Domovská stránka » Podnikanie » IDEÁLNY SPÔSOB NA ROZBEHNUTIE VLASTNÉHO PODNIKANIA
ako rozbehnúť podnikanie

IDEÁLNY SPÔSOB NA ROZBEHNUTIE VLASTNÉHO PODNIKANIA

Prostredie, v ktorom dnes žijeme a pracujeme, sa mení bezprecedentným spôsobom. Rýchlosťou svetla sa na nás valí množstvo protichodných a skreslených informácií, technológie sa menia ako nikdy predtým a status quo, ktoré v minulosti pretrvávalo desaťročia, dnes počítame na týždne a dni. Ekonomický tlak núti firmy myslieť moderne a efektívne. Zamestnanci pochopili, že dobré zamestnanie nie je takou istotou ako v 90-tych rokoch. Preto čoraz viac schopných ľudí, ktorí dlhé roky pracovali v službách korporácií, uvažuje nad budovaním vlastného biznisu a veľa malých podnikateľov hľadá cesty, ako sa spojiť s niekým silnejším.

Ako franchising funguje
Franchising spája flexibilitu, efektívnosť a dravosť súkromného podnikania na strane jednej a výhody, podporu, know-how a finančné možnosti nadnárodných korporácií na strane druhej. Túto kombináciu považujem v dnešnej dobe za neporaziteľnú. Franchising je spôsob podnikania, keď od tzv. franchisora (alebo poskytovateľa licencie) zakúpite možnosť podnikať pod jeho značkou a zároveň vám poskytne vlastné know-how, t. j. overený recept na úspech. Umožní vám získať cenné nástroje, ktoré podnikateľovi pomôžu získať rozhodujúce konkurenčné výhody a poraziť konkurenciu vo svojom regióne. Mimoriadne zaujímavý a motivujúci na franchisingu je fakt, že ako zamestnanci neprenajímate svoju pracovnú silu zamestnávateľovi, ale budujete svoj vlastný biznis a tvoríte hodnotu, ktorú môžete v budúcnosti finančne zhodnotiť alebo prenechať budúcim generáciam. Zdá sa vám to ideálne? Áno, je to jedna z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich foriem podnikania, ktorá prináša synergie pre jednotlivých členov.

Ako začať s franchisingom na Slovensku
Franchising sa uplatňuje v mnohých odvetviach. Na Slovensku si ho vieme predstaviť predovšetkým od rýchleho občerstvenia, cez realitné služby, zdravý životný štýl až napríklad po siete hotelov. Pokiaľ sa však rozhodnete do niektorého z konceptov investovať, je potrebné si uvedomiť, že aj franchising niečo stojí. Naviac, ako podnikateľ prídete o určitú mieru suverenity a budete musieť strpieť kontrolu kvality zo strany franchisora. Ak ste „neriadená strela“, budete mať problém. Ak ste si predstavovali, že kúpa franchisingovej licencie nahrádza tvrdú prácu, tiež budete mať problém. Moja rada pri kúpe franchisingovej licencie znie: buďte mimoriadne opatrní pri výbere spoločnosti, s ktorou spojíte svoju budúcnosť. Overte si históriu firmy. Je to pôvodný slovenský koncept alebo medzinárodný? Akí ľudia za ním stoja a čo všetko vám za peniaze poskytnú? Majú dobre spracovaný manuál a samotnú franchisingovú zmluvu? Aká je sieť ich pobočiek a sú úspešné? A predovšetkým, je ich koncept overený a preukázateľne fungujúci? Pri rokovaniach máte právo na všetky tieto otázky a poskytovateľ licencie je povinný na ne odpovedať. Nemusíte mať však obavy, všetky známe a overené franchisingové spoločnosti odpovede majú a naviac vás vedia uviesť do vzrušujúceho sveta podnikania a úspechu.

