Domovská stránka » Žena v biznise » RAŇAJKY DO POSTELE? SKVELÝ PODNIKATEĽSKÝ NÁPAD!
biznis

RAŇAJKY DO POSTELE? SKVELÝ PODNIKATEĽSKÝ NÁPAD!

Tamara Osaďanová

Tamara Osaďanová (30)

Ako a kedy vznikol váš podnikateľský nápad?
Na rodičovskej „dovolenke“ som každé ráno zažívala rovnaký rituál ̶ pripraviť raňajky pre všetkých členov domácnosti. Raz som vyjadrila nespokojnosť, prečo aj mne niekedy niekto nepripraví raňajky. Manžel si to vypočul a na ďalší deň mi priniesol raňajky do postele. Neskôr sme sa rozprávali, aké by bolo super, keby u nás fungovala takáto služba.

Ako dlho trvalo, kým ste sa rozhodli nápad realizovať?
Od myšlienky po prvé konkrétne kroky prešiel asi mesiac. Samozrejme, boli aj pochybnosti, ale myšlienke na úspech a svojim schopnostiam som verila. Pomohla mi skvelá podpora muža, ale aj celého okolia. Jednoducho sme si povedali „teraz alebo nikdy“. Nechceli sme neskôr ľutovať, že sme to neskúsili.

Čo vám dáva podnikanie?
Dáva mi úžasnú možnosť sebarealizácie a skvelý pocit, že robím niečo zmysluplné a prospešné pre iných ľudí, že prispievam k ich zdravšiemu stravovaniu a podporujem prejavy lásky. Ale dáva mi aj slobodu určovať si vlastný smer a zadeliť si čas podľa potreby.

S čím by mala začínajúca podnikateľka rátať?
Určite s tým, že ak sa pre niečo rozhodne, musí si za svojou myšlienkou stáť. Takisto je potrebné sa oboznámiť s množstvom informácií a treba rátať s veľkým pocitom zodpovednosti.

Aké máte plány do najbližšej budúcnosti?
Chceme neustále pracovať na vylepšení našich služieb, rozšíriť a budovať dobré meno značky. Rozmenené na drobné – do ponuky neustále pridávame nové a zdravé produkty, aby sme stále vedeli ponúknuť niečo nové. Viac sa chceme sústrediť napríklad na podporu slovenských výrobkov.

Next article
Domovská stránka » Žena v biznise » RAŇAJKY DO POSTELE? SKVELÝ PODNIKATEĽSKÝ NÁPAD!
ako rozbehnúť podnikanie

IDEÁLNY SPÔSOB NA ROZBEHNUTIE VLASTNÉHO PODNIKANIA

Prostredie, v ktorom dnes žijeme a pracujeme, sa mení bezprecedentným spôsobom. Rýchlosťou svetla sa na nás valí množstvo protichodných a skreslených informácií, technológie sa menia ako nikdy predtým a status quo, ktoré v minulosti pretrvávalo desaťročia, dnes počítame na týždne a dni. Ekonomický tlak núti firmy myslieť moderne a efektívne. Zamestnanci pochopili, že dobré zamestnanie nie je takou istotou ako v 90-tych rokoch. Preto čoraz viac schopných ľudí, ktorí dlhé roky pracovali v službách korporácií, uvažuje nad budovaním vlastného biznisu a veľa malých podnikateľov hľadá cesty, ako sa spojiť s niekým silnejším.

Ako franchising funguje
Franchising spája flexibilitu, efektívnosť a dravosť súkromného podnikania na strane jednej a výhody, podporu, know-how a finančné možnosti nadnárodných korporácií na strane druhej. Túto kombináciu považujem v dnešnej dobe za neporaziteľnú. Franchising je spôsob podnikania, keď od tzv. franchisora (alebo poskytovateľa licencie) zakúpite možnosť podnikať pod jeho značkou a zároveň vám poskytne vlastné know-how, t. j. overený recept na úspech. Umožní vám získať cenné nástroje, ktoré podnikateľovi pomôžu získať rozhodujúce konkurenčné výhody a poraziť konkurenciu vo svojom regióne. Mimoriadne zaujímavý a motivujúci na franchisingu je fakt, že ako zamestnanci neprenajímate svoju pracovnú silu zamestnávateľovi, ale budujete svoj vlastný biznis a tvoríte hodnotu, ktorú môžete v budúcnosti finančne zhodnotiť alebo prenechať budúcim generáciam. Zdá sa vám to ideálne? Áno, je to jedna z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich foriem podnikania, ktorá prináša synergie pre jednotlivých členov.

Ako začať s franchisingom na Slovensku
Franchising sa uplatňuje v mnohých odvetviach. Na Slovensku si ho vieme predstaviť predovšetkým od rýchleho občerstvenia, cez realitné služby, zdravý životný štýl až napríklad po siete hotelov. Pokiaľ sa však rozhodnete do niektorého z konceptov investovať, je potrebné si uvedomiť, že aj franchising niečo stojí. Naviac, ako podnikateľ prídete o určitú mieru suverenity a budete musieť strpieť kontrolu kvality zo strany franchisora. Ak ste „neriadená strela“, budete mať problém. Ak ste si predstavovali, že kúpa franchisingovej licencie nahrádza tvrdú prácu, tiež budete mať problém. Moja rada pri kúpe franchisingovej licencie znie: buďte mimoriadne opatrní pri výbere spoločnosti, s ktorou spojíte svoju budúcnosť. Overte si históriu firmy. Je to pôvodný slovenský koncept alebo medzinárodný? Akí ľudia za ním stoja a čo všetko vám za peniaze poskytnú? Majú dobre spracovaný manuál a samotnú franchisingovú zmluvu? Aká je sieť ich pobočiek a sú úspešné? A predovšetkým, je ich koncept overený a preukázateľne fungujúci? Pri rokovaniach máte právo na všetky tieto otázky a poskytovateľ licencie je povinný na ne odpovedať. Nemusíte mať však obavy, všetky známe a overené franchisingové spoločnosti odpovede majú a naviac vás vedia uviesť do vzrušujúceho sveta podnikania a úspechu.

Next article