Skip to main content
Domovská stránka » Podnikateľské trendy » KAŽDÝ MÔŽE PRISPIEŤ K ČISTEJŠEJ PLANÉTE. NAPRÍKLAD AJ VÝBEROM ZODPOVEDNÉHO DODÁVATEĽA
ADVERTORIAL

Životné prostredie a zdravie našej planéty sa týka každého. Cestou udržateľnosti sa vydáva čoraz viac firiem. Aj v Officelande sa snažia hľadať stále nové a ekologickejšie riešenia, postupy a materiály. Ako to vyzerá v praxi, nám porozprával CEO spoločnosti zaoberajúcej sa predajom kancelárskych potrieb, Peter Ďurian.

PETER ĎURIAN

CEO OfficeLand, s. r. o.

Ako sa vaša firma snaží znižovať svoj environmentálny odtlačok v oblasti distribúcie kancelárskych potrieb?

V OfficeLande sa snažíme o udržateľnosť a ekologický prístup pri dodávke kancelárskych potrieb. Rozhodli sme sa, že nebudeme štandardne rozvážať tovar každý deň do všetkých mestských častí Bratislavy. Náš sortiment nie je taký, že by ho firmy potrebovali okamžite a väčšinou si vedia zásoby naplánovať. Nečakajú do posledného listu papiera alebo až kým tlačiareň zastaví, lebo nemá toner. Bratislavu a okolie sme si rozdelili na zóny, ktoré sú v rámci EKO rozvozu blízko seba. Firmy v každej mestskej časti zásobujeme minimálne 2-krát do týždňa. Eliminujeme zbytočné presuny, nezahlcujeme už aj tak hustú premávku. 99 % rozvozov v Bratislave a okolí je bez emisií, už dva roky zásobujeme elektromobilmi.

Sledujete nejaké konkrétne postupy alebo inovácie, ktoré vám umožňujú minimalizovať negatívny dopad na životné prostredie?

Okrem spomínaného EKO rozvozu sa snažíme minimalizovať dopad na životné prostredie tým, že recyklujeme obalový materiál. Všetky krabice a palety, ktoré používame na balenie a prepravu tovarov, máme z druhej ruky. Zákazníkov a obchodných partnerov nabádame k tomu, aby nám nepotrebné obaly poskytli na opätovné použitie. Tým predlžujeme životný cyklus obalov a znižujeme záťaž na odpadové hospodárstvo.

Náš kancelársky tovar, doručený kuriérom, si zákazník nájde napríklad v krabičke od liekov, hračiek, obuvi… Tovar, ktorý doručujeme osobne, je bez dodatočných obalov, takže zákazníkovi nevzniká žiaden odpad. Samozrejmosťou je, že faktúry netlačíme, zasielame ich zákazníkom elektronicky na e-mail.  

Aké ekologické alternatívy ponúkate vo svojom sortimente kancelárskych potrieb?

Výrobcovia kancelárskych potrieb, ale aj techniky, začali využívať recyklované materiály, alebo nebielené ekologické materiály. Už dlho sa snažíme, aby bol recyklovaný kancelársky papier čo najlacnejší. Chceme docieliť, aby si ho zákazníci vyskúšali a prekonali prvotný šok z nebielenej farby. Reklamné predmety, zošity, poznámkové bločky, tašky, drogéria sú k dispozícii aj ako 100% prírodné. Sme partnerom Techsavers, čím dávame nový život prémiovým notebookom, počítačom, či inej výpočtovej technike. Cena takejto techniky je až o 30 – 50 % nižšia ako pôvodná trhová cena produktu. A to s plnou 24 mesačnou zárukou.

Máte v ponuke recyklované materiály, produkty bez plastov, alebo iné ekologické alternatívy, ktoré zákazníkom umožňujú robiť udržateľnejšie nákupy?

Od decembra sme zaviedli novinku a to stretch fóliu (fixačnú fóliu) vyrobenú z 30 % z vyzbieraného recyklovaného plastového materiálu. Tiež papierovú baliacu pásku, ktorej lepidlo je prírodný kaučuk, pričom je použiteľná až do -25 °C.  Dlhodobo ponúkame toaletný papier a utierky vyrobené z recyklovaných kartónových obalov od nápojov „Tetrapak“.

Ako hodláte inovovať a zlepšovať svoje ekologické úsilie v budúcnosti?

V spolupráci s výrobcom fixačnej fólie chceme čo najskôr začať testovať a následne predávať fóliu bez návinovej dutinky (dutinka je síce papierová, ale na jej výrobu sa používa cca 15 % lepidla). Tým sa úplne eliminuje ďalší odpad a budeme používať na balenie len fóliu, ktorá bude vyrobená z 30 % z vyzbieraného recyklovateľného odpadu z oceánov (zníženie uhlíkovej stopy o 20 %).

Každý môže prispieť svojou troškou k čistejšiemu a menej znečistenému okoliu, napríklad aj výberom zodpovedného dodávateľa, ktorý kladie dôraz na ekológiu a udržateľnosť.

Next article