Ďalší článok
Domovská stránka » Podnikanie » IDEÁLNY SPÔSOB NA ROZBEHNUTIE VLASTNÉHO PODNIKANIA
Podnikanie

HERNÝ SOFTWARE POSÚVA ZÁŽITOK Z HRY NA VYŠŠIU ÚROVEŇ

MIROSLAV ŠTOLC

Head of IT Development

Software pre stávkové kancelárie nie je len taký bežný „krabicový softvér“, ktorý si kúpite v obchode. Musí obsiahnuť tisícky dát, ktoré sa menia v čase a obslúžiť množstvo klientov.

Niké priniesla na Slovensko športové tipovanie. Na trhu je viac ako 30 rokov. Ako by ste popísali pracovné prostredie?

Držíme sa základných osvedčených princípov ako otvorená komunikácia, rodinné vzťahy a kreatívne prostredie. Ako technologický líder v oblasti športového stávkovania sa nebojíme robiť zmeny, ktoré nás občas zavedú aj do slepých uličiek. Ale pokiaľ si chcete udržať vedúce postavenie na trhu, musíte občas aj riskovať.

V Niké sa kladie veľ ký dôraz na technologické inovácie. Platí to?

Začiatky boli priekopnícke. Ako prví sme zdigitalizovali procesy na pobočkách a naši klienti mohli ako prví na svete stávkovať cez SMS. Po skúsenostiach s externým vývojom sme vybudovali vlastné IT oddelenie, ktoré sa rozrástlo o 120 zamestnancov. Máme 15 vývojárskych tímov pracujúcich v SCRUM-e. Cieľom sú autonómne a doménovo zdatné tímy,ktoré zodpovedajú za konkrétne služby či produkty. Každý tím má voľnosť pri návrhu a implementácii nápadov a podporujeme job rotation – ak človek chce, môže zmeniť pozíciu v rámci tímu alebo programovací jazyk.

Vyber si IT job, ktorý ťa baví

V čom je Niké IT oddelenie pokrokové?

Dávať tímom voľnosť sa nám naozaj oplatilo a naši developeri priniesli a rozvinuli technológie ako kafka, saltstack, prometheus či percona DB cluster. Vzhľadom na veľkosť firmy sme sa rozhodli zmeniť monolitický systém na distribuovaný systém viacerých aplikácií, kde je jasne definovaná zodpovednosť a API. Pri tomto type systému cítime väčší tlak na security, monitoring, logging a tracing, do ktorých venujeme nemálo zdrojov. Niké je lídrom inovácií vo svete tipovania a naše IT oddelenie je lídrom vo svete technológií. Do nášho tímu hľadáme nových ľudí, ktorí majú zanietenie pre technologické vychytávky a neboja sa premýšľať nad rámec zabehnutých štandardov.

Akými výzvami si v rámci IT dennodenne prechádzate?

Stávkovanie je v podstate ako burza, v ktorej poskytujeme stovky naraz bežiacich zápasov pre tisícky klientov. Klienti u nás majú účty, musíme zaručovať ich bezpečnosť a ochranu dát. Tieto služby nemôžu vypadnúť na viac ako pár sekúnd, musia byť otestované, aby zvládli záťaž a zároveň, aby bolo nasadenie novej verzie pre klientov neviditeľné. Vyvíjame riešenia pre stávkovanie cez všetky online kanály ako web, mobile web, aplikácie pre Android a iOS. S rastom firmy súvisel aj nový pohľad na prevádzku systémov, kedy sme museli zaviesť DevOps. Naše kroky viedli aj k všeobecne používaným technológiám ako elastic, prometheus a grafana. Pomáhajú nám dodávať veľmi výkonné služby v nonstop režime. Najdôležitejšia je príprava a samotné testovanie pred nasadením do produkcie.

Môže Niké pri zamestnávaní ľudí z IT sektora konkurovať veľ kým softvérovým firmám?

Bezpochyby. Oproti projektovým software housom máme výhodu, že zamestnanec pracuje dlhodobo v tej istej biznisovej doméne a vďaka agilnému spôsobu vývoja vidí výsledky svojej práce pravidelne a rýchlo. Z technologických expertov sa u nás časom stávajú aj doménoví špecialisti a vieme im ponúknuť dlhodobo profesijný rast a istotu.

Ďalší článok