Domovská stránka » Ženy v biznise » TÁŇA PAUHOFOVÁ: SNAŽÍM SA POMÁHAŤ VŠADE, KDE TO NIEKTO POTREBUJE
adopcia

TÁŇA PAUHOFOVÁ: SNAŽÍM SA POMÁHAŤ VŠADE, KDE TO NIEKTO POTREBUJE

Čo pre vás znamená téma spoločenskej zodpovednosti?
Je mojou súčasťou. Kým budem žiť v spoločenstve, ktoré chtiac-nechtiac formuje mňa a moju cestu, nedá sa tomu vyhnúť. Takže sa ako agent-provokatér snažím toto spoločenstvo zvnútra po troške formovať aj ja.

Cez nadáciu Integra som si adoptovala nádherné dievčatko Alice v Keni. Snažím sa zapájať všade, kde verím, že je to správne

V ktorých projektoch sa momentálne angažujete? Prečo bolo dôležité ich podporiť?
Je to hlavne projekt Dobrá krajina nadácie Pontis. Pracujú v nej obdivuhodní a inšpiratívni ľudia. Pokladám za česť, že ma medzi seba vzali. Cez nadáciu Integra som si adoptovala nádherné dievčatko Alice v Keni. Snažím sa zapájať všade, kde verím, že je to správne. Vlastne si robím taký malý projekt hocikedy. Veď ani objatie či úsmev nie sú na zahodenie. Na otázku, prečo to robím, odpovedám – A prečo nie? Myslím si, že to tak má byť a baví ma to.

Viedli vás k solidarite so slabšími vaši blízki, alebo to prišlo akosi samé?
Za pevný základ určite vďačím rodičom a starým rodičom. S bratom sme boli prirodzene vedení pomáhať všade, kde to niekto potrebuje. Ono to so sebou ale prináša aj druhú stránku. Niekoľko „šikovných“ ľudí mi už prešlo cez rozum. No povedala som si – nevadí, idem do toho znovu a snáď sa to teraz podarí.

Zvažujete aj v každodennom živote, napríklad pri nakupovaní, či je konkrétna značka spoločensky zodpovedná?
V tomto som zatiaľ nováčik, ale pomaly sa orientujem. Nedá sa všetko naraz a niektoré moje medzery sú veľké ako svet. Aspoň mám stále na čom pracovať. (smiech)

Žijeme podľa vás v „dobrej krajine s dobrými ľuďmi“?
Snažím sa takými ľuďmi obklopovať, aby som si tú dobrú krajinu vytvorila. No niekedy, keď vykuknem von, mám pocit, že to tak vôbec nie je. O to dôležitejšie je nechať sa inšpirovať dobrými ľuďmi namiesto toho, aby sme si zahlcovali mozog a čas bulvárnymi vecami.

V ostatnom čase ste hrali niekoľko zaujímavých postáv z okraja spoločnosti. Bola medzi nimi chudobná tanečníčka Gloria, bezdomovkyňa Anita… Čo vo vás tieto postavy zmenili?
Aj vďaka mojim postavám sa stretávam s témami, ku ktorým by som sa inak možno nedopracovala. Tak skúmam, objavujem a stávam sa tolerantnejšou. A samozrejme, spoznávam samu seba. Všetky tieto postavy majú jedného spoločného menovateľa – bez pomocnej ruky jednotlivca alebo spoločnosti sa takéto osudy končia tragicky. Nie vždy spoločenská solidarita funguje tak, ako by sme chceli.

Máte nejaký recept, ako sa tým nenechať znechutiť?
Snažím sa sústrediť na konkrétne problémy a projekty a rozdeliť si to na menšie časti, kde sa dá niečo spraviť. Inak by ma asi prepadol pocit bezmocnosti. Jasné, že sa nedá zachrániť svet, ale dá sa aspoň na malej ploche niečo vylepšiť. Našťastie je veľa ľudí, ktorí sa o to snažia.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženy v biznise » TÁŇA PAUHOFOVÁ: SNAŽÍM SA POMÁHAŤ VŠADE, KDE TO NIEKTO POTREBUJE
Ženy v biznise

BARBORA BAKOŠOVÁ: STAROSTLIVOSŤ O RASTLINY UČÍ ČLOVEKA ZODPOVEDNOSTI A LÁSKE

Značka SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Vďaka každej zasadenej rastline chcú vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Vzťah Barbory Bakošovej k prírode je od detstva veľmi blízky. Hoci vyrastala v meste, celá rodina pochádza z dediny.

