Domovská stránka » Podnikanie » IDEÁLNY SPÔSOB NA ROZBEHNUTIE VLASTNÉHO PODNIKANIA
ako rozbehnúť podnikanie

IDEÁLNY SPÔSOB NA ROZBEHNUTIE VLASTNÉHO PODNIKANIA

Prostredie, v ktorom dnes žijeme a pracujeme, sa mení bezprecedentným spôsobom. Rýchlosťou svetla sa na nás valí množstvo protichodných a skreslených informácií, technológie sa menia ako nikdy predtým a status quo, ktoré v minulosti pretrvávalo desaťročia, dnes počítame na týždne a dni. Ekonomický tlak núti firmy myslieť moderne a efektívne. Zamestnanci pochopili, že dobré zamestnanie nie je takou istotou ako v 90-tych rokoch. Preto čoraz viac schopných ľudí, ktorí dlhé roky pracovali v službách korporácií, uvažuje nad budovaním vlastného biznisu a veľa malých podnikateľov hľadá cesty, ako sa spojiť s niekým silnejším.

Ako franchising funguje
Franchising spája flexibilitu, efektívnosť a dravosť súkromného podnikania na strane jednej a výhody, podporu, know-how a finančné možnosti nadnárodných korporácií na strane druhej. Túto kombináciu považujem v dnešnej dobe za neporaziteľnú. Franchising je spôsob podnikania, keď od tzv. franchisora (alebo poskytovateľa licencie) zakúpite možnosť podnikať pod jeho značkou a zároveň vám poskytne vlastné know-how, t. j. overený recept na úspech. Umožní vám získať cenné nástroje, ktoré podnikateľovi pomôžu získať rozhodujúce konkurenčné výhody a poraziť konkurenciu vo svojom regióne. Mimoriadne zaujímavý a motivujúci na franchisingu je fakt, že ako zamestnanci neprenajímate svoju pracovnú silu zamestnávateľovi, ale budujete svoj vlastný biznis a tvoríte hodnotu, ktorú môžete v budúcnosti finančne zhodnotiť alebo prenechať budúcim generáciam. Zdá sa vám to ideálne? Áno, je to jedna z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich foriem podnikania, ktorá prináša synergie pre jednotlivých členov.

Ako začať s franchisingom na Slovensku
Franchising sa uplatňuje v mnohých odvetviach. Na Slovensku si ho vieme predstaviť predovšetkým od rýchleho občerstvenia, cez realitné služby, zdravý životný štýl až napríklad po siete hotelov. Pokiaľ sa však rozhodnete do niektorého z konceptov investovať, je potrebné si uvedomiť, že aj franchising niečo stojí. Naviac, ako podnikateľ prídete o určitú mieru suverenity a budete musieť strpieť kontrolu kvality zo strany franchisora. Ak ste „neriadená strela“, budete mať problém. Ak ste si predstavovali, že kúpa franchisingovej licencie nahrádza tvrdú prácu, tiež budete mať problém. Moja rada pri kúpe franchisingovej licencie znie: buďte mimoriadne opatrní pri výbere spoločnosti, s ktorou spojíte svoju budúcnosť. Overte si históriu firmy. Je to pôvodný slovenský koncept alebo medzinárodný? Akí ľudia za ním stoja a čo všetko vám za peniaze poskytnú? Majú dobre spracovaný manuál a samotnú franchisingovú zmluvu? Aká je sieť ich pobočiek a sú úspešné? A predovšetkým, je ich koncept overený a preukázateľne fungujúci? Pri rokovaniach máte právo na všetky tieto otázky a poskytovateľ licencie je povinný na ne odpovedať. Nemusíte mať však obavy, všetky známe a overené franchisingové spoločnosti odpovede majú a naviac vás vedia uviesť do vzrušujúceho sveta podnikania a úspechu.

Ďalší článok
Domovská stránka » Podnikanie » IDEÁLNY SPÔSOB NA ROZBEHNUTIE VLASTNÉHO PODNIKANIA
Podnikanie

PREČO BEZ PRAXE NIE SÚ KOLÁČE?

