Domovská stránka » Podnikanie » HERNÝ SOFTWARE POSÚVA ZÁŽITOK Z HRY NA VYŠŠIU ÚROVEŇ
Podnikanie

HERNÝ SOFTWARE POSÚVA ZÁŽITOK Z HRY NA VYŠŠIU ÚROVEŇ

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

MIROSLAV ŠTOLC

Head of IT Development

Software pre stávkové kancelárie nie je len taký bežný „krabicový softvér“, ktorý si kúpite v obchode. Musí obsiahnuť tisícky dát, ktoré sa menia v čase a obslúžiť množstvo klientov.

Niké priniesla na Slovensko športové tipovanie. Na trhu je viac ako 30 rokov. Ako by ste popísali pracovné prostredie?

Držíme sa základných osvedčených princípov ako otvorená komunikácia, rodinné vzťahy a kreatívne prostredie. Ako technologický líder v oblasti športového stávkovania sa nebojíme robiť zmeny, ktoré nás občas zavedú aj do slepých uličiek. Ale pokiaľ si chcete udržať vedúce postavenie na trhu, musíte občas aj riskovať.

V Niké sa kladie veľ ký dôraz na technologické inovácie. Platí to?

Začiatky boli priekopnícke. Ako prví sme zdigitalizovali procesy na pobočkách a naši klienti mohli ako prví na svete stávkovať cez SMS. Po skúsenostiach s externým vývojom sme vybudovali vlastné IT oddelenie, ktoré sa rozrástlo o 120 zamestnancov. Máme 15 vývojárskych tímov pracujúcich v SCRUM-e. Cieľom sú autonómne a doménovo zdatné tímy,ktoré zodpovedajú za konkrétne služby či produkty. Každý tím má voľnosť pri návrhu a implementácii nápadov a podporujeme job rotation – ak človek chce, môže zmeniť pozíciu v rámci tímu alebo programovací jazyk.

Vyber si IT job, ktorý ťa baví

V čom je Niké IT oddelenie pokrokové?

Dávať tímom voľnosť sa nám naozaj oplatilo a naši developeri priniesli a rozvinuli technológie ako kafka, saltstack, prometheus či percona DB cluster. Vzhľadom na veľkosť firmy sme sa rozhodli zmeniť monolitický systém na distribuovaný systém viacerých aplikácií, kde je jasne definovaná zodpovednosť a API. Pri tomto type systému cítime väčší tlak na security, monitoring, logging a tracing, do ktorých venujeme nemálo zdrojov. Niké je lídrom inovácií vo svete tipovania a naše IT oddelenie je lídrom vo svete technológií. Do nášho tímu hľadáme nových ľudí, ktorí majú zanietenie pre technologické vychytávky a neboja sa premýšľať nad rámec zabehnutých štandardov.

Akými výzvami si v rámci IT dennodenne prechádzate?

Stávkovanie je v podstate ako burza, v ktorej poskytujeme stovky naraz bežiacich zápasov pre tisícky klientov. Klienti u nás majú účty, musíme zaručovať ich bezpečnosť a ochranu dát. Tieto služby nemôžu vypadnúť na viac ako pár sekúnd, musia byť otestované, aby zvládli záťaž a zároveň, aby bolo nasadenie novej verzie pre klientov neviditeľné. Vyvíjame riešenia pre stávkovanie cez všetky online kanály ako web, mobile web, aplikácie pre Android a iOS. S rastom firmy súvisel aj nový pohľad na prevádzku systémov, kedy sme museli zaviesť DevOps. Naše kroky viedli aj k všeobecne používaným technológiám ako elastic, prometheus a grafana. Pomáhajú nám dodávať veľmi výkonné služby v nonstop režime. Najdôležitejšia je príprava a samotné testovanie pred nasadením do produkcie.

Môže Niké pri zamestnávaní ľudí z IT sektora konkurovať veľ kým softvérovým firmám?

Bezpochyby. Oproti projektovým software housom máme výhodu, že zamestnanec pracuje dlhodobo v tej istej biznisovej doméne a vďaka agilnému spôsobu vývoja vidí výsledky svojej práce pravidelne a rýchlo. Z technologických expertov sa u nás časom stávajú aj doménoví špecialisti a vieme im ponúknuť dlhodobo profesijný rast a istotu.

