha ženám naprávať menštruačné cykly a žiť v súlade so svojím telom. Verí, že každá žena v sebe skrýva jedinečný potenciál. Preto sa Katarína Miroš Baniari rozhodla vzdelávať a tvoriť silné ženy, ktoré svet potrebuje.

Mgr. KATARÍNA MIROŠ BANIARI

Antropologička, poradkyňa, autorka online programov zameraných na úpravu menštruačného cyklu

Kedy vznikla myšlienka podnikať v oblasti zdravia? Prečo práve táto oblasť?

Podnikať som začala ešte popri štúdiu na vysokej škole. Za tým, že som sa rozhodla podnikať, je určite viacero faktorov. Čo ma však priviedlo k tejto oblasti, bol osobný záujem o prevenciu a podporu zdravia, a tým aj zameranie môjho štúdia a praxe. Že som sa nakoniec ocitla v ešte špecifickejšej oblasti, a to v oblasti zdravia žien a ich menštruačných cyklov, asi nikto z mojich kolegov ani blízkych nečakal. Ani ja nie.

Podnetom bolo štúdium antropológie a taktiež výber mojej doktorandskej práce, ktorá sa mala zameriavať i na stratu menštruačných cyklov u športovkýň. Pár dní predtým, než som mala predstúpiť pred komisiu, som sa rozhodla, že väčší dopad a skutočný úžitok to bude tam, kde je o to úprimný záujem. A to bolo za dverami univerzity, preto som v tomto štúdiu nakoniec nepokračovala a začala brať svoje podnikanie vážne.

Môžete sa chybám vyhýbať, lenže bez nich sa naozaj veľa nenaučíte.

Aké boli začiatky v podnikaní?

Na svoje začiatky v podnikaní budem vždy dobre spomínať. Bola a stále to je veľká škola života. O to viac, že nepochádzam z podnikateľskej rodiny, takže oveľa viac čelím obavám, neznámemu a hľadám v sebe dostatočnú odvahu. Dnešná doba však vytvára úžasné podmienky na sebarealizáciu, a to i pre nás ženy. To je môj vnútorný motor v ťažších chvíľach, keď si uvedomím, koľko možností a príležitostí mám.

Podnikanie beriem ako životný štýl, ktorý napĺňa moje predstavy o tom, ako by som chcela žiť, a súčasne spôsob, ako prispievať spoločnosti. Začiatky boli určite o príprave na to skutočné podnikanie, zorientovaní sa v priestore, ale tiež o ujasnení si mnohých otázok v sebe. Určite sa držím toho, že to máme také, ako sa vedome rozhodneme.

FOTO: archív KMB

Akých chýb by sa mali ľudia vyvarovať, keď plánujú rozbehnúť svoj vlastný biznis?

Môžete sa chybám vyhýbať, lenže bez nich sa naozaj veľa nenaučíte. Nie sme ani schopní dohliadnuť na to, kde všade je možné urobiť chybu. A všetko má svoj čas. I keď sú procesy, ktoré som mohla urobiť skôr, popravde nemohla, pretože ma tam dostal nejaký kontakt, skúsenosť či zmena uhlu pohľadu.

Neustále rastieme a vyvíjame sa i mentálne, v podnikaní niekoľkonásobne, keďže je náš mozog na všetkých frontoch. Proste buď uspejete, alebo sa niečo naučíte. Krásne to vystihol Einstein: „Definícia bláznovstva je robiť stále to isté, a pritom očakávať iný výsledok.“

Kam plánujete posunúť váš súčasný biznis?

Môj zásadný posun nastal v minulom roku, keď som sa rozhodla založiť e-shop Bagniaristore.cz a vytvoriť i vlastný sortiment. V tomto momente som si uvedomila, že moje začiatky podnikania sa skončili a, ako hovorí aj môj manžel, teraz už skutočne podnikám. V čom má rozhodne pravdu. Tento rok sa bude u mňa určite tiahnuť v znamení toho, že „čo ma dostalo sem, ma už nedostane ďalej“. A preto pár nemalých zmien nastane, ale o nich, až keď budú hotové.

Ďalší článok