Matúš Toráč je študentom ŠKODA AUTO Vysokej školy a rozhodol sa nám dnes prezradiť, čo sa mu na štúdiu najviac páči, aké benefity mu škola prináša a prečo je podľa neho dôležitá nielen teória, ale najmä získanie praxe.

Prečo si si na štúdium vybral práve ŠKODA AUTO Vysokú školu? Zvažoval si aj iné alternatívy?

Už na strednej škole som vedel, že chcem študovať manažment. Konkrétne ma lákal najmä automobilový priemysel, takže keď mi otec povedal o ŠKODA AUTO Vysoké škole, rovno sme šli na ich deň otvorených dverí. Práve tam ma oslovil program Logistika a manažment kvality, ktorý nakoniec aj študujem. Dokonca v anglickom jazyku, takže slovná zásoba sa mi obohatí presne o tie slovíčka, ktoré môj odbor vyžaduje.

Zvažoval som ešte jednu výšku na Slovensku, no len ako zálohu. Našťastie, všetko vyšlo tak, ako som chcel a ja mohol nastúpiť na bakalársky stupeň do Čiech.

Prečo si sa rozhodol študovať duálny program Study & Work?

Keď som na túto školu nastúpil, program Study & Work sa ešte len rozbiehal. Umožňuje mi pracovať priamo pre ŠKODA AUTO a.s., a to na pozícii, ktorú študujem. Za prácu som normálne platený, vychádza to na približne 14 000 českých korún mesačne. Dokonca ešte od firmy dostávam štipendium vo výške 5 000 korún.

Veľa ľudí si myslí, že sme primárne technická škola, no mýlia sa.

Tento program však nie je o peniazoch. Keď sa ma na pohovore pýtali, prečo sa ho chcem zúčastniť, vedel som, že mi poskytne potrebnú prax a skúsenosti do života. Po výške tak budem konkurencieschopnejší na trhu práce a nebudem mať za sebou len teóriu.

V čom vidíš najväčšie výhody štúdia na tejto škole?

No najväčšou výhodou určite je, že nás učia ľudia z praxe. Takže sa vždy dozvieme aktuálne trendy a informácie, prípadne nám je vždy teória vysvetlená aj na reálnych príkladoch.

Skvelý je aj Erasmus program, ktorý umožňuje štúdium v zahraničí. Ja by som ho rád využil v rámci povinnej praxe. V piatom semestri musí totiž každý študent absolvovať povinnú polročnú prax a práve Erasmus ju ponúka aj v zahraničí.

Keď sa už bavíme o zahraničí, tak ŠKODA AUTO Vysoká škola má tiež v ponuke aj takzvaný Double degree program. Každý tak môže pol roka študovať na vybranej zahraničnej škole a získať z nej aj titul. Stačí len 6 mesiacov a môžem mať o pár písmen pred menom viac!

Čerešničkou na torte je aj operatívny lízing pre študentov a ich rodiny. Za zvýhodnené ceny si tak môžem ja alebo niekto z rodiny vybrať pokojne aj SUPERB.

Máš pocit, že by na škole študovalo viac chalanov ako báb?

Vôbec nie! Povedal by som, že je nás tu približne rovnako. Veľa ľudí si myslí, že sme primárne technická škola, no mýlia sa. Jasné, máme aj predmety ako Priemyselný manažment alebo Manažérska informatika, no učíme sa tu aj o všeobecnom manažmente obchodu, finančnom riadení, marketingu a HR. Každý si tu nájde niečo pre seba, a to bez ohľadu na pohlavie.

Akým smerom by si sa chcel po doštudovaní uberať?

Aj keď študujem spomínanú Logistiku a manažment kvality, absolvoval som už aj seminár marketingu, ktorý ma dosť oslovil. Zvažujem preto, že by som na druhý stupeň prešiel práve na program Medzinárodný marketing. Vôbec nevadí, že môj bakalársky stupeň mal iné zameranie. V rámci ŠKODA AUTO Vysoké školy je možné svoje zameranie jednoducho zmeniť.

Matúš Toráč (21 rokov)
študent ŠKODA AUTO Vysoká škola

Ďalší článok