Ďalší článok
Domovská stránka » Podnikanie » HERNÝ SOFTWARE POSÚVA ZÁŽITOK Z HRY NA VYŠŠIU ÚROVEŇ
Podnikanie

ROZHOVOR S PETROM ALTOFOM

Ste zakladateľom Waflandu, ako dlho trvalo, kým ste sa rozhodli realizovať svoj nápad?

Už od 18-tich som o niečom podobnom sníval. Nasporil som si prvé peniaze a vykreoval nápad. Objednal som si cez internet stroje, ktoré však nikdy neprišli. Nasledovalo niekoľkomesačné naťahovanie o vrátenie peňazí, ani tie som už nikdy nevidel. Tento neúspech ma odradil a k myšlienke vlastnej prevádzky som sa vrátil až o pár rokov. Od nápadu po realizáciu prešiel rok. Robil som si prieskumy, testoval kombinácie a ladil cesto. Potrápilo ma aj hľadanie vhodného priestoru. Potom to už celé bola extrémna zábava. Vymýšlanie nových chutí, vedenie zamestnancov a práca so zákazníkom. Bol som všade a maximálne som si to užíval. Potom ale prišlo zopár chýb, delegovanie povinností na nesprávnych ľudí, pandémia korony, a tak sme prevádzku na nejaký čas zatvorili.

Teraz však môžem s hrdosťou odprezentovať, že sa nám podarilo znova otvoriť. Tentoraz v Banskej Bystrici, kde opraty drží pevne v rukách šikovný franšízant a ja mu pomáham ako viem. Za prvý mesiac sa mu podarilo splatiť investíciu a teraz spolu vymýšľame ďalšie možnosti rožšírenia. Popritom hľadám franšízanta v Košiciach a teším sa, že môj srdcový projekt žije stále ďalej.

Treba mať prehľad, vieru v produkt, službu a chuť ju posúvať stále ďalej a ďalej.

Venujete sa aj inováciám pri vašom podnikaní?

V gastre nie som až tak „doma“, aby som sa mohol pýšiť tým, že niečo špeciálne inovujem. Máme síce vymakanú appku, ale to majú aj iné gastroprevádzky, a tiež sa snažíme motivovať zamestnanacov tak, ako všetci ostatní. Rád by som však spomenul môj ďalší projekt, v ktorom som sa spojil s tímom výborných ľudí a spoločne pracujeme na novej aplikácii, ktorá nám všetkým tak trochu zjednoduší život. Celá appka je postavená na tom, že inovuje spôsob, akým sa ľudia môžu zoznamovať alebo si vymieňať kontakty. V čase vydania projektu by sme už mali byť vonku, preto sťahujte whoo.

Čo všetko sa podľa vás skrýva za inováciou produktu či služieb?

Inovovať pre mňa znamená prispôsobovať sa v reálnom čase aktuálnej situácii a potrebám zákazníka. Jednoducho, ísť s dobou, pretože tá sa hýbe dopredu míľovými krokmi. Treba mať prehľad, vieru v produkt, službu a chuť ju posúvať stále ďalej a ďalej.

Keď sa pozriete spätne, urobili by ste niečo inak?

Boli situácie, na ktoré sa mi spomína len ťažko. Prišiel som o desiatky tisíc eur a môžem si za to len sám, keďže som unáhlil niektoré rozhodnutia a nedozeral som dôsledne na ľudí. A hoci je to veľmi nepríjemná skúsenosť, nebola likvidačná a som si istý, že som vďaka nej oveľa schopnejší, a teda by som nevrátil späť ani túto skúsenosť.

Čo je podľa vás na podnikaní najdôležitejšie?

Nadšenie. Neexistuje nič lepšie ako nekonečná radosť z práce a chuť sa stále zlepšovať. Žiaria mi oči, už len ako toto píšem. Podarilo sa mi zrealizovať množstvo super projektov a ich úspechy pripisujem predovšetkým mojej schopnosti nadchnúť sa pre vec a žiť ňou.

Ďalší článok