Domovská stránka » Podnikanie » HERNÝ SOFTWARE POSÚVA ZÁŽITOK Z HRY NA VYŠŠIU ÚROVEŇ
Podnikanie

HERNÝ SOFTWARE POSÚVA ZÁŽITOK Z HRY NA VYŠŠIU ÚROVEŇ

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

MIROSLAV ŠTOLC

Head of IT Development

Software pre stávkové kancelárie nie je len taký bežný „krabicový softvér“, ktorý si kúpite v obchode. Musí obsiahnuť tisícky dát, ktoré sa menia v čase a obslúžiť množstvo klientov.

Niké priniesla na Slovensko športové tipovanie. Na trhu je viac ako 30 rokov. Ako by ste popísali pracovné prostredie?

Držíme sa základných osvedčených princípov ako otvorená komunikácia, rodinné vzťahy a kreatívne prostredie. Ako technologický líder v oblasti športového stávkovania sa nebojíme robiť zmeny, ktoré nás občas zavedú aj do slepých uličiek. Ale pokiaľ si chcete udržať vedúce postavenie na trhu, musíte občas aj riskovať.

V Niké sa kladie veľ ký dôraz na technologické inovácie. Platí to?

Začiatky boli priekopnícke. Ako prví sme zdigitalizovali procesy na pobočkách a naši klienti mohli ako prví na svete stávkovať cez SMS. Po skúsenostiach s externým vývojom sme vybudovali vlastné IT oddelenie, ktoré sa rozrástlo o 120 zamestnancov. Máme 15 vývojárskych tímov pracujúcich v SCRUM-e. Cieľom sú autonómne a doménovo zdatné tímy,ktoré zodpovedajú za konkrétne služby či produkty. Každý tím má voľnosť pri návrhu a implementácii nápadov a podporujeme job rotation – ak človek chce, môže zmeniť pozíciu v rámci tímu alebo programovací jazyk.

Vyber si IT job, ktorý ťa baví

V čom je Niké IT oddelenie pokrokové?

Dávať tímom voľnosť sa nám naozaj oplatilo a naši developeri priniesli a rozvinuli technológie ako kafka, saltstack, prometheus či percona DB cluster. Vzhľadom na veľkosť firmy sme sa rozhodli zmeniť monolitický systém na distribuovaný systém viacerých aplikácií, kde je jasne definovaná zodpovednosť a API. Pri tomto type systému cítime väčší tlak na security, monitoring, logging a tracing, do ktorých venujeme nemálo zdrojov. Niké je lídrom inovácií vo svete tipovania a naše IT oddelenie je lídrom vo svete technológií. Do nášho tímu hľadáme nových ľudí, ktorí majú zanietenie pre technologické vychytávky a neboja sa premýšľať nad rámec zabehnutých štandardov.

Akými výzvami si v rámci IT dennodenne prechádzate?

Stávkovanie je v podstate ako burza, v ktorej poskytujeme stovky naraz bežiacich zápasov pre tisícky klientov. Klienti u nás majú účty, musíme zaručovať ich bezpečnosť a ochranu dát. Tieto služby nemôžu vypadnúť na viac ako pár sekúnd, musia byť otestované, aby zvládli záťaž a zároveň, aby bolo nasadenie novej verzie pre klientov neviditeľné. Vyvíjame riešenia pre stávkovanie cez všetky online kanály ako web, mobile web, aplikácie pre Android a iOS. S rastom firmy súvisel aj nový pohľad na prevádzku systémov, kedy sme museli zaviesť DevOps. Naše kroky viedli aj k všeobecne používaným technológiám ako elastic, prometheus a grafana. Pomáhajú nám dodávať veľmi výkonné služby v nonstop režime. Najdôležitejšia je príprava a samotné testovanie pred nasadením do produkcie.

Môže Niké pri zamestnávaní ľudí z IT sektora konkurovať veľ kým softvérovým firmám?

Bezpochyby. Oproti projektovým software housom máme výhodu, že zamestnanec pracuje dlhodobo v tej istej biznisovej doméne a vďaka agilnému spôsobu vývoja vidí výsledky svojej práce pravidelne a rýchlo. Z technologických expertov sa u nás časom stávajú aj doménoví špecialisti a vieme im ponúknuť dlhodobo profesijný rast a istotu.

Ďalší článok