Mgr. art. BARBORA BAKOŠOVÁ

Zakladateľka of SPON

Mení sa váš vzťah k prírode s vekom?

Na dedine som trávila veľkú časť života. Máme veľké polia, veľa zvierat a „plnú maštaľ“. Vždy sme si vážili to, čo nám príroda poskytovala. Už tam som videla, že ak sa k prírode správam s láskou, rešpektom a starostlivosťou, vráti mi to.

Vekom sa mení najmä môj prístup k zodpovednosti a uvedomovanie si môjho správania, zároveň správania osôb, na ktoré mám vplyv. Je nutné, aby si príroda a človek našli zdravú symbiózu, rovnako ako to funguje v prírode medzi inými druhmi.

Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Svojich fanúšikov motivujete k ekologickému prístupu k životu. Čo by mal každý človek dodržiavať?

Každý by si mal uvedomiť, že aj jeho činy a ekologické správanie sú dôležité. Ak by si každý povedal, že to, že ja nevytriedim odpad, „nezabije“ planétu, a povie si to milión ľudí, už to neznie tak bezvýznamne, však?

Najjednoduchšie, ako začať, je prestať používať jednorazové plasty, nakupovať zeleninu a ovocie bez plastových vreciek, mať vlastnú tašku na nákup. Šetriť vodu pri umývaní zubov, riadu a pri sprchovaní. Triediť odpad, lebo recyklácia je výborná cesta, ako spracovávať jeho obrovské množstvo, aby to nebol len odpad, no znovu použiteľný materiál a produkty.

Môžete nám priblížiť hlavnú myšlienku vašej značky so záhradkárskymi doplnkami SPON? Čo je pre vás pri výrobe najdôležitejšie?

Hlavná myšlienka značky SPON je, že starostlivosť o rastliny učí človeka zodpovednosti a láske. Tú potom môže rozdávať do svojho okolia. Iba rovnováha lásky k prírode a k človeku zabezpečí zelený svet pre ďalšie generácie.

Pri výrobe spolupracujeme s lokálnymi výrobcami a dodávateľmi, snažíme sa mať celú produkciu slovenskú. Využívame materiály recyklované alebo vyrábané zodpovedne.

FOTO: Archív BB

Čo vás priviedlo k založeniu značky?

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

SPON má ľuďom uľahčiť záhradkárčenie v mestách, bytoch a na balkónoch. Chceme vďaka každej zasadenej rastline vytvárať prírodné oázy v betónových džungliach. Tak spolu vytvoríme náš SPON (rozmiestnenie sadeníc/ domácností zo zeleňou myslenou ako sadenice) malých zelených oáz v obydliach po celom svete.

Okrem toho som vášnivá záhradkárka. Očaruje ma, ako vzniká nový život a akú silu má aj to najmenšie semienko žeruchy. Je to krásne prepojenie môjho detstva a pôvodu.

Máte mnoho aktivít v pracovnom i osobnom živote. Čo vám pomáha udržať si psychickú pohodu?

Mám veľké „odmakané šťastie“, lebo všetky pracovné pozície, teraz sú štyri, zbožňujem. To je dôležité pre psychické zdravie, lebo skoro tretinu života strávime prácou.

Tak, ako sa staráme o telo cvičením, je dôležité starať sa aj o našu psychiku, ja napríklad meditujem. To ma učí nebáť sa vypnúť, nerobiť si starosti pre niečo, čo je bezpredmetné, a užívať si malé každodenné radosti. Lebo až príliš veľa vecí berieme vážnejšie, ako sú.

Skvelá manuálna psychohygiena je záhradkárčenie. Rastlinky sú moja oáza. Každý nový zelený lístok, nový odrezok, ktorý si pustil prvý korienok, či vôňa čerstvo poliatej zeminy, mi robia obrovskú radosť. A čím viac rastliniek máte, tým lepšie. Zelená farba pôsobí blahodarne aj na unavenú myseľ.

Ďalší článok