Domovská stránka » Technológie, inovácie a podnikanie » UČIŤ SA NA VLASTNÝCH CHYBÁCH JE DRAHÉ
Technológie, inovácie a podnikanie

UČIŤ SA NA VLASTNÝCH CHYBÁCH JE DRAHÉ

Ve spolupráci s:
Adobe Stock
Ve spolupráci s:
Adobe Stock

Prekážok pri štarte podnikania nie je málo a napriek tomu, že sa o nich veľa hovorí, začínajúci podnikatelia ich podceňujú. Preto sa takmer každá druhá firma nedožije svojich piatych narodenín.

JAN SOLÍK

PREZIDENT ZDRUŽENIA PODNIKATEĽOV SLOVENSKA

Úskalia pri zakladaní firmy

Niekedy je problém už výber samotného produktu alebo služby a ich nedostatočná unikátnosť v porovnaní s konkurenciou. Ďalším úskalím je podcenenie finančných kalkulácií. V dôsledku neho začínajúci podnikatelia po čase zistia, že ich podnikanie nezarába dostatok peňazí na svoju prevádzku a rozvoj.

Nemalou prekážkou sú aj otázky súvisiace s neprehľadnou legislatívou, ktorá sa často mení. Mnohé z týchto otázok riešia začínajúci podnikatelia pri rozbehu firmy svojpomocne, bez dostatočných odborných znalostí a už pri zakladaní firmy vzniknú zárodky komplikácií, ktoré ich jedného dňa, keď to budú najmenej čakať, dobehnú.

Na čo si majú budúci podnikatelia dávať pozor

Nedá sa definovať len jedna oblasť, na ktorú si musí začínajúci podnikateľ dávať pozor. Iné nástrahy čakajú na digitálny startup, ktorý chce podnikať od začiatku na globálnom trhu, iné na majiteľa kaviarne na rohu ulice, ktorý ju otvára počas pandémie, a iné výzvy na tých, ktorí preberajú zabehnutú rodinnú firmu od rodičov.

Pri podnikaní je dôležitý optimizmus a nadšenie, no rovnako je dôležité nepreceňovať vlastné sily a nemať nereálne očakávania.

Najlepšia cesta k založeniu firmy

Príbehy úspešných firiem ukazujú, že neexistuje jedna správna cesta. Dokonca z nich možno vidieť, že to, čo jeden úspešný podnikateľ ďalej neodporúča, bolo pre iného cestou k úspechu. Zároveň je dobré sústrediť sa od začiatku podnikania na tie oblasti, v ktorých podnikateľ vyniká, a na ostatné nájsť do svojho tímu správnych ľudí, ktorí tieto oblasti zastrešia, alebo niektoré aktivity outsourcovať.

Rada, ktorá by pomohla začínajúcim podnikateľom

Pri rozbehu podnikania sa (po)raďte nielen s kamarátmi a rodinou, ale aj s odborníkmi. Príprave treba venovať na jednej strane dostatok času, na druhej strane nehľadať dokonalosť a čakať, kým bude všetko perfektné. Na svoj nápad treba čo najskôr získať spätnú väzbu od (potenciálnych) zákazníkov.

Mnoho podnikateľských nápadov je už od začiatku odsúdených na ekonomický neúspech a dá sa na to prísť už v prípravnej fáze, teda ešte predtým, ako začínajúci podnikateľ investuje do podnikania peniaze. Učenie na vlastných chybách je nielen v podnikaní väčšinou veľmi drahé.

Ďalší článok