Home » Žena v biznise » AKO SPRÁVNE VYBRAŤ FIREMNÝ AUTOMOBIL?
auto

AKO SPRÁVNE VYBRAŤ FIREMNÝ AUTOMOBIL?

Či už ide o malý, stredný alebo veľký podnik, o oblasť služieb alebo manuálnych prác, auto je pre podnikateľov nenahraditeľnou súčasťou každodennej rutiny. Pri jeho výbere je však potrebné zvážiť viacero faktorov. Iba tak vozidlo nebude stáť vašu firmu zbytočne veľa peňazí a vy budete so svojou voľbou spokojní.

Položte si niekoľko otázok
Na začiatku je dobré si ujasniť, čo od firemného auta očakávate. Budete ho využívať primárne na to, aby ste lepšie stíhali pracovné schôdzky, na prepravu z bodu A do bodu B? Alebo potrebujete prevážať viac ľudí, či prípadne väčší náklad? Využijete auto aj na iné ako firemné účely, napríklad pri rozvážaní detí na krúžky alebo pri rodinných dovolenkách?
Pre podnikateľa (najmä ak ste na všetky okrem prvej otázky odpovedali áno) je väčšinou najlepšou voľbou kúpa automobilu zo skupiny „úžitkových vozidiel“.

Fleet manažment je základ
Náklady na prevádzku vozidiel môžu tvoriť podstatnú časť firemných nákladov. Každý podnikateľ by si mal preto auto vyberať naozaj s rozmyslom. Mal by si teda osvojiť perspektívu fleet manažmentu (manažment vozového parku), pričom najdôležitejšie je využívanie metódy TCO. TCO (total cost of ownership) predstavuje celkové náklady na správu vozidla.
Zjednodušene povedané ̶ dôležitá nie je iba nákupná cena automobilu alebo momentálne výdavky. Naopak, podstatné je, aké náklady sa budú spájať s prevádzkou, údržbou, opravami a servisovaním vozidla. Premyslite aj možnosť, že neskôr budete chcieť automobil predať. Aká bude jeho zostatková hodnota? Dokážete ho výhodne predať, resp. vôbec predať aj po rokoch?

Vybrať kvalitné vozidlo aj so zvážením všetkých týchto otázok vám môže pomôcť napr. aj tabuľka automobilov ocenených FLEET AWARDS: www.firemneauto.sk/fleetawards.sk.

Efektívnosť, výkon a detaily
Dobré firemné vozidlo by malo byť výkonné, silné a pokiaľ možno čo najviac úsporné.
Samozrejmosťou by mala byť spoľahlivosť a bezpečnosť. Zamerajte sa na to, či má auto airbagy, elektronický stabilizačný systém ESP, protipreklzový systém ASR, technológiu 4MOTION, tempomat, parkovacie senzory, odbočovacie svetlá alebo iné inteligentné asistenčné systémy. V rámci triedy úžitkových automobilov, ktoré odborníci vytvorili priamo pre podnikateľské účely, je dnes na výber zo širokej skupiny modelov (napr. pick-up či dodávka vo variantoch kombi, skriňové vozidlo, valník, podvozok a pod.). Podnikatelia navyše môžu automobily do veľkej miery korigovať podľa svojich špecifických potrieb. Záleží len na tom, aké majú požiadavky.
Ideálne firemné vozidlo by malo ponúkať komfort, dostatok vnútorného a prepravného priestoru, ale i variabilitu priestoru, odolné dobre udržiavateľné materiály či veľkorysé ukladacie priestory. Tie najobľúbenejšie firemné vozidlá spĺňajú náročné požiadavky a majú komplexné využitie. Slúžia nielen na prepravu vecí či ako „mobilná kancelária“, ale obľubujú ich aj rodiny.

Next article